• Dolar Alış / Satış: 9.267 / 9.283
  • Euro Alış / Satış: 10.738 / 10.757
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:23
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:19
  • Akşam: 17:44
  • Yatsı: 19:10

HASTA SAYISINDA İKİ KAT ARTIŞ

18 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
883 defa okundu.
HASTA SAYISINDA İKİ KAT ARTIŞ

Solhan’da son günlerde grip nedeniyle hastaneye başvuran hasta sayısında ciddi artış olduğu dikkat çekerken Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de grip hastalığının Aralık ayının sonundan itibaren görülmeye başlandığı belirtildi.

Solhan’da son günlerde grip nedeniyle hastaneye başvuran hasta sayısında ciddi artış olduğu ve acil servisine başvuran hasta sayısının diğer aylara oranla iki katına çıktığı belirtildi.

Son günlerde yoğun olarak vatandaşların acil servise başvurması ve ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de görülen grip hastalığından dolayı Solhan Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Dilek Göküstün, bilgi verdi.

Türkiye genelinde olduğu gibi bölgemizde de grip hastalığının Aralık ayının sonundan itibaren görülmeye başlandığını belirten Göküstün, “Mevcut veriler geçtiğimiz yıllardaki grip sezonu verileri ile karşılaştırıldığında farklı bir durum olmadığı, gribin olağan seyri içerisinde olduğu tespit edilmiştir. İnfluenza her yaşta görülebilir. Özellikle risk gruplarındaki kişilerde hastalık daha ağır seyredebilmektedir. Gebeler, 65 yaş ve üzeri ile 2 yaş altı bireyler, bakımevi, huzurevinde kalanlar, astım dahil kronik akciğer hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, koroner arter hastalığı dâhil kalp damar sistemi hastalığı, kronik karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar,  kan hastalığı, metabolik hastalığı, nörolojik hastalığı olanlar, obezler, sağlık çalışanları, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler risk grubunda yer almaktadır. Özellikle risk grubunda bulunanlar grip aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırabilir. Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir. Selamlaşma esnasında mümkün olduğunca tokalaşmaktan kaçınılmalıdır. Hasta kişilerin sağlık kurumlarına ve kalabalık ortamlara gitmek zorunda kaldıklarında maske takmaları, hastalığın diğer kişilere bulaşmasını engellemektedir. Hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kâğıt mendil kullanılmalı ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalıdır. Eğer mendil yok ise kolun iç kısmı kullanılarak ağız ve burun örtülmelidir. Özellikle el yıkama ve kişisel hijyen gripten korunmada önemli yöntemlerdendir. Hasta olanların kalabalık ortamlarda bulunmamaları, evden çıkmamaları ve evde istirahat etmeleri hastalık bulaşmasının önüne geçmek için önemlidir. Hasta kişiler hekim önerisi dışında ilaç kullanmamalıdır.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN