• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın”

2 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1435 defa okundu.
“Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın on bir ayın sultanı olan Ramazan ayını ‘hiç kimse kimsesiz kalmasın, bu Ramazan ve her Ramazan’ sloganı ile karşılamaya hazırlandığını belirten Müftü Ateş, ilçe müftülüğü olarak da yapacakları Ramazan programları hakkında bilgi verdi.

 Solhan ilçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın on bir ayın sultanı olan Ramazan ayını ‘hiç kimse kimsesiz kalmasın, bu Ramazan ve her Ramazan’ sloganı ile karşılamaya hazırlandığını belirtti.

İlçe Müftülüğü olarak Ramazan ayı çalışmaları için ekipler kurduklarını da belirten Müftü Ateş, Ramazan ayı ile ilgili de bazı açıklamalarda bulundu.

Manevi hassasiyet ve Ramazan ruhunu uygun davranmaktan iftar sofralarına kadar pek çok uyarılarda bulunan Ateş, Ramazan ayının şekli konulara kurban edilmeden manevi ruha dikkat edilerek geçirilmesi uyarısında bulunurken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca bu yıl yapılan çalışmalarda yalnızlık, mülteciler, sokak çocukları, yetimler ve huzur evlerindeki yaşlılar konularının öne çıkarılacağını ifade etti.

Ramazan ayı ve Diyanet’in düzenleyeceği kampanya hakkında bilgi veren Ateş, Ramazan aynının manevi anlamda bir değişim için fırsat olduğunu, bunun yanında bazı konulara da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle Ramazan’ın başlı başına bir manevi ziyafet anlamına geldiğini ancak iftar sofralarının bu anlamda bir israf sofralarına dönüştürülmemesi gerektiğinin altını çizen Ateş, sofralarda israfa dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ramazan’ın manevi atmosferine uymayan bazı görüntülerin oluşturulduğu uyarısında da bulunan Ateş, "Ramazan’ı değiştirmek gibi bir tehlike ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Ramazan, paylaşım ayıdır. Her türlü bireyselliği ve egoizmi ortadan kaldıran, empati yapmayı öğreten, aç insanların halinden anlamayı öğreten büyük bir ibadettir.  Sadece oruç tutanlara değil, tutmayanlara karşı da bu anlayışın gösterilmesi gerekmektedir.  Bu sayede onların gönüllerinde de başka güzel duyguların taşınmasına vesile olabileceğiz.” İfadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yılki Ramazan kampanyasında ‘yalnızlık’ konusunun öne çıktığını ve bu konuda gelinen ortamda insanın yalnızlaştığını belirten Areş, insanoğlunun bu konuda en büyük kayıpla karşı karşıya olduğunu, en büyük kaybın anlam kaybı olduğunu ifade etti.

“Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın”

Solhan ilçe müftülüğü olarak, esnaf, yaşlı-hasta, yetimler, fakirler ve engelliler ekipleri kurduklarını ve Ramazan ayı boyunca çalışmalar yürüteceklerini belirten Müftü Ateş, kurulan ekipler ile esnaf ziyaretleri, yaşlı ve hasta ziyaretleri (gerek hastanede yatan ve gerekse evde yatan hasta vatandaşlara ziyaret), yetimlerin tespiti ve yetimlere iftar programı, fakirlere yardım gibi faaliyetler yürüteceklerini ifade etti.

Ramazan Ayı boyunca tüm camilerde mukabele okunacağını ve başta Solhan Merkez Ulucamii olmak üzere tüm camilerde vaaz verileceğini belirten Ateş, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan teması olan “hiç kimse kimsesiz kalmasın” kampanyası çerçevesinde bir zengin ve bir fakir aileyi kardeş aile yapma projesini uygulayacağız” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN