• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

HAYAT DURDU

6 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
891 defa okundu.
HAYAT DURDU

Son yılların en soğuk kışının yaşandığı Solhan’da kar yağışı ve sonrasında başlayan fırtına nedeniyle günlük hayat durma noktasına geldi. Tipinin olduğu günde kurumlar el birliği ile çalışmalar yürütürken yollarda mahsur kalan vatandaşlara çorba ikramı yapılıp bir gece misafir edildiler.

Yaklaşık 25 yılın en etkili kar yağışının yaşandığı bu yıl karın etkisi yaşamı olumsuz etkilerken 1 Şubat 2017 Çarşamba günü ise daha önce eşine pek rastlanılmayan bir tipi yaşandı. Yaşanan tipiden dolayı araçlar yolda mahsur kalırken ekipler de kurtarma çalışmalarını yürüttü.

Yolda kalan hastaların hastaneye ulaştırılması için sağlık ekipleri büyük mücadele verirken yolların açılıp mahsur kalanların kurtarılması için de Karayolları, Özel İdare ve Solhan Belediyesi ekipleri de yoğun çaba sarf etti.

Solhan Kaymakamı talimatıyla Solhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pansiyonu mahsur kalan vatandaşlar için açılıp konaklamalarına imkansağlanılırken, akşam çorba sabah ise kahvaltı ikramı yapıldı. Bu çalışmalarda kurum görevlilerinin yanı sıra vatandaşlar da çalışmalarda bulunup ihtiyaçlara cevap vermek için gayret gösterdiler.

Tipinin yaşandığı gün birçok binanın çatısı uçtu. Çatıların uçması anında dışarıda vatandaşların olmamasından dolayı kimseye bir şey olmadığı öğrenilirken çatısı uçan bina sahiplerinin fırtınadan sonraki gün çatılarını onarmaya başladılar.

Vatandaşlar, karayolların çalışmalarda yetersiz kalındığını dile getirip gerek Solhan-Bingöl ve Gerekse şehir içinden geçen D-300 karayolunun temizliğinde yeterli olmadıklarını belirttiler.

YOLDA MAHSUR KALMIŞ 150 VATANDAŞ MİSAFİR EDİLDİ

Tipinin yaşandığı gün ilk önce Solhan-Bingöl ile Solhan-Muş karayollarında giriş çıkışların durdurulmasını, vatandaşların yolda kalmaması için önlem alınmasını ve yolda mahsur kalan vatandaşların misafir edilmesi için bir okulun yurdunun açılması talimatı verdiğini belirten Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, tipinin olduğu gün yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“İlçe Özel idaresine ait olan iki dozer, iki greyder ve bir JCB, bir Loderimizi ulaşılabilir bölgelere hızlı bir şekilde çekilmesi için talimat verdik. Onlar da mahsur kalmasın düşüncesi ile. İlçe Özel İdaresi’nde çalışan personellerimizi gece de görevlendirdik. Özel idaremizin greyderini de şantiyede anayolun açılmasını nezaret etmek ve yolda kalanları yoldan çıkartmak üzere nöbetçi koyduk. Biz; belediyenin greyderi, özel idarenin greyderi ve karayollarının kar küreme araçları el birliği ile ana yolunu açmaya çalıştık. Yolda kalmış olanları çıkarttık. Bunun dışında yolda mahsur kalmış vatandaşlarımız için de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yurdunu tahsis ettik. Yolda mahsur kalan vatandaşımıza çorba içtiler, akşam istirahat ettiler ve sabah da kahvaltı vermek suretiyle 150 kadar vatandaşımızı konaklattık. Ana yolda bu çalışmayı yürütürken kırsalda ekiplerin çığ tehlikesi yaşamaması için beklettik acil durumlar haricinde. İlçe Özel idaresi araçları tipi geçene kadar araçları ulaşıla bilir yerlere çekilip bekletildi. Belediye ile beraber İlçe Özel idaresi greyderi de karayolları ekiplerine yardım etmek için görevlendirildi. Kalmış olan vatandaşlar da yurtta konaklandı. Umke ekipleri, Acil Kurtarma ekipleri, Karayolları ekipleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Valimiz ile devamlı irtibatta olduk. Solhan’dan hastalar da alınıp Bingöl’e götürüldü. Bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Hazarşah Köyü’nde çığ gelip hayvanlar ahırın altında kalarak telef oldular. Köy yolu açıldı, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerimiz tespit için gittiler, henüz elimizde resmi net sonuç yok ancak vatandaşın belirttiği sayı vardır. Tipi biraz zayıflayıp çalışabilir duruma gelince köy yollarına araçlarımızı yönlendirdik. Baraj ve karayollarından da bu anlamda yararlandık. Anayollar ve büyük köy yollarından başlanılarak köy yollarında çalışmalara başladık. Karayolları, Belediye ve Özel İdare personellerini de riske atarak gerekli gayreti gösterip çalışmaları yürüttüler.” ifade etti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN