• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

“HERKES BAŞKASININ PUTUNA İBRAHİM OLMAK İSTİYOR”

16 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8913 defa okundu.
“HERKES BAŞKASININ PUTUNA İBRAHİM OLMAK İSTİYOR”

“İnanç değiştirmek bir putu, bir kutsalı ortadan kaldırmak çok zordur.” diyen Bilgiç, “Hani İbrahim (a.s) putları kırıyordu ya herkes İbrahim olmak istiyor ama hiç kimse kendi putuna İbrahim olmak istemiyor. Herkes başkasının putuna İbrahim olmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Solhan Şubesi tarafından “Küresel Sömürü Sistemi ve Çıkış Yolları” konulu konferans düzenlendi.

Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı Araştırmacı Yazar Muammer Bilgiç konuşmacı olarak katıldı.

11 Nisan Çarşamba günü düzenlenen konferansa; Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, AK Parti Solhan İlçe Başkanı Nihat Doğu, Solhan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, AGD temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Bilgiç, Nietzsche “hakikatlerin karşısında inançlar, yalanlardan daha tehlikelidir.” sözünü hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “Su yüz derecede kaynar, her derecede buharlaşır. Bu yanlış bir bilgidir. Yanlış bilgiyi düzeltmek kimseyi rahatsız etmez. Ama ben burada kabir azabının olup olmadığına dair bir cümle kursam birileri bundan rahatsız olur. Var diyenler vardır, yok diyenler vardır. Bu bir inanç meselesidir. Mesela; aramızda bir hindu olsa ben ona desem ki ‘Sen ineğe nasıl kutsal diyorsun. İnek daha yediği otu sindirmekten aciz, sen böyle bir hayvana nasıl kutsal diyorsun.” desem benim o aktardığım bilgi; “inek kendi yediği otu sindiremiyor, onun işkembesindeki bakteriler o otu sindiriyor” bilgisi ineği kutsal kabul eden biri için bir anlam ifade etmeyecek. İnsanların kutsalları vardır. İnsanların putları vardır. İnsanların aklı da vardır. Akıl, mesleği idrak etmeye, anlamaya yarar fakat kutsal bazen aklın önüne geçer, put bazen aklın önüne geçer. Önüne geçtiğinde de meselenin anlaşılması engellenmiş olur. Bu yüzden Nietzsche diyor ki; “Hakikatlerin karşısında putlar, inançlar, kutsallar yalanlardan daha tehlikelidir.” Siz bir yalanı/yanlışı düzeltebilirsiniz ama bir kutsalı, bir putu, bir inancı değiştirmek, dönüştürmek çok zordur. Mümkün bile değildir. Zaten Allah da ‘Müslümanlara gidin başkalarını zorla Müslüman yapın’ görevini vermemişti. Çünkü birini Müslüman yapacak yeteneğimiz yok. Biz inancımızı; eşimize, çocuklarımıza nakledemiyoruz. Ki birçok peygamberin kendi aile efradı o peygamberlere inanmamış. İnanç değiştirmek bir putu, bir kutsalı ortadan kaldırmak çok zordur. Herkes kendi putuna İbrahim olmalı! Hani İbrahim  (a.s) putları kırıyordu ya herkes İbrahim olmak istiyor ama hiç kimse kendi putuna İbrahim olmak istemiyor. Herkes başkasının putuna İbrahim olmak istiyor. Sizden istirhamım şudur; belki benimde putum vardır. ‘İyi ama sizinde bir putunuz var’ uyarısını yaparsanız ben sizi anlamaya çalışırım. Tabi bu put olduğu için değişmesi zor olduğundan ikna olmam zaman alacak ama siz yine uyarınızı yapın. Oscar wilde, ‘sakıncalı olmayan bir fikir, fikir olarak anılmaya değmez.’  demiş. Ne demek bu? Burada bir insan konuşuyor, konuştukları sakıncalı değilse, izlediğimiz bir filim, okuduğumuz bir kitap, dinlediğimiz bir konuşma bizi rahatsız etmiyorsa o filim, o kitap, o konuşma boştur.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN