• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

“HERKES İÇİN KAYITLI İSTİHDAM” EĞİTİMİ VERİLDİ

14 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
737 defa okundu.
“HERKES İÇİN KAYITLI İSTİHDAM” EĞİTİMİ VERİLDİ

Solhan Belediyesi tarafından yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi kapsamında Solhan’da hizmet veren özel ve kamu kurum personellerine eğitim verildi.

Solhan Belediyesi tarafından Kayıtlı İstihdamın Teşviki II kapsamında yürütülen ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi faaliyetleri devam ediyor.

Daha önce Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan projenin eğitim faaliyetleri başladı.

Solhan Kaymakamlığı, SGK Bingöl İl Müdürlüğü ve Solhan Sosyal Güvenlik Merkezi ile yapılan işbirliği ile İlçede faaliyet yürüten özel ve resmi kuruluşların personellerine eğitim verilmesi için her kurumun birer, ikişer personelin katıldığı eğitim programı düzenlendi.

12 Kasım 2016 Cumartesi günü Solhan Konak Otel Restaurant’ta başlayan ve üç gün sürecek olan eğitim programı 13 Kasım 2016 Pazar günü ise İlçe Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda devam etti.

Eğitim verilen kuruluşlar; özellikle insanların çeşitli resmi ve özel işleri için gittikleri, hastane ve sağlık ocakları, bankalar, ziraat odası, esnaf sanatkar odası, vergi dairesi ve benzer kuruluşlar oldu.

Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü’nden Yrd. Doç Selim Gündüz ile aynı bölümden Yrd. Doç. Atilla Yücel tarafından programda; “Kayıtlı istihdam noktasında kurumlar arası işbirliğinin önemi, Kayıtdışı istihdamın ülke ekonomisine zararları, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu, Kayıtdışı istihdam sağlayanlara yönelik yasal yükümlülükler, 4857 sayılı iş kanunu, Kayıtlı İstihdama yönelik destekler ve teşvikler” konuları işlendi.

Eğitime katılan yaklaşık 30 kişi, proje uzmanları tarafından kayıtlı istihdam konusunda derinlemesine eğitildiler.

3 gün sürecek olan eğitim programına katılan personellere yemek ve ikramlar da bulunuldu. Solhan Belediyesi tarafından ‘Herkes İçin Kayıtlı İstihdam’ AB projesi kapsamında yürütülen bu faaliyetin seçilmesinin nedeni her kurumda, kayıtdışı istihdamın zararları, kayıtlılığın avantajları, sağlanan destekler ve Sosyal güvenlik mevzuatı konusunda yetişmiş personelin olmasının kayıtlı istihdamı arttıracağı düşüncesi olduğu belirtildi.

Mevcut yasal yükümlülüklerin her kuruma kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda belirli yükümlülükler yüklemekte olduğu belirtilirken bilgilendirme, koordinasyon ve veri paylaşımının yasal bir zemine kavuşması, bu yönde kamu kurum ve kuruluşları ile bankalarla protokoller yapılmasının bu süreci desteklediği aktarıldı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN