• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

HAVAN MERMİSİ BULUNDU, KÖYLÜLER TEDİRGİN

21 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
954 defa okundu.
HAVAN MERMİSİ BULUNDU, KÖYLÜLER TEDİRGİN

Arazide 33 mayın olduğunun gündeme gelmesi ile yetkililer gereğinin yapılacağı yönünde açıklama yaparken bu kez aynı köyde patlamamış havan mermisi bulundu. Bulunan merminin güvenlik güçlerine teslim ettiklerini belirten köy sakinleri, bölgede ivedilikle bir çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çektiler.

Asmakaya Köyü’nde 90’lı yıllarda karakol güvenliği için araziye mayın döşendiğini ancak güvenlik tehdidinin kalkması ile 1997 yılında mayınların temizlendiğinin belirtilip temizlenmemiş 33 mayının kaldığının iddia edildiğinin haber yapılması üzerine Solhan Kaymakamlığınca söz konusu bölgede önlem alınması için gerekli çalışmaların yapılacağı belirtilmişti.

Gazetemize ulaşan Asmakaya Köyü sakinlerinden Ramazan Çelik, 17 Ağustos 2017 Perşembe günü Asmakaya Köyü Vezan Mevkiinde tarla düzetmesi yaptıklarında kazıda 82 santimetre uzunluğunda ve 15 santime çapında patlamamış havan mermisi bulduklarını belirtti.

Kazıda havan mermisi bulunduğunu belirten ve Asmakaya Köyü’nde bulunan karakola haber verdiklerini söyleyen Çelik, Solhan’dan köye giden özel ekipler tarafından havan mermisinin imha edildiğini söyledi.

Bulunan havan mermisinin imhası sırasında büyük çukurun oluştuğunu söyleyen Çelik, 33 mayın için Kaymakamlıkça önlem alınacağının belirtildiğini hatırlatıp şu ifadeleri kullandı: “Kaymakamlığın önlem ahmak istediğiköy merası olup buranın tel örgü ile kapanması çözüm değildir. Başka bir çözümün bulunmasını istiyoruz. Köyün alt kısmı demiryolu ve baraj yapımından dolayı istimlak edilmiştir. Buranın da kapanması ile köyde bulunan hayvanlara alan kalmayacağı için köylüler tedirgindir. Hayvancılıkla uğraşan köy sakinlerinin hayvanlarına da alan kalmaması durumunda göç etmeleri zorunlu olduğu da dile getirilmektedir. Bu durumun göz önünde tutulması gerektiğini düşünüyor ve kesin çözüm bulunmasını istiyoruz.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN