• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

Hijyen Eğitim Belgesi Almayana Ceza?

31 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1424 defa okundu.
Hijyen Eğitim Belgesi Almayana Ceza?

Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, ilçede hijyen eğitimi alması gereken iş yerlerine hijyen eğitimi hakkında bilgi verip hijyen eğitim belgesi almaları gerektiğini ve almayanlara cezai işlem uygulanacağını belirttiler.

 Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, ilçede hijyen eğitimi alması gereken iş yerlerine hijyen eğitimi hakkında bilgi verdiler.

05.07.2013 tarih ve 28698 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren hijyen eğitimi ile ilgili esnafları bilgilendiren Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri, esnafların bilgilendirilmesi için bir metin verildi.

Solhan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şakir Tunç imzasıyla işletmelere şu metin verildi:

“Bilindiği üzere hijyen eğitimi yönetmenliği 05.07.2013 tarih ve 28698 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Hijyen eğitimi yönetmenliği kapsamında verilecek eğitimler milli eğitim bakanlığı hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün il/ilçelerde bulunan Halk Eğitim Merkezleri mesleki eğitim merkezleri, turizm eğitim merkezleri ve olgunlaşma enstitüleri tarafından verilmektedir.

Katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın otomasyon sistemi üzerinden kurs bitirme belgesi verilecektir. Gıda sektörü için alınmış olan bir belge, kişi gıda sektörünün herhangi bir alanında hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilecektir.

Söz konusu yönetmenliğinin 2. Maddesinin1. fıkrasının a) bendinde “Gıda Üretim Perakende İş Yerleri” başta olmak üzere yönetmenlik kapsamında bulunan işyerlerinin sahipleri ve işletenleri, yönetmenlik yürürlüğe girdikten sonra 1 yıl içinde çalışanlarının yönetmenlikte belirtilen eğitimlerini almalarını sağlamakla yükümlüdürler. Yönetmenliğin 11’inci maddesi çerçevesinde, 05 Temmuz 2014 Tarihinden sonra yapılacak denetimlerde hijyen eğitim belgesi almamış olanlar hakkında, 1593 sayılı hıfzıssıhha kanununun 282’nci maddesine göre işlem yapılacaktır. Fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde eğitim almamış her bir çalışan ayrı ayrı ayrılık olarak değerlendirilerek kişi başı 250 ile 1000 TL arasında ceza-i işlem uygulanacaktır. Bu nedenle konunun ciddiyeti ve ehemmiyetinin bilinmesi hususuna rica ederim.”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN