• Dolar Alış / Satış: 8.347 / 8.362
  • Euro Alış / Satış: 10.14 / 10.159
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:57
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:18

HDP’DEN GÖZALTI KARARLARINA TEPKİ

28 Eylül 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2027 defa okundu.
HDP’DEN GÖZALTI KARARLARINA TEPKİ

HDP Solhan İlçe Teşkilatı, 2014’te düzenlenen Kobani eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için verilen gözaltı kararlarına ve HDP Merkez Yürütme Kurulu ve Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesinin kaçırılmasına tepki göstermek için basın açıklaması yaptı.

Gözaltı kararlarına tepki göstermek için yapılan basın açıklamasında; “2014 yılındaki Kobani protestoları bahane edilerek dün 7 ilde eski Vekillerimiz, Kars Belediye Eş Başkanımız Sayın Ayhan Bilgen, parti meclisimiz ve diğer çalışanlarımıza yönelik yapılan operasyonda 82 arkadaşımız göz altına alınmıştır. Bilindiği gibi bu davadan daha önce yargılanan ve cezaevinde kalan arkadaşlarımızın anayasa mahkemesindeki başvuruları hak ihlali diyerek tazminat aldılar. AKP ve MHP bloğunun hukuku ayaklar altına almış ve ülke büyük bir uçuruma doğru hızla sürüklenmektedir. Dış siyasetteki yenilgi ve içerdeki ekonomik krizin faturasını maalesef yine demokrasi güçlerine bedel ödeterek, kendi ömrünü uzatmanın oyununa yargıyı da alet etmektedirler. Daha dün Kürtlere karşı aynı tezgahı sergileyen FETÖ’nun bütün hakim savcı ve bürokratları bugün cezaevlerindedirler. AKP ve MHP bloğu tecavüzcü, mafya babaları, dolandırıcı ve gaspçılar için çıkardıkları af meğerse demokratları içeri atmak için yer açmanmış. Ülkemiz bu manzaraları hak etmiyor diyoruz, çekin elinizi HDP’nin özerinden. Bu gidiş sizi kurtaramayacaktır. Belki ömrünüzü biraz uzatır ama bitişiniz ve çöküşünüzü hiç bir güç durdurmayacaktır. Yaşasın insanca onurluca yaşamı savunanlara. Yaşasın kin nefret tohumunu ekenlere karşı direnenlere.” ifadeleri kullanıldı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu ve Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesinin kaçırılmasına tepki göstermek için yapılan açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi; “Baskının şiddetin ve korku duvarlarının her geçen gün yükseltildiği bir döneme tanıklık etmekteyiz. İktidarın yürüttüğü politikaların ilk hedefi gençler olmaktadır. Gençlik meclisimiz kurulduğu günden bu yana her türlü baskı politikalarına karşı amansız bir mücadele yürütmektedir. Gençlik Meclisimizin tüm çalışmaları illegalize edilmeye çalışılmakta, keyfi ve gayri hukuki bahanelerle engellenmektedir. Gençlik Meclisi üyelerimiz sürekli gözaltı, tutuklama ve ajanlık dayatmalarına maruz kalmaktadır. Bugüne kadar yüzlerce genç arkadaşlarımız gözaltına alınmış, tehdit ve işkenceye maruz kalmıştır, onlarca arkadaşlarımız sırf Gençlik Meclisi çalışmaları yürüttükleri için hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştır. Yine onlarca arkadaşımız kendilerini polis veya istihbaratçı olarak tanıtan kişilerce kaçırılıp tehdit edilmiş ve ajanlık dayatılmıştır. Özellikle son süreçte genç arkadaşların güpegündüz kaçırılmakta ve bu gayri hukuki durum artarak devam etmektedir. 90’lı yılları aratmayan Jitemvari bir çete yapılanması ile gençliğin örgütlü mücadelesi ve gençlik meclisi üyelerimiz hedef alınmaktadır. Son olarak HDP Merkez Yürütme Kurulu ve Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Serhat Aktumur kendisini Mitçi olarak tanıtan kişilerce gündüz vakti zor ve işkence ile kaçırılmıştır. Serhat arkadaşımızı Diyarbakır’da zorla kaçıran bu çeteler tehdit ve işkence ile ajanlık dayatmışlardır. Birçok merkezde artarak devam eden bu kaçırma olayları ile başta Gençlik Meclisi üyelerimiz ve tüm gençler korkutulmaya çalışılmaktadır. Bu kaçırma olayları çetelerin ve karanlık güçlerin, hukukun ve adaletin yerine geçtiğinin kanıtı niteliğindedir. Gençlerin mücadelesini baskı ve tehdit ile yok etmeye çalışanlar şunu iyi bilsin ki gençler asla ama asla bir adım geri atmayacaktır. Bizler köklü ve mücadeleci bir geleneğin ardıllarıyız, bizim mücadele geleneğimizde bu tür baskı ve tehditlere boyun eğmek yoktur. Gençler, her türlü baskıyı politikaları her alanda teşhir etmeye devam edecek. Başta gençler olmak üzere tüm kamuoyunu bu baskı ve sindirme politikalarına karşı durmaya ve gençlik mücadelesi etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. Tüm baskılara inat hep birlikte mutlaka kazanacağız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN