• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

‘Hiçbir Başarıda Tesadüfe Yer Yoktur’

15 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1193 defa okundu.
‘Hiçbir Başarıda Tesadüfe Yer Yoktur’

Geçtiğimiz yıla göre okulların fiziki durumlarında çok büyük farklılıkların olduğunu ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik barınma sorununun bu yıldan sonra yaşanmayacağını belirten ve bu sorunların çözümü ile ilçede başarının da yükseldiğini belirten Aktaş, 2014-2015 eğitim öğretim yılında başarının önceki yılın üstünde olmasının planlamasını yaptıklarını ve bu hedefin yakalanacağından da emin olduğunu söyledi.

 2014-2015 eğitim öğretim yılı ile ilgili değerlendirmede bulunan Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, yeni okulların ve yurtların yapılmasından okulların sosyal ve sportif faaliyetlerinde başarı durumlarına kadar eğitim ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

28 Mayıs 2012 yılında Solhan’a atandığını ve atandığı günden sonra bazı programları yapıp çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Aktaş, “Atandığımız günden bugüne kadar ilçe merkezimizde başta Sayın Kaymakamımız, İl Milli Eğitim Müdürümüzün ve Sayın Bakanımızın katkısı ile yaptığımız planlamada yüzde 95’i merkezde olmak üzere 105 derslikli okullar ve 1100 kişilik de pansiyon yaptık. Bu pansiyonlarımıza yapımı tamamlanmak üzere olan İmam Hatip Lisemizin 200 kişilik pansiyonu da dahildir. Özellikle orta öğretimde çok külfetli bir barınma sorunu vardı. Geçen yıl kız yurdumuzun açılması ile ortaöğretimdeki kızlarımızın barınma sorunu çözüldü. Onların eğitimine de bir ivme kazandırdı. Keza şuan dört orta öğretim kurumumuzda da pansiyon bulunmaktadır. Bu orta öğretim kurumlarımızdaki öğrencilerimiz huzur içindeler. En azında barınma sorunları yoktur. Çünkü en büyük barınma sorununu orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerimiz yaşıyorlardı. Tabi bu konuda biz 2014 yılı için bir brifing hazırladık. Bu durumda bir inceleme yapıp geçmişe doğru bir değerlendirme yaptığımızda şuanda okulların fiziki durumunun da Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu hala ikili öğretime devam ediyorlar, diğer okullarımızda sorunlar çözüldü hepsi tekli eğitime geçti diyebiliriz. İlçenin en büyük sorunu 28 Ağustos İlköğretim Okuluydu. Geçen sene öğrencilerimiz taşındı bu sene orayı rahatlamamız gerekiyordu. Eğitim öğretime açıldı ve beraberinde velilerde de bir duyarlılık getirdi. Okulu ziyaret ettiğimizde; eski binadayken okulda veli toplantıları yapıldığında velilerin yüzde 70’i gelmiyormuş. Ama şimdi yeni okulun yapılması ile beraber veli toplantısı yapıldığında velilerin daha duyarlı olduklarını ve toplantılara yüzde 90 oranında katılımda bulunduklarını söylediler, bu bizi oldukça sevindirdi.” dedi.

Bu Yıl Atatürk Ortaokulu Yapılması Planlanıyor

Okulların donatımı hususunda ufak tefek sıkıntıların illaki olduğunu ve bunların olmaya da devam edeceğini söyleyen Aktaş, “Fatih projesi ile beraber okullarımızın bilişim teknolojisi sınıfını akıllı tahtaya kavuşması günümüzün modern şartlarına uygun bir donatımın olması; öğrencileri, velileri ve dolayısıyla hepimizi rahatlatıyor. Yine Anadolu lisemizin başarısı zaten ilçe ve il bazında belli. Bu sene Anadolu lisemizin pansiyonun açılması ile öğrencilerimizin barınma sorunu giderildi ve beraberinde bir başarı bekliyoruz. YGS, LYS’de geçen seneye göre yüzde 15-20 hatta 30 oranında bir başarı artışı beklentimiz vardır. İmam Hatip Lisemizde de diğer liselerimizde de bu kendisini gösteriyor. Önceki yıllara göre fiziki ve donatım durumu ileri derecede halledildi. Şuanda da bizim 2015 yılı için bir planlamamız var. 2015 yılı planlamasında kısmet olursa yeni mahallede 14 veya 16 derslik Atatürk Orta Okullu yapmayı düşünüyoruz. Mevkisi için belediye başkanlığı şuan çalışmalar yapıyor. Aldığımız bilgiye göre işlemleri bitmek üzeredir. İl milli eğitim müdürümüz de buna sıcak bakıyor. İnşallah 2015 yılı yatırım programına temel eğitimde oraya iyi bir ortaokul yaptırmayı düşünüyoruz. Şuan ihtiyaca cevap vermeyip deyim yerinde ise kapasite üstü hizmet veren Ersin Ateş İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu olmak üzere iki okulumuz vardır. Açıkça söylemek gerekirse Atatürk Orta Okullu yapılmaması durumunda sıkıntılarımız devam eder. Ersin Ateş İlköğretim Okulu binası geniş ve kullanılışlıdır. İmam Hatip Lisesi tamamlanıp taşınma gerçekleştikten sonra imam hatip ortaokulunu şimdiki imam hatip lisesi binasına aldığımızda bir rahatlık olacak. Ama bizim birinci öncelikle bir-iki yıl içinde Ersin Ateş İlköğretim Okulu’nun da ilkokul ve ortaokul olarak ayrıştırmamız lazım. Onunla ilgili de planlamamızı yapacağız. Şuan arsa sorunu vardır.” İfadelerini kullandı.

Solhan’da Yeni Bir Lise Açılması Düşünülüyor

Aktaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Mesleki Teknik Lisemiz yeni binasına geçti. Eski binaları yıktır. 17-18 dönümlük bir arsa vardır. Bizim o arsa ile ilgili şöyle bir düşüncemiz var. 6-7 dönümlük kısmını 24 derslikli ilkokul veya ortaokul yapılmasını düşünüyoruz ancak ilkokul fikri daha ağır basıyor. Diğer arsada ise şuan türünü söyleme imkânına sahip değilim ama ilçenin eğitim ihtiyacına göre bir lise düşünüyoruz. Bu iki üç yıl içinde düşünülecek bir şeydir ve merkezi bir yerdir. Şu an İmam Hatip Lisesi binamızın yapılması ile birlikte ortaöğretim kurumlarımız normal öğretime geçecekler. Hiçbir problem yaşanmayacağı gibi pansiyon sorunu da bundan 20 yıl sonrasına kadar ihtiyaç duyulmayacak durumda olmuş olur. Solhan Merkez YİBO’da da yılların barakalarından da artık vazgeçilip 14 derslik modern bir bina yapıldı. İkinci dönem eğer bir sorun olmazsa o binamızı da faaliyete açacağız. Bu binamızla da böylece yatılı bölge okulumuz öğrencileri modern bir eğitim öğretim yuvasına kavuşmuş olacaklardır. Yine taşıma merkezi olarak Dilektepe Köyü’ndeki 14 derslik ilkokul ve ortaokul bir arada olacak şekilde binamız şuanda faaldır. Yani oraya idareci de tayın edildi. Ocak-Şubat atamasında norm kadro da belirlenmiş. Öğretmenlerimiz de gelecek. Şuanda eğitim öğretime açmışız. Eğitim öğretim yılı başladığında buranın öğrencilerini Yatılı Bölge Okulu’na aldık. Şimdilik derslerinde bir kopukluk olmasında diye o öğrencilerimizi buraya almadık. Şuan ölçeme ve değerlendirme zamanları olduğundan öğrencilerimiz mağdur olmasınlar diye dönemin son haftasında okullarına alışmaları için okula getireceğiz ve ikinci dönemde burada eğitim öğretimlerine devam edecekler. Okulun bütün problemleri halledildi. Hiçbir pürüz yoktur. Hem donatım hem de çevre olarak bir sıkıntı bulunmamaktadır.”

“Bu Sene En Rahat Yılımızdır”

 Öğretmen Hüseyin Artunç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili de bilgi veren Aktaş, “Bu okullar yapılırken Milli Eğitim Bakanlığının tip projeleri uygulanıyor. Bu tıp projeler de bölgesel şartlar fazla göz önünde bulundurulmuyor. Burada bir art niyet yoktur. Buradaki kalorifer kazanı da tip projeye göre yapılmıştır. Teknik eksiklik söz konusu değil ancak kış şartlarının ağır olduğu bu bölge için şuan çalışmalarımız devam ediyor. O okulumuza ikinci bir ek kazan yaptırmamız durumunda ısınma problemi tamamen halledilecektir. Yeni binalarda ufak tefek pürüzlerde olur. Bunlar öyle bırakılacak değildir. Böyle büyük projelerde ortaya çıkacak problemlerin çözümü 4-5 yıl yüklenici firmaya aittir. Burada olan sıkıntılar da yüklenici firmaya bildirilmiştir. Yüklenici firma tarafından en kısa sürede sorunlar giderilecektir.” dedi.

“Öğrenci yetersizliğinden dolayı köylerde iki okulumuzu kapatmak zorunda kaldık ancak o öğrencilerimizi mağdur etmedik, merkeze alındı” diyen Aktaş, “Planlamamız doğrultusunda hiçbir problem çıkmayacaktır. Bu sene en rahat yılımızdır. Yatılı Bölge Okulu, İmam Hatip ve Dilektepe Okullarının hizmete girmesi ile daha da rahatlayacağız.” İfadelerini kullandı.

Solhan’ın Başarısı Gelenek Hale Gelmiş

“Solhan’da Bingöl Merkez ve ilçelerdeki sportif faaliyetlerde başarısını önde götürmek bir gelenektir” ifadelerini kullanan Aktaş, şunları söyledi: “Sene başında yaptığımız planlama çerçevesinde okul müdürlerimiz faaliyetlerini yürütüyorlar. Başarılarımız ortaokul ve lise düzeyinde değişik branşlarda gerek il ve gerekse bölgede birinciliklerimiz devam etmektedir. İstatistikî başarı durumunu inşallah sene sonunda bir grafiksel çalışmamızı göstereceğiz. Bu başarının her yıl biraz daha katlanarak devam edip yükseldiğini göreceğiz. Okullarımızda spor alanlarında öğretmenler değişebilir ancak başarılar gelenek halinde devam etmektedir. Başarımızın devamında başta ilçe kaymakamımız, yerel yönetimde belediye başkanımız ve bizler ilden de destek alarak Solhan’a yakışan bir şekilde bu sportif faaliyetler sürüyor.”

Aktaş, “Yine Diyoruz; Hiçbir Başarıda Tesadüfe Yer Yoktur”

TEOG hakkında da açıklamalarda bulunan ve TEOG’un yeni bir sistem olduğunu hatırlatan Aktaş, “Geçen sene birinci TEOG’da biraz hazırlıksız yakalandık. İkinci TEOG’da ilçe çapında 6-7 soru ortalama yükselttik. İl genelinde ise İl Merkezi ile baş başa kaldık. Tüm ilçeleri geride bıraktık. Bu sene için asıl değerlendirme sonuçların açıklanması ile mümkündür ama müdürlerimizden aldığımız bilgiler sonucunda yaptığımız değerlendirmede geçen seneye göre özellikle bazı derslerde başarının daha da yükseldiğidir. Öğrenci de bilinçleniyor. Yine bu başarının yükselmesinde özellikle Kaymakamlığımız öğrencilere kaynak, araç-gerek ve materyal temininde yardımcı oldular, bunları tüm öğrencilerimize dağıtma imkânımız oldu. Halk Eğitim Merkezimiz de tüm okullarda bu TEOG sınavlarına yönelik ve YGS’ye yönelik kurslar açarak faaliyetlerimiz devam ediyor ve sene sonuna kadar devam edecektir. İmkanı olan velilerimiz kendi öğrencilerinin kaynak, araç-gerek ve materyal temininde bulunurken imkanı olmayanlara da sağ olsun Kaymakam Bey’in desteği ile eksiklikler gideriliyor. Bu faaliyetlerde şuan bir eksiğimiz yoktur. Temennimiz moral/motivasyon hususunda çalışmalarımızın ikinci dönem de devam etmesidir. İkinci dönem müfredat daha da genişleyecek. Nisan ayında yapılacak sınavda öğrenciler bütün müfredattan sorumlu olacakları bilincini şuanda okullarımız vermeye çalışıyor. Eğitimci arkadaşlar ile okullardaki rehber öğretmenler ve bizlerin ortak çalışması ile biz yine geçen seneki başarının üstünde bir başarıyı yakalamayı hedefliyoruz. Eminim bu hedef yakalanacaktır.  Yine diyoruz; hiçbir başarıda tesadüfe yer yoktur. Başarı çok programlı ve sistemli bir planlamanın sonucunda bir başarı yakalanabilir. Bunun için birlik beraberliğe ihtiyaç var ve her okulda öğretmenlerimizin bu moral ve motivasyona inanması lazımdır. İlçemizde de buna inanmışlık vardır. Geçmiş yıllarda kurslar erken bitiyordu. Erken bitmesine rağmen öğretmenlerimiz para almadan kurslara devam ediyorlardı. Kaldı ki bu yıl hükümetimizin öğretmenlerimizin ek ders ücretini arttırılması hususunda teklifleri var bakanlığımız da çalışmalarını bitirmek üzeredir. Eylül ayından itibaren hiçbir öğretmenimiz mağdur edilmeyecektir. Öğrencilerimizin ders araç gereçleri temin edilmiştir, okullarımızın yakacak sorunu fazlasıyla halledilmiştir. Hafta içi, hafta sonu gözetilmeden sıcak ortamda öğrencilerimiz derslerine devam ediyorlar. TEOG sınavına girecek öğrencilerimizin kurslara katılımı yüzde 100’dür. TEOG için 8’inci sınıflar kurslara tabi tutuluyor. Bazı okullarımız bir aşinalık olsun diye 7’nci sınıf öğrencileri de kurslara alıp faaliyetlerini yürütüyorlar. Okullarda yapılan deneme sınavlarında 4’üncü sınıflara kadar test tekniğini veriyoruz.” Diye konuştu.

“Öğretmen Açığımız Bulunmamaktadır”

Solhan’da şuan öğretmen açığı olmadığını ve tüm derslerin dolu geçtiğini söyleyen Aktaş, “Norm kadroda açık bulunan yerlerde de ücretli öğretmen görevlendirmesi ile ihtiyaca cevap verilmiştir. Gerek ilçe merkezinde ve gerekse köylerde çok kaliteli ücretli öğretmenlerimiz vardır. Ücretli ve kadrolu ayrımı yapmıyoruz ve öğretmenlerimiz de kendi aralarında bu farkı fazla hissettirmiyorlar. Son olarak şunu ifade edeyim; 15 Eylül’de Solhan’dan ayrıldım ve 2 hafta önce Solhan’da göreve başladım. 3,5 ay ayrı kaldım. Yeni atanan şube müdürleri iki arkadaşlarımız daha fazla çalışarak yokluğumuzu aratmamışlar. Bu vesile ile iki arkadaşıma da teşekkür ediyorum. Özellikle eğitim camiası da bu arkadaşlarımıza yardımcı olmuşlardır. Okul müdürlerimiz ve eğitim camiasına da teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuşarak eğitim öğretim değerlendirmesinde bulundu.

         

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN