• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

HDP VE DBP, MEVLİT PROGRAMI DÜZENLEDİ

27 Haziran 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1236 defa okundu.
HDP VE DBP,  MEVLİT PROGRAMI DÜZENLEDİ

Halkların Demokratik Partisi Solhan İlçe Teşkilatı ve Demokratik Bölgeler Partisi Solhan İlçe Başkanlığı düzenledikleri mevlit programında iftar verdiler.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Solhan İlçe Teşkilatı ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Solhan İlçe Başkanlığı Solhan Düğün Salonu’nda mevlit programı düzenlediler. Mevlit programına HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Partililer ve davetliler katıldı.

İftar verilen mevlit programında açılış konuşması yapan HDP Solhan İlçe Başkanı Übeyit Özer, “Değerli misafirler, ilden, ilçeden, köylerden gelen en değerli arkadaşlar, hepiniz hoş geldiniz. HDP ve DBP’nin hazırlamış olduğu bu iftar ve mevlit programına katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Ayrıca yurtdışında bulunan Sayın Milletvekilimiz Hişyar Özsoy’un da sizlere selamı vardı Gelemediği için üzgün olduğunu belirtti. Bu yemeği hazırlayan emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve özellikle salon sahibi Ömer Tembel’e teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Programda mevlidi de okuyan HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, bir konuşma yaptı.

Misafirleri selamladıktan sonra konuşan Yıldırım, “Solhan, Çevlik Şeyh Said’in konakladığı,  ayak bastığı bir yer ve biz de Şeyh Said’in torunları olarak onun izinden gitmekle iftihar ediyoruz. Onunla gurur duyduğumuzu bir kez daha yineliyoruz ve aşağı yukarı 48 arkadaşıyla birlikte şahadet şerbetini içti. Hem dilimiz için, hem milletimiz için, hem dinimiz için… Onu şehit arkadaşlarını bir daha binlerce rahmet ve minnetle anıyoruz ve inanıyorum ki onun ruhu da bu mübarek ramazan akşamı da aramızdadır. Binlerce rahmet olsun onun ruhuna ve arkadaşlarının ruhuna. Değerli halkımız, Kürt halkı Hz. Peygamber zamanından başlamak üzere Müslümanlıkla, İslamiyetle şeref bulmuş bir millettir, bir halktır. Hz. Peygamber İslam dinini tebliğ eder etmez cabbani Kurdi adlı ilk Kürt sahabemiz iman etti ve Kürt halkı böylece Cabbani adında ilk Kürt Müslüman olarak İslamiyetle müşerref oldu. Hz. Ömer zamanında da Kürt halkı kitlesel olarak kendi isteğiyle istisnalar hariç, bu mübarek dini kabul etti. Selahattin Eyyubi Kürttü. İslam dinini Kürtler sayesinde büyük bir tehlikeden kurtardı. Bakınız Kudüs fethedildikten sonra Selahaddin Kürdi Eyyubi’nin ilk cuma namazı kıldıran Hatip hutbesine şu Arapça cümle ile başlıyor, -bizim için büyük bir onurdur- diyor ki; Hatip yani hamdolsun o Allah’a ki İslam dinini Kürtlerle Aziz kaldı. Selahattin Eyyubi Kürdi hutbe bittikten sonra hatibe şöyle diyor keşke şu cümleyi de ekleseydin hamdolsun Allah’a ki Kürtleri de İslam ile aziz kaldı. Dolayısıyla bu iki cümle yan yana geldiğinde Kürtler İslam’la Aziz olmuş İslam’da Kürtlerle Aziz olmuş. Güç kazanmış ve büyük bir tehlike atlatılmış onun zamanında. Bir başka medar-ı iftiharımız olmuş ve Bingöl’de isminde camii inşa edilmiş olan Saidi Nursi/Saidi Kürdi diyor ki, _bir Kürtçe hutbesinde_ Ey Gele Kürdan, ey kürtler diye başlıyor. 1908 yılında olacak Kürtçe makalesi yayınlanıyor “ey gele kürdan” ile başlıyor ve orada diyor ki biz Kürtlerin üç tane büyük cevheri vardır ki bu cevherler bizden onlara korumamızı muhafaza etmemizi istiyor: Birincisi İslamiyet, ikincisi İnsaniyet, üçüncüsü de diyor ki Milliyet yani Kürklerde İslamiyet milliyet hem Selahattin Eyyubi döneminde hem de Ahmedi Xani döneminde, hem Saidi Nursi döneminde birbirinden ayrılmayan iki parça olarak günümüze gelmiştir. Dolayısıyla biz milleyetimizle birlikte islamiyetimize de sahip çıktığımız sürece hem bu dünyada hem öbür dünyada halkça, milletçe kurtuluşa ereceğiz.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN