• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

HEM KURSLARINDA BİN 161 KİŞİ FAYDALANDI

6 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
662 defa okundu.
HEM KURSLARINDA BİN 161 KİŞİ FAYDALANDI

Solhan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda 2016-2017 öğretim yılında 22 farklı alanda 65 adet kurs açıldığı belirtildi.

Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 58. maddesi gereği; 2016-2017 eğitim -öğretim yılının ‘Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu’ toplantısının ikincisi Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu toplantı salonunda yapıldı.

Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş Başkanlığında yapılan toplantıya; İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, Şube Müdürü Muhittin Çiftçi, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhtesim Tunç ve komisyon üyeleri katıldı.

Hayırlara vesile olmasını dileyerek toplantının açılışını yapan Kaymakam Okumuş, özellikle örgün eğitim dışına çıkmış 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın eğitimlerinden başta Halk Eğitim Merkezi olmak üzere tüm kurumların sorumlu olduğunu ifade ederek tüm kurum ve kuruluşların işbirliği yaparak vatandaşlarımızın eğitim ihtiyacını giderme konusunda Halk Eğitim faaliyetlerine destek vermeleri gerektiğini belirtti.

Birinci dönem alınan kararlar gereğince açılan kurslarla ilgili bir sunum yapan ve 2016-2017 öğretim yılında 22 farklı alanda 65 adet kurs açıldığını ve bu kurslardan 1161 kişinin faydalandığını belirten Solhan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Muhtesim Tunç, Vatandaşlardan gelebilecek talepler dikkate alınarak, imkânların oluşması durumunda yasal mevzuatın izin verdiği yaklaşık 3005 alanda kurs açabildiklerini söyledi.

Halk Eğitim Merkezi kurslarının değerlendirildiği toplantıda; açılan kurslar, kursları başarı ile tamamlayanların iş imkânları, halk eğitim aracılığı ile farklı kurumlarda açılan kurslar ve açılmak istenen kurslar değerlendirildi.

İKİNCİ DÖNEM KURS KAYITLARI DEVAM EDİYOR

2016-2017 eğitim öğretim yılı ikinci dönem kurs kayıtlarının başladığını belirten Tunç, “Solhan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak bugüne kadar açmış olduğumuz çok sayıda ve çeşitli kurslarımıza 2. Dönemde de devam edeceğiz ve bu yıl 30 ayrı dalda meslek kursu açmayı hedefliyoruz. Kurslarımız bir dalda fazla bir talep olursa o kursumuzu birden fazla açacağız. 30 ayrı dalda açmayı planladığımız kurslar için kayıtlarımız devam etmekte olup, kurslarımıza katılmak isteyenlerin müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir.” dedi.

OKUMA YAZMA KURSLARINA AĞIRLIK VERİLECEK

Açık Öğretim Ortaokul ve Açık Öğretim Lisesi ile ilgili tüm iş ve işlemlerinin Halk Eğitim Merkezinde yapıldığı belirten Tunç, “Açık öğretim ortaokulunda 460, Açık öğretim lisesinde ise 1191 öğrenci kayıtlı olup Açık öğretim ortaokul öğrenci sayılarında her geçen yıl azalma yaşanmakta Açık Lise kayıtlarında ise sayının gittikçe arttığı görülmektedir. TÜİK verilerine göre 33.133 nüfuslu ilçemizde 06-45 yaş arasında 670 vatandaşımızın okuma-yazma bilmediği; 45-65+ yaşlarında ise 2000’in üzerinde okuma-yazma bilmeyen vatandaşımızın olduğu açılandı. Bu sayının azaltılması için okuma-yazma kurslarına ağırlık verilecektir.”

DESTEK TALEP EDİLDİ

Toplantıda; İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, tüm resmi ve özel kurum-kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinden özellikle kurs yeri, eğitim uzmanı/usta öğretici, araç gereç, ayni ve nakdi yardım konularında Halk Eğitim Merkezi ile işbirliğine gitmeleri ve destekte bulunmaları gerektiğini belirtirken Kaymakam Okumuş ise özellikle istihdama yönelik kursların açılmasına ağırlık verilmesi gerektiğini, zannat erbabı insan yetiştirmenin öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi.

Toplantı sonunda Kaymakam Okumuş, açılan kurslarda emeği geçen herkese teşekkür ederek toplantıyı bitirdi.

TALEP OLMASI DURUMUNDA AÇILABİLECEK KURSLAR

Yeterli sayıda taleplerin olması durumunda açılması planlanan kurs isimleri ise toplantıda şöyle sıralandı:

-Güzel Sanatlar liseleri ile spor liselerine hazırlık yetenek kursları (resim, müzik)

-Resim, Müzik ve Beden Eğitimi Öğretmenliğine hazırlık kursları,

-Lise mezunlarına yönelik olarak LYS kursları,

– Hijyen eğitimi,

-İngilizce seviye kursları,

-Ahşap hediyelik eşya yapımcısı,

-Küçük-büyük baş hayvan kesimi (kurban kesimi),

-Katı yakıtlı kalorifer ateşçisi,

-Cenaze Yıkama

-Kaynakçılık

-Sıhhi Tesisatçılık

-İş Makinesi Operatörlüğü

-Sürü Yönetimi (çoban) elemanı kursu

-4-6 yaş Çocuk eğitimi,

-Bahçe bakımı, Ebru sanatı,

-Merkezi sınavlara hazırlık kursları.

-Kendi işini kurmak isteyenlere yönelik olarak KOSGEB ile işbirliği halinde Girişimcilik kursu,

– “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşler Yönetmeliği” gereğince Mesleki Yeterlilik Kurumunun belirlediği mesleklerde, yeterliliğini ve eğitimini belgelendiremeyenlerin 2017 yılı itibariyle yasal olarak çalıştırılamayacağı göz önünde bulundurularak İlçemizde talep duyulan alanlarda Yerel şirketlerle işbirliği protokolü yapılarak kurslar açılacak ve mesleğince yetkin olanlara belgeleri verilecektir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN