• Dolar Alış / Satış: 16.267 / 16.296
  • Euro Alış / Satış: 17.366 / 17.397
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:51
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:21
  • Akşam: 19:40
  • Yatsı: 21:28

HDP VE DBP’DEN ROBOSKİ AÇIKLAMASI

31 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3039 defa okundu.
HDP VE DBP’DEN ROBOSKİ AÇIKLAMASI

HDP ve DBP Solhan ilçe teşkilatları, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde meydana gelen bombalamada hayatını kaybeden 34 kişi ile ilgili basın açıklamasında bulundular.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Solhan İlçe Teşkilatı ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Solhan İlçe teşkilatı tarafından ortak basın açıklaması yapıldı. HDP Solhan İlçe Teşkilatında yapılan basın açıklamasını HDP yöneticilerinden Selahattin Oğrak okudu.

Okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu çocuk 34 Roboskili yurttaşımız yaşamını yitirmiştir. Roboski’de yaşanan bu olay Kürt halk tarihinde yaşanan dönüm noktalarından birisidir. 34 insanımızın kazan bombalarıyla paramparça edildiği Roboski Katliamı, başka bir ülkede olsa hükümetlerin düşmesi gerekirken Türkiye’de ise, bir tek kişi dahi istifa etmemiştir. Tam aksine bu katliamda sorumluluğu bulunanlar adeta ödüllendirilmiş ve ödüllendirilmeye devam ediyor. Roboski’de katledilenlerin ailelerine yönelik ise her türlü hukuksuzluk ve adaletsizlik reva görülmüştür. Askeri ve siyasi sorumlular yargı önüne çıkarılmamış ama o katliamda ailesinden çok kişiyi kaybetmiş olan Şırnak Vekilimiz Ferhat Encü, dokunulmazlığı olmasına rağmen 4 Kasım’da tutuklanmıştır. Romoski Katliamının üzerini örten, suçluları ödüllendiren AKP iktidarı, Kürt halkının iradesine el koyan kayyum politikası sonucunda Amed’de yapılan Roboski anıtına da tahammül edememiştir. 34 insanımızı simgeleyen bu anıt, AKP-MHP iktidarının gaspçı kayyumları tarafından yıkılmış. İnsanlarımızı katleden AKP iktidarı, onların anılarına sahip çıkmamızdan da korkmaktadır. Ne yaparlarsa yapsınlar, Roboski’yi de diğer katliamları da unutmayacağız ve unutturmayacağız. İnsanlığa karşı işlenen bütün bu suçları yok saymak, unutturmak ya da üstünü örtmek mümkün değildir. Roboski katliamının üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal huzur sağlanamayacaktır. Tarihte, kim tarafından yapılırsa yapılsın, hiçbir katliam ve insanlık suçu halkların yargısından ve adaletinden kurtulamamıştır. Bu suçları işleyenler ne kadar ellerindeki iktidar olanaklarını kullanarak halkın adaletinden kurtulacağını zannetseler de tarih önünde, adalet önünde, insanlığa er ya da geç hesap vereceklerdir. Vicdansızlıkları, insanlık düşmanı uygulamaları er ya da geç hukuk önünde cezasını bulacaktır. Bu inanç ve kararlılıkla, Robaski katliamını 7’nci yılında bir kez daha lanetliyoruz. Katliamı gerçekleştirenlerden mutlaka hesap soracağımızı kamuoyuna açıklıyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN