• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

HASTANE’DE YANGIN VE DEPREM SEMİNERİ

13 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
696 defa okundu.
HASTANE’DE YANGIN VE DEPREM SEMİNERİ

Gönüllü olarak halkı bilinçlendirme amaçlı seminerlerine devam eden Solhan Belediyesi İtfaiye Amirliği personeli Ferhat Çalışkan, Solhan Devlet Hastanesi personellerine ‘Deprem Eğitimi ve Yangın Tatbikatı’ semineri verdi.

Solhan Devlet Hastanesi’nde ‘Deprem Eğitimi ve Yangın Tatbikatı’ semineri verildi.

Gönüllü olarak halkı bilinçlendirme amaçlı seminerlerine devam eden Solhan Belediyesi İtfaiye Amirliği personeli Ferhat Çalışkan, Solhan Devlet Hastanesi’nde Hastane Sivil Savunma Amiri Serhat Bilmez ve Eğitim Hemşiresi Ümmü Gülsüm Azkaç’ın katkılarıyla düzenlenen seminerde hastane personellerine “Deprem Eğitimi ve Yangın Tatbikatı” hakkında bilgiler aktardı.

Yangının dikkatsizlikle başladığını ve panikle büyüdüğünü belirten Çalışkan; “LPG ile çalışan şofben vb. gibi cihazlarınızı ortamdaki oksijeni azaltıp havasızlıktan ölüme sebebiyet verebileceği için bacaya bağlamadan kullanılması uygun değildir. Boğulmalar, yanan şofbenin içerdeki oksijeni tüketmesi sonucu meydana gelmektedir. LPG ve Doğalgaz kaçaklarında, gaz kokusunun algılanması için ‘Gaz Alarm Dedektörü’ kullanılması gerekiyor. LPG kaçağı kurumunda; Ateş yakmayınız, elektrik anahtarlarına, telefon ve zile dokunmayınız, buzdolabının kapısını açmayınız. Tüpü açık havada emniyetli bir yere çıkartınız. Kapı ve pencereleri açınız. Zeminde birikmiş olan gazı açık havaya doğru süpürünüz.” diyerek yangınla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

“DEPREM DOĞAL BİR AFETTİR: YA CEHALET!”

Deprem bilinci, depremden önce alınacak tedbirler, deprem sırasında ve sonrasında yapılacaklar hakkında da bilgi veren Çalışkan, şu ifadeleri kullandı: “Binaların usulüne uygun inşa edilmesi, kalorifer, doğal gaz ve su borularının kaliteli malzemeden yapılmış olması, amacına uygun yerleşim yapılması ve kullanılması, yangın önleyici tedbirlerin alınması, deprem sırasında devrilebilecek eşya ve malzemelerin sabitlenmesi, oluşabilecek risklerin değerlendirilmesi, alternatif çıkış yollarının belirlenmesi (yangın merdiveni vb.), güvenli toplanma yerinin belirlenmesi, planlara uygun tatbikatların düzenlenmesi gerekir. Kavga, kaçış, donup kalma panik belirtileridir. Panik olmamak için tepkilerimizi planlamalıyız. Deprem tatbikatları yapmalıyız. Deprem sarsıntısı sırasında sakin olmasını öğrenmeliyiz. Sakin olun ve sarsıntı dalgalarının ritmini takip edin.”

Çalışkan, sunumda resim ve videolarla görsellikten yola çıkarak deprem ve yangın anına ait fotoğraf kareleri ile depremin nasıl sonuçlar doğurduğunu ve neler yapılabileceğini aktardıktan sonra vatandaşların bu konuda yeterli derecede bilinçlenmesi gerektiğini söyleyerek “Deprem doğal bir afettir: Ya Cehalet!” sözüyle programı semineri tamamladı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN