• Dolar Alış / Satış: 8.665 / 8.68
  • Euro Alış / Satış: 10.32 / 10.338
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:46
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:48

“Hepimiz Bir Olup Elimizi Taşın Altına Koymalıyız”

28 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1559 defa okundu.
“Hepimiz Bir Olup Elimizi Taşın Altına Koymalıyız”

“Bu ilçe bizim tek değil, hepimiz bir olup beraber elimizi taşın altına koymalıyız, koymak zorundayız” diyen Yıldız, İlçemizin geleceği için ilçemizin daha huzurlu bir ortamda sahip olması için yani hepimize görev düşmektedir. Tabi belediyeye biraz daha fazla görev düşüyor. İnanıyorum ki önümüzdeki sezonda hizmet kalitemizi üst seviyeye ulaştıracağız” dedi.

 Solhanın Sesi Gazetesi’ni ziyaret eden Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, yaptıkları çalışmaları anlattı.

Bugüne kadar yapılan eleştirilere de cevap veren Başkan Yıldız, bazı hususlarda vatandaşın da duyarlı olması ve çalışmalara destek vermesi ile hizmet kalitesinin daha çok artacağını söyledi.

Çarşı merkezinde bulunan araç parkı ve kaldırım işgallerinin mini terminalin faaliyete girmesi ile çözeceklerini söyleyen Yıldız, “Yollar aşırı araçlardan dolayı dolu, kaldırımları da vatandaşlar işgal ettikleri için vatandaşın yürüyeceği alanlar kalmıyor. O açıdan bunun önüne geçmemiz lazım. Onlarında önüne geçmek için terminali faaliyete geçirmek gerekiyor. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Terminali açıp çarşıdaki araç parklarını önledikten sonra vatandaşlarla bire bir görüşeceğim ve kaldırım işgallerini ricayla kaldıracağız inşallah. Rica ile uygulamaya uymayanlara gerekirse cezai işlemlerde uygulanarak bu sorunu çözmeyi düşünüyoruz ve çözeceğimize de inanıyorum. Bunu yapacağız çünkü vatandaş çok zor şartlarda kaldırımları kullanabiliyor.” dedi.

“Başıboş Hayvan ve Çöp Sorununu Çözeceğiz”

Kendilerini en çok rahatsız eden konunun çevre temizliği olduğunu dile getiren ve şehir çöplüğünün taşınması ile ilgili bilgi veren Yıldız, şöyle konuştu:

“BİN-ÇEV’de yaptığımız toplantıda BİN-ÇEV tarafından Bingöl yakınlarında bulunan bertaraf tesisine çöplerin taşınması için bir tane TIR kamyonu alınıp bir yerde depolayacağımız çöpleri haftada bir bertaraf tesisine taşınması görüşüldü. Şuan ondan ziyade çöp tesisi kullanıma hazır halde değildir. Birkaç sıkıntısı vardı. Sıkıntılar çözülür çözülmez TIR’ın alınmasını beklemeden kendi araçlarımızla çöp naklini yapacağız. Bunun maliyeti çok yüksek ancak maliyet yüksek de olsa ilçemize hizmet adına bunu yapacağız. İlçe Merkezinde bizi de rahatsız eden çöp sorunu mevcuttur. Ben de çöplerin ulu orta dökülmesinden yana değilim ve kesinlikle vatandaşları da mağdur etmeye hakkımız yok. Açık konuşmak gerekirse bu altı ay içinde en çok başımı ağrıtan çöp meselesi oldu. Gerçekten ciddi anlamda büyük bir problem ve ne yazık ki bunun en büyük sebebi ilçemizdeki başıboş hayvanlardır. Önümüzde ki yaz başıboş hayvanlar için kesin çözüm üreteceğiz. Şimdiden kendimce yavaş yavaş çözüm öretmeye başlamışım. Başıboş hayvanlar olduğu sürece çöp sorunun çözümü imkânsız gibi görülüyor.  Başıboş hayvan sorununu çözersek inanıyorum çöp sorununu da çözeriz. Başıboş hayvanların çöp sorunu yüksek göstermesindeki etken de çöplerimizi çöp konteynırına atmayışımızdan kaynaklanmaktadır. Buradaki tek suç belediyenin mi? değil, elbette bizim de suçumuz var, eksiklerimiz var ama cidden vatandaş da bu anlamda çok duyarsız.  Çöp konteynırın içi bom boş ancak çöpü atan vatandaşımız kapağını açıp çöp poşetini içine atmaktansa yanına bırakıyor ve açıkta olan çöpleri de hayvanlar dağıttığı için çevre kirliliği artıp çöp sorunu büyüyor. Belediye olarak çevre temizlik çalışmalarına devam edeceğiz tabi, ancak başıboş hayvan sorununu çözdüğümüzde çöp sorununu da çözmüş oluruz. Şuan çalışmalarımız devam ediyor ve inşallah kesin çözüm getireceğiz. İş-kur’dan belediyemize geçici 70 işçi verildi. Bu işçileri de kullanarak ilçemizi temiz tutacağız. Bu ilçe bizim tek değil hepimiz bir olup beraber elimizi taşın altına koymalıyız, koymak zorundayız. İlçemizin geleceği için ilçemizin daha huzurlu bir ortama sahip olması için yani hepimize görev düşmektedir. Tabi belediyeye birazda fazla görev düşüyor. İnanıyorum ki önümüzdeki sezonda hizmet kalitemizi üst seviyeye ulaştıracağız”

“Allah Şahidimdir Bilerek Belediyenin Bir Kuruşunu Boş Harcamadım, Kimseye Yedirmedim”

Hiçbir işimizi ihalesiz yapmadıklarını ve şeffaf bir şekilde gerektiğinde anons yapılarak ve gerekirse basın yolu ile ilan etmek suretiyle kamuoyunu ihalelerden haberdar edildiğini söyleyen Yıldız, “tüm işlerimizi ihale yoluyla yaptık. Kısa süreli araç kiralamaları da ilçemizde bulunan şahıslarla pazarlık usulü ile ve mümkün mertebe tüm araç sahiplerin sırayla da olsa araçlarını kiralayıp işlerimizi yaptık. Tüm samimiyetimle söylüyorum bunları yaparken hak hukuk ve adaletli paylaşım yaptığıma inanıyorum. Her iş için farklı şahısların iş makinelerini temin etmişim. Adaletli olduğumu düşünüyorum. Bir iş makinesini ihaleyle yıllık kiralayabilirim ama öbür arkadaşlara haksızlık olmasını istemiyorum. Tabi ihaleyle olunca arada giden boş zamanlarda da onun ödemesini yapmak zorunda kalırız bu da belediyemiz bütçesinden gider. Boş kalan günler için ödeme yapmamak için her iş için yeni kiralama yoluna gittik. Bazen işe göre kiralama yaptık bazen de kiralama yapmadan Özel idareden rica edip araçlarını kullandık.  Kimi zaman da ilçemde bulamadım Allah şahidim olsun gidip ilden temin ettim. Yani kesinlikle vatandaşı ayırmak gibi bir derdim yok. Allah’ın izniyle bundan sonrada olmayacak. Hatalarımız yok mu? Elbette var. Eksiklerimiz var, ilk yılımız; bazı sıkıntıları yaşadık. Bundan sonra da belki yaşarız ama yeter ki o hataları kasıtlı ve bilinçli yapmayalım. Biz kuluz ve hata yapabiliriz, sıkıntı yaşayabiliriz. Dört dörtlük insan değiliz. Bunu hep söylüyorum. Allah şahidimdir bilerek belediyenin bir kuruşunu boş harcamadım, kimseye yedirmedim.

“Kilitli Parke Taşını Dışarıdan Alarak Daha Uyguna Mal Ettik”

Belediyeye ait kilitli parke taşı şantiyesinin kullanılmayıp taşların dışarıdan alınması ile ilgili de konuşan Başkan Yıldız, “Sezon başında şantiyemizi çalıştırmayı düşünüyorduk. Yaptığım çalışmalar ve hesaplar sonucu taş üretmektense taş almak bize daha uygun geldi. Taş üretme maliyetini çıkardık. Mesela taş çıkarmak için 14 tane personel çalıştırmak zorundayız. Aylık çalışan personelim 60-70 bin maliyeti var. Belediyenin 19 personeli var bunların 14’ünü şantiyede çalıştırdığımız zaman belediyenin işleri tamamen aksıyor. Ayrıca kum getiriyorum bir vatandaş gelip Allah rızası için bir traktör kum, bir diğeri Allah rızası için bir kepçe kum talebi oluyor. Elimizde olduğunda zaman zaman veriyoruz bazen de elde olmayınca yok deniliyor zaten. Bu sıkıntıyı ciddi anlamda yaşıyoruz. Belirttiğim gibi azda olsa onun önüne geçebilme adına (ben kesinlikle tamamen oraya bağlamıyorum) ve yaptığımız çalışmalarda bunun üzerinde çok durdum hesap kitap yaptım. Burada amaç nedir hem vatandaşa hem de belediyeye kazandıracaksın. Öyle bir hizmeti nasıl yapabiliriz hesaplarını yaptık. Son iki yıldır kilitli parke taşı üretimi durdurulmuş ama mezar taşları üretiyoruz, buzları üretiyoruz, mezar taşı ve bordür dediğimiz taşları kendi şantiyemizde üretiyoruz. Burada insan gücüne fazla gerek yok.  4 personelle bunları yapabiliyoruz ama kilit parke taşı biraz daha farklı, en az 14 personelle çalışman lazım. Oradaki şartlar onu gerektiriyor. Makine ekibi, taşıma, kumu doldurma gibi işler en az 14 personel gerektiriyor. Maliyeti de fazla olduğu için şantiyede kilitli parke taşı üretemiyoruz. Bu yıl sanırım 22.500 metre kare taş satın aldık. Ortalama kaldırımlarla beraber on metreden hesaplarsak 2.250-3.000 metre arası parke taşı döşemesi yapmışız. Dolayısıyla kilit parke taşına 36.000 civarında harcamamız olmuştur. Sadece iki ayda personele vereceğimiz parayla bunu yaptık. Burayı bir ticaret hane olarak kullandığında nasıl kazanırım diye hesap yapmak kadar güzel bir şey yoktur.” İfadelerini kullandı.

Kent Konseyi ve Mahalle Toplantıları Yapılacak

Kent konseyi ile ilgili de konuşan Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı: “Kent konseyi şart ve önümüzdeki sezon kesinlikle olması gerekiyor. Mahalle toplantılarını inşallah önümüzdeki ayda başlıyoruz. Mahalle toplantısı dediğimiz şey; her ay bir mahallede mahalle muhtarı imamı ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek o mahallelerle ilgili istişarelerde bulunmak, eksiği-gediği nedir, bilmediklerimizi onlardan öğrenmek ve çok değerli fikirleri olan ağabeylerimiz, arkadaşlarımız olabilir. Onlarında söyledikleri; önümüzdeki yıllar için hedeflerimiz olabilir, destek olabilirler… Bu açıdan bunu önemsemiştim. Siz de takdir ederseniz bu zamana kadar çok yoğun geçti. Gerçekten bu çalışmaları yapabilmek için çok zamana ihtiyacımız vardır. O yüzden bu zamanı bulamadık. Özellikle bu altı ay çok yoğun geçti. İstişare toplantılarını ve çalışmalar ile ilgili planlamayı kış aylarında yapacağız. İş yoğunluğunun azaldığından dolayı kış aylarında başlayıp her ay bir mahallede mahalle muhtarı ve imamının da hazır olduğu bir şekilde mahalle toplantılarını yapacağız. Onları yaparak kendi eksikliklerimizi göreceğimizi düşünüyoruz. Oradan çıkacak sonuçlarla önümüze bakmayı düşünüyoruz. İnşallah onları da başarırız”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN