• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

HDP ile DBP, KANDINLAR GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLEDİ

9 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1205 defa okundu.
HDP ile DBP, KANDINLAR GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLEDİ

Halkların Demokratik Partisi ile Demokratik Bölgeler Partisi Solhan ilçe teşkilatlarının ortaklaşa düzenlediği 8 Mart Dünya Kandınlar Günü Programında konuşan Aydoğdu, “Kadın kimliğini, iradesini yok sayan ve onu köleleştiren metalaştırmaya çalışan zihniyetlere karşı kadınlar, bugün Rojava direnişi öncülüğünde tarihsel bir mücadele sergilemiştir.” dedi.

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Solhan ilçe teşkilatları ortaklaşa 8 Mart Dünya Kandınlar Günü Programı düzenlediler.

Solhan Kültür Merkezinde Düzenlenen programda HDP İlçe Başkanı Übeyit Özer ile DBP İlçe Başkanı Ömer Çelikel kısa selamlama konuşması yaptılar.

Programda HDP İl Eş Başkanı Başak Aydoğdu, bir konuşma yaptı.

 “21. yüzyılın baharı Rojava Kadın devrimi ve mücadelesiyle karşıladığımız bu dönemde hemen yanı başımızda gerçekleşen tarihi Kobane zaferiyle Solhan’ı ve Solhan’ın ince ruhlu duyarlı onurlu kadınlarını saygıyla selamlıyorum” diye konuşmasına başlayan Aydoğdu, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün başta bulunduğumuz coğrafya olmak üzere dünyanın her yerinde kadınlara yönelik şiddet, sömürü ve savaşa karşı sömürü isyanımız kadın özgürlük mücadelemizi büyütmektedir. Antik çağdan beri kadının bedeni her savaşın üzerinde cereyan ettiği savaş toprağı olmuştur. Biz kadınlar, savaş dönemlerinde de öldürülüyoruz eşlerimiz çocuklarımız katlediliyor ve tecavüz olaylarına maruz kalıyoruz. Kadın kimliğini, iradesini yok sayan ve onu köleleştiren metalaştırmaya çalışan zihniyetlere karşı kadınlar, bugün Rojava  direnişi öncülüğünde tarihsel bir mücadele sergilemiştir. Bu görkemli zaferle birlikte tüm dünya kadınlarının öz savunmasının ve özgürlük mücadelesinin ilerleyişinin önünün kesilemeyeceğini çok net olarak gördük. Yaşadığımız ülkede her gün beş kadının öldürüldüğü ve açlık sınırının altında yaşayanların yüzde 70’ini kadınlar oluşturmaktadır. Kadın emeği sömürüsü ile birlikte kadın daha fazla köleleştirilmektedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde kadınlar, değişik biçimlerde şiddete uğruyor.  Eğitimden yoksun bırakılarak evlere mahkûm ediliyor, ötekileştiriliyor, zayıflaştırılarak yok ediliyor.  Ayrıca her türlü cinsel psikolojik ve fiziksel, aynı zamanda ekonomik şiddetin toplumsal meşrutiyet zemininde geliştirilmesinin teşvik edildiği cezasız kaldığı, bizzat egemen güçlerle sistematik olarak uygulandığı coğrafyalardaki politikalar sadece var olan kadın kırımını arttırıyor. Kadınlar; katleden, yok sayan bu eril uygulamalara erkekler arasında ve onların dayanışmasıyla yapılan toplumsal sözleşmelere, cinsel sınıfsal ve ulusal sömürüye hep birlikte hayır diyoruz! Bugün burada olduğu gibi biz kadınlar; katliam, sömürü, tecavüz ve ötekileştirmelere karşı alanlardayız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, kadın özgürlük mücadelesinin her türlü saldırıya karşı çözüm ve ortaklaştırma adına isyanın örgütlendiği bir gündür. Bugün kadının diline, kültürüne, kimliğine, bedenine ve iradesine karşı açılan tüm eril savaşlara karşı bir aradayız. Kadınların tüm alanlardaki direnişlerini ve kazanımlarını daha da büyütmek dileğiyle yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz,  yaşasın kadın dayanışması…”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN