• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

HDP’DEN DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

26 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3573 defa okundu.
HDP’DEN DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

Halkların Demokratik Partisi Solhan İlçe Başkanı Übeyit Özer, yaptığı basın açıklamasında; “Yargının bir an evvel Anayasanın ve AİHM kararının gereğini yerine getirerek, başta Sayın Demirtaş olmak üzere milyonların iradesi olan ve hukuksuzca cezaevlerinde rehin alınan bütün tutsak milletvekillerimizi ve seçilmişleri serbest bırakılması gerekmektedir.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Solhan İlçe Teşkilatında HDP’nin önceki dönem eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine yönelik basın açıklaması yapıldı.

Partililerin de hazır bulunduğu basın açıklamasını HDP Solhan İlçe Teşkilatı Başkanı Übeyit Özer okudu.

HDP İlçe Başkanı Özer’in okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önceki dönem Eş Genel Başkanımız, yoldaşımız Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması yönünde bir karar vermiştir. AİHM’in verdiği kararda Sayın Demirtaş’ın tutuklanmasının siyasi saikler ile yapıldığını açıkça ortaya çıkarmıştır. HDP’li milletvekilleri ve belediye eş başkanlarının siyasi bir rehine olduğu uluslararası bir mahkemenin verdiği karar ile de tescillenmiştir. AİHM kararında, ulusal yargı organlarının muhalefetin liderlerinden biri olan Sayın Demirtaş’a, diğer HDP’li vekillere, seçilmiş belediye eş başkanlarına ve genel olarak muhalif sesleri yönelik tutumlarında özellikle sert davranıldığına değinilmiştir. AİHM’ye göre, Sayın Demirtaş’ın hedef olması hakkında yürütülen davaların salt bireysel koşullarından değil, bunun yanında onun siyasi muhalefetin liderlerinden biri olması nedeniyledir. Bu nedenle AİHM’ye göre tehdit altında olan yalnızca Sayın Demirtaş’ın bireysel hak ve özgürlükleri değil tüm demokratik sistemin kendisidir. Bu nedenle AİHM’nin Sayın Demirtaş hakkında verdiği karar, cezaevlerindeki bütün tutsak milletvekilleri için emsal niteliğindedir. AİHM kararını açıkladıktan hemen sonra AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından yapılan ‘karar bizi bağlamaz’ açıklaması, Türkiye’nin hem Avrupa Konseyi hem de AİHM nezdindeki yerini siyaseten sarsacak niteliktedir. AİHM kararının derhal uygulanması, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereğidir ve toplum vicdanı da kararın yerine getirilmesini beklemektedir. Kimsenin yargıya müdahale etme gücü olmamalıdır. Siyaset yapma koşullarının ortadan kaldırılması, siyasetçilerin farklı görüş ve düşüncelerinden ötürü cezaevlerinde tutulması aynı zamanda toplumun sesinin susturulması anlamına gelmektedir. Demokratik siyaset temsilcilerine rehine hukukunun uygulanması toplumu germekte, siyasi ve toplumsal krizi de her geçen gün daha fazla derinleştirmektedir. Bu hukuk dışı uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir. Yargının bir an evvel Anayasanın ve AİHM kararının gereğini yerine getirerek, başta Sayın Demirtaş olmak üzere milyonların iradesi olan ve hukuksuzca cezaevlerinde rehin alınan bütün tutsak milletvekillerimizi ve seçilmişleri serbest bırakılması gerekmektedir.”

Haber: Mehmet Selim Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN