• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:05
  • Öğle: 12:16
  • İkindi: 14:50
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

“HERKES İÇİN DAHA UZUN SÜRELİ EĞİTİM”

6 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1189 defa okundu.
“HERKES İÇİN DAHA UZUN SÜRELİ EĞİTİM”

Tüm çocukların eğitime katılmalarını arttırmak amacıyla başlatılan “Herkes İçin Daha Uzun Süreli Eğitim” projesinin açılış toplantısı Solhan’da yapıldı. Bu projenin “Kız Çocuklarının Okula devam Oranlarının Artırılması Hibe Programı” kapsamında 800’e yakın başvuru arasından seçilen 46 başarılı projeden biri olup, Bingöl’de uygulanan tek proje olduğu belirtildi.

Kız erkek tüm çocukların eğitime katılımlarını artırmak amacıyla 2012 yılında hazırlık çalışmalarına başlanan “Herkes İçin Daha Uzun Süreli Eğitim” isimli projenin açılış toplantısı 28 Aralık 2015 Pazartesi günü Solhan Yatılı Bölge Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Toplantıya; Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Mehmet Güler, Belediye Başkanı Vekili Ahmet Sönmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi Aktaş, İlçe Müftüsü Sırrı Fuat Ateş, kurum amirleri, mahalle ve köy muhtarları, Solhan’da görev yapan imam-hatipler ve Yatılı Bölge Okulu öğrencileri katıldı.

Yaşam İçin Sivil Toplum Derneği (YİSTOD) tarafından yürütülen ve Solhan Yatılı Bölge Okulu ile Genç Yatılı Bölge Okulu’nun ortağı olduğu Proje; Solhan Genç ilçelerindeki özellikle YİBO’lar olmak üzere, Taşıma Merkezleri ve diğer Ortaokullara odaklandığını belirten YİSTOD Başkanı Mahmut Buyankara, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Hazırlık süreci proje ortakları olarak Solhan ve Genç YİBO’lar ile iştirakçi kurumlar olan her iki ilçenin Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası desteğiyle tamamlanmıştır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin finansman desteğiyle hibe almaya hak kazanan projemizin sözleşmesi 17 Eylül 2015 tarihinde imzalanmış ve 1 Kasım itibariyle proje faaliyetleri başlamıştır. Harcama esasları bütçeleme mantığı içerisinde, kesinleşmiş bütçe halini uygulama sonucunda alacak olan projenin tahmini hibe miktarı 200.000 Euro civarındadır.”

BİNGÖL’DE İLK TÜRKİYE’DE 46’NCI PROJE

YİSTOD’u kısaca anlatan ve yaptıkları çalışmaları katılımcılar ile paylaşan Buyankara, “Herkes İçin Daha Uzun Süreli Eğitim” projesi, ‘’Kız Çocuklarının Okula devam Oranlarının Artırılması Hibe Programı’’ kapsamında 800’e yakın başvuru arasından seçilen 46 başarılı projeden biri olup, Bingöl’de uygulanan tek projedir. Bu açıdan daha da önem kazanmaktadır. Bu proje, eğitim alanında birçok faaliyet yürüten derneğimizin, örgün eğitime katılımı artırmak amacıyla hayata geçirdiği önemli projeden biridir. Bu çalışma ile özellikle eğitimin taraflarını, kurumları, imamları, muhtarları, kanaat önderlerini bir araya getirmek, böylece eğitime katılımı ve devamı artırmak ayrıca, YİBO’larda şartların iyileşmesinde katkıda bulunarak öğrencilerin bu okulları daha fazla sevmelerini sağlamak amaçlanmıştır. Böylece önemli bir sorun olan devamsızlıkların önüne geçilmesi ya da azaltılması planlanmaktadır. Proje kapsamında değişik faaliyetlerde toplam 32 uzman katılacaktır. Uzun yıllardır projeler uygulamanın vermiş olduğu tecrübe ve birikim ile alanının en iyisi olan uzmanlarla çalışmaya gayret sarf edilmektedir. Bu açıdan oluşturduğumuz uzman havuzu çalışmalarımıza katkı sunacaktır. Sözleşme yapılan her uzmana konunun hassasiyeti anlatılmakta ve gerekli duyarlığı göstermeleri istenmektedir.” İfadelerini kullanarak proje hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

“HERKES ANA KARANIN BİR PARÇASIDIR”

Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, geçmişten günümüzde okul ve okuma oranları ile kız çocuklarının okullaşmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Hiç kimse tek başına bir ada değildir, herkes ana karanın bir parçasıdır” diyen Aktaş, “Biz iyi biliyoruz ki milli eğitim camiası olarak çabalarımız tabiî ki vardır. Başka sayın kaymakamımız belediye başkanımız bütün kurumlarımızın bize katkısı zaten sürmektedir. Biz de bu yolda bu çalışmada çok hassas olan eğitim konusunda sivil toplum kuruluşlarında bize bu katkıyı sunmaları bizi oldukça memnun etmektedir ve edecektir. Ben kısaca ilçemizde eğitim öğretimle ilgili hususları kısaca anlatmaya çalışacağım zaten projeyle ilgili arkadaşımız çok güzel şekilde anlattılar.  Eski Milli Etiğim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik “Haydi Kızlar Okula” adlı projesiyle bu işi başlattı ve Türkiye’de özellikle sosyokültürel ve sosyoekonomik açıdan zayıf olan 53 ilimizde başlatıldı ve daha sonra çok ciddi kampanyalar başlatıldı. Bu kampanyalar çerçevesinde hedef 2005 yılında özellikle ilkokul çağı öğrencileri okullaşmayı yüzde 95’lere taşımaktı. Günümüze de döndüğümüz zaman o çalışmaların çok başarılı olduğunu, faaliyetlerin sekteye uğramadan devam ettiğini görmekteyiz” şeklinde konuştu.

“YÜCE DİNİMİZ CEHALETİ ZULMET OLARAK ANLATIR”

Programda bir konuşma yapan ve eğitim konusuna din perpektifinden nasıl baktıklarını anlatan ilçe Müftüsü Ateş, “Her şeyden önce biz Müslüman’ız. Dolayısıyla bizim bakış  açımızı belirleyen en önemli etken, en önemli husus mensubu olduğumuz dinimizdir. Bu noktadan baktığımız zaman yüce dinimiz cehaleti zulmet olarak anlatır. Zülmet ve zülüm aynı kökten gelen iki kelimedir. Zülmet karanlık demek zülüm de adaletin zıttı olarak bir şeyin hakkını vermemektir. Dolayısıyla ilimden uzak kalmak, eğitimden uzak kalmak, kısaca cehalet hem bir karanlık olduğu gibi hem de bir zülümdür. Cahil kalan insan, ilimden uzak kalan insan kendini karanlıkta bıraktığı gibi aynı zaman da kendisine ve çevresine de zülüm etmektedir. Yüce kitabımızın ilk inen beş ayetinde hepimizin bildiği ikra (oku)  diye başlayan alak süresinin ilk beş ayeti içerisinde iki tane oku emrini içerir. Oku ile başlar tekrar ikinci bir defa oku ile devam eder. Başka hiçbir ayet olmasa, başka hiçbir hadis olmasa sadece bu ayet dinimizin ilme ne kadar önem verdiğini gösteren bir husustur.” dedi

OKUMUŞ, “PROJE BENDE İKİ HİS UYANDIRDI”

Programda konuşan Kaymakam Okumuş, “YİSTOD’un Solhan ilçesine, Solhan YBO’ya “herkes için daha uzun süreli eğitim” projesi için seçmesi bende iki his uyandırdı. Birincisi tabiî ki seçilmekten dolayı Solhan olarak mutlu oldum çünkü Solhanlı çocuklar özellikle dezavantajlı kız çocuklar istifade edecekler. İkincisi de proje eğer Solhan’da yapılıyorsa Solhan’da bir sorun var. Tabi birincisi beni sevindirdiği gibi ikincisi de bu sorunun göstermesi cihetiyle açıkçası beni üzdü. Ama her halükarda Genç YBO Solhan YBO ve YİSTOD inşallah bu projeyi hakkıyla yerine getirmeleri doğrultusunda elimizden geleni kaymakamlık olarak diğer çalışanlarımız olarak esirgemeyeceğimizi bilmenizi isterim. İkincisi toplumun temeli ailedir ailenin temeli annedir. Dolayısıyla bizlerde kız babası olarak torun sahibi olarak eğer kızlarımızı maddi ve manevi anlamda güzel ve donanımlı bir şekilde yetiştirirsek muhtemelen iş hayatına ve aile hayatına katıldıklarında iki yönden toplum refahına, huzuruna, güvencine pozitif katkıları olacaktır.” İfadelerini kullandı.

Proje çalışmaları hakkında slayt gösterisi yapılan programdan sonra katılımcılara öğle yemeği ikramı yapıldıktan sonra program sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN