• Dolar Alış / Satış: 8.347 / 8.362
  • Euro Alış / Satış: 10.14 / 10.159
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:57
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:34
  • Yatsı: 21:18

HAYAT NİZAMI: KUR’AN

24 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1534 defa okundu.

 Ezeli ve ebedi hükümler içeren ilah-i kelamımız, kendini nur, zikir, şifa, furkan (hakkı batıldan ayıran), beyan(açıklama), burhan(delil), rahmet, hidayet, hikmet olarak nitelemektedir.

 “Zulumattan nura” çıkarmak ifadesi kutsal kitabımızın niçin indirildiğini en veciz şekilde açıklayan anlatımlardandır. (14/1, 39/39, 65/11)

Zulumat karanlıklar demektir. Nur tekildir, çünkü dosdoğru yol sadece Kur’an’dır. Zulumat çoğuldur, çünkü delalet yolları çok ve çeşitlidir. Zulumat olumsuzluk ve tehlike  ifade eder. Böyle ortamlar nefsin ve şeytanın faaliyetlerine zemin hazırlar.

Kur’an-ı Kerim’in belirlediği hayat nizamı dışındaki bütün ideolojiler, beşeri sistemler, yaşam biçimleri zulumat ve çıkmaz sokaktır. Bunun sonu ise ebedi mahrumiyet ve mahkûmiyettir.

Nur ise dünya, ahiret saadeti sunan, aydınlık yol Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an ancak Allah’a karşı sorumluluklarını bilip bunları yaşayan ve Resulullah’ı örnek ve önder kabul edenlerin yolunu aydınlatacaktır.

İşte asıl mevzu, bireyi ve toplumu karanlıklardan aydınlığa çıkarmaktır. Kur’an kişileri kısa zamanda tamamen değiştirdiği gibi toplumları da dosdoğru yola sevk etmiştir. Nitekim, kızını toprağa diri diri gömen Ömer, Peygamberimizi öldürmeye giderken dinlediği Kur’an’dan etkilendi. Merhamet ve adalet timsali olan Hz. Ömer’e dönüşüverdi. Toplumsal anlamda ise tarihin en cahil topluluğuydu Araplar.Vahiy sayesinde cahiliyetten medeniyete doğru bir değişim ve dönüşüm yaşandı. Hatta asr-ı saadet adıyla anılacak seviyeye ulaşıldı.

Bireysel ve toplumsal anlamda bu değişimin en önemli nedeni Kur’an-ı Kerim’dir. Çünkü o dönemlerde,vahyi uygulamak amacıyla öğrenme ve öğretme anlayışı söz konusuydu. Zaten kutsal kitabımız hayata yön versin, uygulansın diye indirilmiştir. (Araf 7/3) Ama Kur’an’ı güzel okumaya gösterilen önem ve özen anlamaya gösterilmemekte. Tabi Allah’ın kelamı en güzel şekilde okunmalı. Yalnız Kur’an’a uyup uymadığından kişi sorguya çekileceği için (43/44) anlamını da gücü yettiğince öğrenip yaşamak zorundadır.

Yok iken var edilen, türlü nimetlerle donatılan bir kulun, yaratıcısının kendisine hitap ettiği kelamını anlamaya ve uygulamaya çalışmasından daha önemli ne olabilir?

Günümüzde “sözün en güzeli”, “sağlam kulp” olan Kur’an’ı Kerim maalesef indiriliş amacı dışına çıkarıldı.

Kimi sadece Ramazan ayında okunan mukabele kitabı olarak tanıdı. Kimi sadece bir dua ve efsun kitabı olarak gördü. Kimi sadece ölüler için okunup üflenen bir kitap olarak benimsedi. Kimi sadece evlerin başköşelerini, salon duvarlarını, kütüphanelerini ve vitrinlerinin vazgeçilmez süsü olarak gördü. Kimi de sadece meslek kaygısı ve kariyer hesabı olarak inceledi. İlah-i kelamın bu amaçlar için indirilmediğini idrak edemiyor muyuz?  

Kurtuluşumuzun en önemli adımı ve nihai çözümü inandığımız ama adeta terk ettiğimiz Kur’an’ı yeniden teslimiyet ve tefekkürle okuyup Kur’an ahlakıyla ahlaklanmaya başlamaktır.

Selam, hayatın her alanında ve anında Kur’an ile sünneti hayat rehberi edinenlere!

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN