• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

‘HER YERDE VE HER ZAMAN İYİLİK KONULU’

18 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1159 defa okundu.
‘HER YERDE VE HER ZAMAN İYİLİK KONULU’

Yeşilova Mahalesi’nde dini içerikli sohbette öğrenciler ile bir araya gelen Tunç, “Hayır ve iyilik yapma konusunda irade ve vicdan; iman, ihsan ve ihlasla şekillenmelidir. Böylece ihsan derecesinde bir imana ulaşmamızı sağlaması yönüyle iyilik, kalp ve gönül dünyamızı zenginleştirmektedir.” dedi.

İHH Solhan Şubesi, Kameran Tutel Yardımlaşma ve Kültür Derneği Merkezi’nde öğrencilere yönelik dini sohbet programlarına başladı.

Solhan’da muhtaçlara yardım faaliyetleri ve yetim öğrencilere eğitim ve giyim yardımları ile isminden söz ettiren ve düzenledikleri konferanslar ile de bilgi paylaşımlarına da aracı olan İHH Solhan Şubesi yeni bir etkinliğe imza attı.

İHH Solhan Şubesi tarafından gençlere yönelik okuma grupları ve sinema günleri etkinliklerinden sonra her hafta cuma günü Kameran Tutel Yardımlaşma ve Kültür Derneği’nde dini içerikli sohbetlere başladı.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü başlayan dini içerikli sohbet programların ikinde İHH Solhan Şubesi Başkanı Muhammed Veysi Tunç tarafından ‘her yerde ve her zaman iyilik’ konulu sunum gerçekleştirildi.

Ayet ve hadislerle iyilik kavramı anlatıldıktan sonra İHH tarafından Solhan başta olmak üzere farklı ümmet coğrafyalarında yapılan yardım çalışmalarından bahsedildi.

İyiliğin evden evrensele yayılması gerektiği ve Müslüman kardeşlerimize karşı sorumluluklarımıza değinen Tunç, “İyilik, gönlünü huzura kavuşturan ve içine sinen şeydir. Kötülük ise gönlünü huzursuz eden ve içinde kuşku bırakan şeydir; velev ki insanlar başka şeyler söylesin.” diyen âlemlere rahmet Hz Peygamber, iyilik ve kötülük kavramlarını insanın kendi iradesine ve vicdanına bağlamaktadır. İyilik yapma konusunda irade ve vicdan; iman, ihsan ve ihlasla şekillenmelidir. Davranışlarımızın iyilikle harmanlanmasını sağlayan niyetimiz, günlük yaşantımızı anlamlı hale getirmektedir. İyilik yaşamın en tatlı, en verimli, en sevimli işidir. Allah rızası için yapılan her meşru iş iyiliktir. Bazen bir yetimin başını şefkatle okşamaktır, bazen de yolda kalmışa ve yolunu kaybedene yardımcı olmaktır. İyilik; evsiz, barksız, belki de vatansız insanlara aş ve arkadaş olabilmektir. Bir tebessüm, bir çift güzel söz, öğrenilen bilgi, samimi bir dua, yoldan kaldırılan taştır iyilik. Hayatın her anını ve alanını kuşatmalı iyilik algı ve anlayışımız. Önemli olan iyilik duygusunun yürekten yürürlüğe yansımasıdır. İyiliği sadece konuşan değil bu uğurda koşturan olma sorumluluğumuz var. İyiliği geçiştirmemizin, günahları küçümsememizin akıbetimizi nasıl etkileyeceğini bilemeyiz. Küçük ihmaller ve kusurlar büyük hüsranlara neden olabileceği gibi önemsiz gibi görülen hayırlar, felaha ve feraha ulaşmamızı sağlayabilir.” İfadelerini kullanarak iyilik konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

İHH Solhan Şuesi Başkanı Tunç, Yeşinova Mahallesi’nde bulunan öğrencilere yönelik programı düzenlemelerine yer vererek destek veren Kameran Tutel Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Akça başta olmak üzere tüm dernek yöneticilerine teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN