• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

‘HERKES İÇİN KAYITLI İSTİHDAM’DA İKİ EĞİTİM PROGRAMI

25 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1234 defa okundu.
‘HERKES İÇİN KAYITLI İSTİHDAM’DA İKİ EĞİTİM PROGRAMI

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında Kadınlara yönelik bilinçlendirme ve Güvenlik Korucularına yönelik ise sektörel bazda eğitim olmak üzere iki ayrı eğitim programı daha düzenlendi.

Solhan Belediyesi tarafından yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi eğitim programları devam ediyor.

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri kapsamında kadınlara yönelik bilinçlendirme programı 18 Ocak 2017 Çarşamba günü ve Güvenlik Korucularına yönelik sektörel eğitim ise 21 Ocak 2017 Cumartesi olmak üzere Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde iki ayrı eğitim programı düzenlendi.

Daha önce kamu ve özel kurum personellerine yönelik verilen eğitim, mahalle ve köy muhtarları ile muhtar azalarına, şoförler ile çiftçilere, esnaflara ve S.S. Solhan Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi bünyesinde hizmet veren esnafa ve Solhan İlçe Halk Eğitimi Merkezi Usta öğreticileri ve kursiyerlere yönelik eğitim ile faaliyetlere devam edilen proje kapsamında geçtiğimiz hafta Çarşamba günü kadınlara yönelik ve Cumartesi günü ise güvenlik koruculara yönelik olmak üzere bir haftada iki ayrı program düzenlendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim programında Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç Selim Gündüz ile aynı bölümden Yrd. Doç. Atilla Yücel tarafından eğitimler verildi.

“SİGORTALI OLMAK BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLIYOR”

Programda konuşan Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç. Atilla Yücel, “Solhan Belediyesi’nin çok kıymetli projesi var. Avrupa Birliği kapsamında hazırladığı kayıt dışı istihdamla ilgili yani sigortasız çalışma/daha doğrusu çalışmama konusunda sigorta bize neler sağlar, ailemize, çocuklarımıza, sonrasında hangi haklardan yararlanırız. Sigortasız çalıştığımız durumda hangi risklerle karşılaşırız. Bu konuda sizleri bilinçlendirme ve farkındalık yaratma amacıyla buradayız. Biraz sigortalılık ile ilgili sosyal güvenlikle ilgili konuşacağım sonrada şimdi bizim kayıt dışı istihdam dediğimiz aslında sigortasız çalışma nedir, bir yerde çalışıyorsak nedir? Bu kayıt dışı çalışma veya sigortasız çalışma Siz işyerinde çalışıyorsunuz ya da eşiniz kardeşiniz çalıştığınız sigorta kurumuna hiç bildirmiyorlar yada sizin öyle resmi olarak bir kimliğiniz olmadığı zaman vatandaş olarak görünmüyorsanız sizin çalıştığınız sosyal güvenlik kurumlarına bildirmedikleri zaman siz resmi olarak bir çalışan değilsiniz. Diğer şekilde 2000 liraya çalışıyorsunuz ama maaşınızı 1000 lira göstererek sigorta yatırıyorlar. Bir diğeri de siz 30 gün çalışıyorsunuz ama işveren sizi 10 gün sigortalı gösteriyor. Dolayısıyla bu durumlar ortaya çıkmasına kayıt dışı çalışma diyoruz. Bunun birçok ekonomik- sosyal nedenleri var. Biz günlük hayatımızda ailemizle, sevdiklerimizle bir arada yaşarken aslında hep böyle bir çocuklarımızın hastalarımız ve yaşlılarımız var. Aslında hepimiz geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Sokağa da güvenli çıkmak istiyoruz. Çocuğunuzun gelecekte hangi okula gideceğini, hayatını kurtaracak mı, ne olacak? bütün bunları günlük hayatımızda dert ediyoruz. Aslında bu açıdan önemli bir de tabii ki gelecek yarın ne olacağını Allah’tan başka kimse bilmiyor. Dolayısıyla birçok belirsizlik var, risk var, heran ülkeler savaşabiliyor, terör var, sosyal olaylar var, doğal afetler var, ertesi gün ne olacağımızı bilmiyoruz. Biz insan olarak tabi ki Allah’tan gelen şeylere boynumuz kıldan ince hani Necip Fazıl diyor ya; “bizim istediğimizi Allah istemiyorsa konu kapanmıştır” ama biz tedbir açısından hayatımızı daha huzurlu yaptırmak için neler yapabiliriz bu toplantının amacı aslında o. Dolayısıyla da bu hayatın belirsizlik içerisinde olması, riskler taşıması bir yerde çalışıyoruz ama bunun bile garantisi yok, hasta olabiliriz, meslek hastalığına yakalanabiliriz. Allah vermesin sakat kalabiliriz, ölüm hepimizin başında veya maluliyet ve annelik durumunda ne gibi haklarımız var? Eşimizin sigortalı olmasından veya babamızın sigortalı olmasından dolayı biz ne gibi haklardan yararlanırız bunları genel olarak konuşacağız. Tabii ki biz normal hayatımızda da hastalık, iş yerinde karşılaşılabileceğimiz iş kazaları ve meslek hastalıkları, emeklilik maluliyet ölüm gibi bu durumlarda sigortalı olmak gerçekten büyük avantajlar sağlıyor.” Şeklinde konuştu.

YARINI GARANTİ ALTINA ALMAK…

Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç Selim Gündüz, ise şunları aktardı: “Konumuz kayıt dışı istihdam. Ülkemizde kayıt dışı dediğimiz zaman neyi kastediyoruz; halk arasında da sigortasız çalışma ve çalıştırılmayı kastediyoruz. Bu farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Birincisi kişinin tamamen sigortasız yani sigorta kurumuna bildirilmeden çalışması, ikincisi ayda 30 gün çalışıp sigorta priminin 15 gün 13 gün yatması. Birincide tamamen sigortasız ikinci de sigortalı gün sayısı eksik bildirilmesi üçüncü durumda ise örneğin biz personelimize 3000 lira veriyor ama sigorta primini asgari ücret üzerinden yatırıyoruz. Peki, bunun çalışana karı veya zararı var mı? Bu kişi bir yerde emekli olduğunda asgari ücret üstünden ödemelerden yararlanır. Sosyal Güvenlik çalışanın amacı; sadece bugünü kurtarmak değil. Hem bugünü kurtarmak hen de geleceğimizi kurtarmaktır. Hatta insan olarak da bugünü, yarını ve öbür dünyamızı da kurtarmak tabi ki!… Peki, Sosyal Güvenlik dediğimiz zaman insanların yaşamları boyunca ölüm, iş kazası, meslek hastalıkları, malullük hastalık gibi değişik risklerle karşı karşıya kalabilirler. İşte bu işler biri veya birden fazla aynı anda insanın başına geldiğinde bu kişi ya da kişi hayatını kaybetmişse ailesini gelir kaybına karşı koruyan sisteme Sosyal Güvenlik deniyor. Kısa vadeli ve uzun vadeli sigorta kolları herhalde bu çalışanların çoğu yeşil kart sağlık hizmetinden yararlanıyorlar acaba yeşil karttan yararlananlar acaba sizin geleceğinizi güvence altına alıyor mu hastalık dışında herhangi bir imkân sağlamıyor.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN