• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

HDP SOLHAN’DA SEÇİM BÜROSU AÇTI

14 Mart 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5348 defa okundu.
HDP SOLHAN’DA SEÇİM BÜROSU AÇTI

HDP Solhan İlçe teşkilatı, seçim çalışmaları kapsamında Solhan’da seçim bürosu açtı. 31 Mart seçimleri için çalışmaların yapılacağı HDP seçim irtibat bürosu açılışına HDP Bingöl Milletvekili Av. Erdal Aydemir katıldı.

30 Mart yerel seçimlerinin yaklaştığı bu günlerde siyasi partiler seçim çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda HDP Solhan teşkilatı, seçim çalışmalarını yürütmek için seçim irtibat bürosu açtı.

Seçim irtibat bürosunun açılışına HDP Bingöl Milletvekili Av. Erdal Aydemir ve partililer katıldı.  Burada kısa bir konuşma yapan HDP Solhan İlçe Başkanı Übeyit Özer, “31 Mart seçimlerinde partimiz Solhan’da kendi adaylarıyla Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclis Üyeliği, Belediye Meclis Üyeliği olarak seçime girmiş bulunmaktayız. Seçim süreci şuan devam ediyor. Bizim resmi olarak şuan eksikliklerimiz yok. İlçe merkezinde ve köylerimizde çalışmalarımız devam etmektedir. Yine genel ekonomi durumuna kısaca değinmekte yarar var. Bugün çarşı ve pazarda yangın var. Alış veriş torbaları ve fileleri genelde boş dönüyor. Yatağına aç giren insanlarımız bile vardır. Bunu halkımızın gördüğü kanaatindeyim. Bundan dolayı siyasi iktidara bir uyarı mesajı bir sinyal göndereceğinize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Katılımcılara hitaben bir konuşma yapan HDP Bingöl Milletvekili Aydemir, “Bugün Solhan ilçemize gelme nedenimiz 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimdir. Yerel seçim arifesinde aynı zamanda Hakkâri’den Milletvekili seçilmiş, Hakkâri halkının yüzde 71 desteğini almış, Demokratik toplum kongresinin eş başkanı, aynı zamanda Milletvekili arkadaşımız Leyla Güven’in başlatmış olduğu bir açlık grevi söz konusu. Sanırım bugün 127’nci gününe girmiş olması gerek. Onun şöyle bir talebi var. Bunun somut bir şekilde herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Burada bulunan arkadaşlarımızda evlerine gittikleri zaman çarşıya çıktıkları zaman eminim onlara öyle bir soru gelir Leyla Güven’in talebi nedir diye. Leyla Güven’in talebi şudur; Türkiye Cumhuriyeti ceza yasasına göre yargılanmış ve bu yargılama sonucunda hüküm yemiş bütün insanlar için ondan sonraki aşama eğer verilen karar Yargıtay tarafından onanmışsa ondan sonraki verilen hükmün infazıdır, yani cezaevi aşamasıdır. Cezaevi aşamasında da ceza infaz yasası yürürlüğe girer. Yani hükümlü ve tutuklu bulunan herkes için ceza infaz yasası uygulanır. Şimdi sayın Öcalan’ın yapılan yargılaması sonucunda verilmiş olan hükmü kesinleşmiş ve şuan İmralı cezaevinde hükümlü olarak bulunmakta. İşte Leyla Güven’in talebi de ceza infaz yasasının tüm mahkûmlara uygulandığı gibi Öcalan’a da uygulanmasıdır. Ceza infaz yasasında belirtilen Ailesi ile görüşme, Avukatlarıyla görüşme ve bütün hükümlülerin hakkı olan dışarı ile mektuplaşma veya iletişim halinde bulunma ve haftalık veya 15 günde bir telefon görüşmelerini yapma ve buna benzer bir dizi haklardır. Bu sistematik şekilde İmralı’daki bütün hükümlülere başta Öcalan olmak üzere verilmelidir. Leyla güvenin talebi budur arkadaşlar. Hükümet tarafından, Hükümet yanlısı merkez medya tarafından müthiş bir spekülasyona konu ediliyor ancak bunda başka bir talebi yoktur.” ifadelerini kullandı.

“BU GÜNLERİ ARAR DURUMA GELECEĞİZ”

Ekonomiye ve seçim sürecine de değinen Aydemir, şunları aktardı: “Arkadaşlar biliyoruz ki; önümüzdeki süreç şuanda gerçekten derinleşmiş bir ekonomi söz konusu, ciddi ekonomi sıkıntılar söz konusu. Ülkemizde bu konuda otorite olan ekonomistler şu ana kadar olan tanımlamaları enflasyon içerisinde küçülmeydi. Enflasyon içerisinde küçülme demek; bir ülkenin ekonomisinin önümüzdeki süreçte tamamen çökmesi demektir. Bunu nasıl vatandaş günlük hayatında yaşıyor? Örneğin; Türkiye’nin muazzam tarım toprakları var. Bu tarım toprakları eğer mantıklı ekonomik bir şekilde bir tarım politikası uygulanmış olsaydı bugün fiyatları 10-15 lirası arasında değişen başta patates, kuru soğan, domates, biber, patlıcan vs. ki bunun gerisi de gelecek. Bütün bu sebze ve meyveleri şuan da çok yüksek fiyatlara alamamış olacaktık ki zaten ülkemizde üretilmediği için de şuan dışarıdan ithal edilmiş durumda. Bu da son 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP hükümetlerinin başta sorumlu olduğu bir husustur. Gerçekten 31 Mart yerel seçimlerinde bu hükümete bir dur demezsek ülke çöküyor. Ülkenin çökmesi demek her anlamda batması demektir. İnanın bu günleri arar duruma geleceğiz. Bundan dolayı bütün halkımızın, insanımızın bunu çok güzel bir şekilde görmesi 31 Mart’ta buna bir dur demesi lazım. Yine Kürt sorunu barışçıl, demokratik, hukuki, adil, eşitlikçi bir temelde çözüme kavuşturulması açısında demokratik yolların zorlanması gerekir. Bunun yolu ve yöntemi de yine 31 Mart’ta önümüze gelecek olan sandıklarda AKP’ye ve AKP ile birlikte MHP ittifakına verilecek bir cevap ile okkalı bir tokatla onları tarihin çöplüklerine itmekle olacaktır. Bunun gerçekleşmesi de yine bizim elimizdedir, yine vereceğimiz oylarla biz bu kötü gidişata bir son diyebiliriz.”

Seçim irtibat bürosu açılışından sonra Aydemir, partililer ile; esnaf ziyareti gerçekleştirip vatandaşlarla bir araya geldi.

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN