• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

HANGİ PROJELER DESTEKLENİYOR?

31 Temmuz 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
827 defa okundu.
HANGİ PROJELER DESTEKLENİYOR?

Bozkurt, Tarım ve Hayvancılıkla ilgili yaptıkları projeleri, vatandaşlara verilen hibe destekleri, Genç İşçi Projesi, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Projesi ve çiftçileri ilgilendiren konular hakkında önemli bilgiler verdi.

Haber/Gülcan Kurtaran

Solhan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İrfan Bozkurt, Genç İşçi Projesi kapsamında teşviklerinin olduğunu ve bu projeye 350 kişinin başvurduğunu ancak bu başvurudan 31 vatandaşa destek verildiğini belirtti.

Yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında bilgi veren Bozkurt: “Çevre amaçlı tarım arazilerini koruma projemiz var. Bu projede vatandaş kendi arazisini temizleyip ağaç gübresini atınca biz de dönüme 60,00 TL vereceğiz. Meyve bahçesi veya sebze bahçesi varsa damla sulama yapılıp kontrollü ilaç gübre kullanılınca dönüme 135,00 TL ödeyeceğiz.  Bu projemiz üç yıllık bir projedir.  Vatandaş başladığında üç yıl devam ettirmek zorundadır. Devam etmediği durumda projeden faydalanan vatandaşımız ödeme yapılan ücreti geri ödeyeceği gibi faizini de ödeme durumundadır. DAP projesi kapsamında 10 vatandaşımıza ahır desteği çıktı. Bu proje yeni olduğu için ahırlar yapım aşamasındadır. Projeden destek alan 10 kişiye yüzde 50 hibe desteği var. Yani projeden faydalanan 10 vatandaşımız yapacağı ahır maliyetinin yarısını kendisi karşılayıp diğer yarısını da hibe almaktadır.” diye konuştu.

“HAYVANCILIK SEKTÖRÜYLE İLGİLİ YEM BİTİKLERİ DESTEĞİ VAR”

Tarım ve hayvancılıkla ilgili daha önce çobanlık eğitimi, sürü yönetimi eğitimi ve sulama eğitimi gibi eğitimler verdiklerini belirten ve bu yıl içerisinde bölgenin hayvancılık bölgesi olduğu için hayvancılık üzerinde durulduğunu söyleyen Bozkurt, “Hayvancılık sektörüyle ilgili yem bitikleri desteğimiz var. Yoncaya 4 yıllık destek, korungaya ise 3 yıllık destek verilmektedir. Vatandaşlarımız 10 dönüm üzerinde yonca ekimi yaptığında dönüm başına 60,00 TL,  korunga (yem bitkisi) için ise 50,00 TL destek almaktadır. Onun dışında siraçlık mısır ekimi desteği de var ancak bu destek bir yıllıktır. Hayvancılık konusunda ise son 10-15 yıldır baya gelişim göstermektedir. 18-19 bin büyük baş hayvanımız var.130 bin küçükbaş hayvanımız var .” ifadelerini kullandı.

“ŞAP HASTALIĞI 2023 YILINA KADAR KONTROL ALTINA ALINACAK”

Anadolu’da şap hastalığının 2022-2023 yılına kadar kontrol altına alınacağını belirtip bölgenin tamamen hastalıktan arınabilmesi için aşılama programlarının olduğunu söyleyen Bozkurt: “1 Ağustos itibariyle aşılama programı başlıyor. Bu program; 2020-2023 yılına kadar devam etmektedir. Bakanlığımızca, Trakya bölgesinde 2020 yılına kadar, Anadolu’da ise 2023 yılına kadar tamamen şap hastalığından arındırılması için bir çalışma başlatılmıştır. Veterinerlik hizmetlerimiz kurum olarak en üst seviyededir. Veteriner arkadaşlarımız hemen her gün sabah 7’den aksam 7’ye kadar arazidedirler. Çiftçilerle birebir sahadadırlar. Veteriner hekimlerimiz aşı ve küpeleme çalışmaları yürütürken aynı zamanda hastalığın zararları konusunda vatandaşlarımıza bilgi vermektedir.” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin yeteri derecede girişimci olmadığından yakınan ve çiftçilerin biraz daha gayretli olmaları durumunda ülkenin dağlık olan arazisinin faydaya dönüştürülebileceğini belirten Bozkurt,  “Çiftçiler biraz gayretli olup az olan tarım arazisini; yemlik, arpa, buğday ekiminde değerlendirirse ve bu alanda bir artış olursa hayvancılıkta da gelişim gösterilir” dedi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN