• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

HİZMET SEKTÖRÜNE EĞİTİM VERİLDİ

13 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
685 defa okundu.
HİZMET SEKTÖRÜNE EĞİTİM VERİLDİ

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında düzenlenen sektörelbazlı eğitimler devam ediyor. Eğitimlerin sonuncusu; hizmet sektörüne yönelik düzenlendi.

Solhan Belediyesi tarafından yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi eğitim programları devam ediyor.

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri olan sektörelbazda eğitimlerden sonuncusu hizmet sektörüne yönelik yapıldı.

Hizmet sektörüne yönelik düzenlenen eğitim programı, 11 Şubat 2017 Cumartesi günü Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Daha önce kamu ve özel kurum personellerine yönelik verilen eğitim, mahalle ve köy muhtarları ile muhtar azalarına, şoförler ile çiftçilere, esnaflara ve S.S. Solhan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi bünyesinde hizmet veren esnafa ve Solhan İlçe Halk Eğitimi Merkezi Usta öğreticileri ve kursiyerlere yönelik eğitimler ile faaliyetlere devam edilen proje kapsamında kadınlara yönelik ve güvenlik koruculara yönelik düzenlenen seminerlerden sonra hizmet sektöründe çalışanlara yönelik de eğitim programı düzenlendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim programında Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç Selim Gündüz ile aynı bölümden Yrd. Doç. Atilla Yücel tarafından eğitimler verildi.

“YATIRDIĞIMIZ PİRİMLERLE GELECEĞİMİZİ GARANTİ ALTINA ALIYORUZ”

Hizmet sektörüne yönelik düzenlenen eğitim programında konuşan Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç. Atilla Yücel, “İş kazası, çalışırken çeşitli kazaları yakalanma, mesleki hastalıklara yakalanma ve eşinizin hamileliği durumunda ne gibi yararları olur. Birçok risk hayatımızda var. Çünkü her an risklerle karşılaşa biliyoruz. Hayat biraz da bu sebepten belirsiz. Bu akşam evimize sağ salim gideceğimizin bir garantisi yok. Dolayısıyla normal hayatımızı devam ettirirken bir de yaşlanacağımız bir dönemde olacak. Çalışamaz ya da işimizi kaybettiğimiz zaman başkalarına muhtaç olduğumuzda olabilir ya da yaralanabiliriz. Bizi bu zor durumlarda koruyan bir kalkan var; sosyal güvenlik kurumu, sigortalı çalışmak. Biz sigortalı olduğumuz zaman iş kazası, meslek hastalıkları, hastalık, analık, malullük, yaşlılık, ölüm ve işsizlik durumunda ortaya çıkabilecek. Bu risklere karşı kendimizi veya ailemizi, çocuklarımızı garanti altına almış oluruz. Bunlardan birine ya da bir kaçına maruz kaldığımızda veya çalışamadığımızda geçici bir süre iş göremezlik durumu olduğu zaman bize asgari yaşam düzeyi garanti ediyor. Aslında belli bir dönem çalışıyorsun, prim yatırıyorsun, emek veriyorsun olası bir ortaya çıkacak riskte de bu kadar benim çabama ödediğim prim karşılığında hangi güvenceleri sağlama alıyorum. Aslında bir anlamda sigortalı çalışarak yatırdığımız primlerle biz aslında geleceğimizi garanti altına almaya çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

“ÇALIŞMAK, SADECE BUGÜNÜ KURTARMAK DEĞİLDİR”

Programda değişik iş kanunlarımızın olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç Selim Gündüz; “Kayıt dışı çalışan işçiye önce bakalım. Birinci olarak iş kanununda ki durumuna bakalım. Kayıt dışı çalışan bir işçi herhangi bir haksızlığa uğrayıp işten atıldığında ne ihbar tazminatı ne kıdem tazminatı ne de geçersiz fesih tazminatı alabilir. Mesela, işletmede iki tane işçi var; biri sigortalı, biri sigortasız. İkisinin de kıdem yılı beş yıldır. İkisi de haksız yere işten atılıyor. Birisi sigortalı, birisi sigortasız… Şimdi sigortasız işçiye -tabii gider hakkını alırsa sonradan ispat etmek kaydıyla kazanır ama hakkını aramadan- bir hakkı yok. Sigortasız işçi 5 yıl kıdem var ama kapının önüne konduğunda kendisi hizmet süresini tespit davasını açmadan bu davayı kazanamaz. İsteyebileceği herhangi bir şey yok ama beş yıl kıdemi olan sigortalı bir işçi işten atıldığında iş kanununda her kıdem yılı için bir aylık brüt ücreti var.Yaklaşık 2000 dersek 2000×5 10 bin lira bu kişinin kıdem tazminatı olacak. İhbar tazminatı üç yıldan fazla kıdem tazminatı olanlar için 8 hafta iki ay 4 bin lira da oradan geldi 14 bin lira 5 yıl sonra aynı işletmede iki kişi işten atıldı. Biri sigortalı, biri sigortasız. Biri sadece şapkasını alıp gidecek diğeri kafadan 14 bin lira tazminata hak kazanacak. Önemli bir fark değil mi? Peki şimdi diğer kanunlarımıza bakalım tabi yetkili olmayan bir sendikaya üye olursanız sadece aylık o sendikaya aidat verirsiniz, size hiçbir getirisi olmaz. Sigortasız çalışan bir işçi kanun önünde işçi olarak görülmediği için o kişi sendikaya da üye olamaz. Sendika üyesi olsa bile toplu sözleşmesinden istifade edemeyecek. Çalışmak, sadece bugünü kurtarmak değildir. Çalışmak; hem bugünü kurtarmak hem de geleceği güvence altına almak için önemlidir. Özelliklede sigortalı çalışmak geleceğini güvence altına almak için önemlidir.” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN