• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:55
  • Öğle: 12:23
  • İkindi: 15:52
  • Akşam: 18:30
  • Yatsı: 19:57

HALKOYUNLARI İL BİRİNCİLERİ BELİRLENDİ

10 Mart 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1444 defa okundu.
HALKOYUNLARI İL BİRİNCİLERİ BELİRLENDİ

Yarışmaları izleyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bu tür yarışmalarda bir takımın kazandığı görülse de gerçekte, güzel hedefler için yarışan herkesin kazandığını söyledi ve tüm takımlara başarılar diledi.

 Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nce Kulüpler Arası Halkoyunları İl Birinciliği Yarışması düzenlendi. Geleneksel düzenlemesiz ve geleneksel düzenlemeli dalda düzenlenen yarışmaya minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde toplam 8 ekip katıldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da sürpriz yaparak yarışmayı izledi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Erdal Arıkan, folklorun önemine dikkat çekerken, Bingöl yöresine ait halk oyunlarının yaşatılması ve gelecek nesillere doğru aktarılması hususunda gerekli özveriyi göstereceklerinin de altını çizdi ve yarışmacı ekiplere başarılar diledi.

Yarışma öncesi bir konuşma yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, bu tür yarışmalarda bir takımın kazandığı görülse de gerçekte, güzel hedefler için yarışan herkesin kazandığını, bu nedenle tüm takımların başarılı sayıldığını söyledi.

Yılmaz: “Modern çağa ayak uydururken, kültürel değerlerimizden, folklorumuzdan da taviz vermeden geleceğe yürümeliyiz. Geçmişi de sahiplenerek geleceğe yürüyeceğiz. Diğer sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerimiz gibi Halkoyunları da gençlerimiz kötü alışkanlıklardan koruduğu gibi kültürümüzün yaşatılmasına da ciddi katkılar sunuyor. Bu kültürün yaşatılmasına katkı sunan herkese şükranlarımız sunuyorum. Ayrıca yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen tüm kardeşlerimizi tebrik ediyor, yarışmacı takımlara da başarılar diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından düzenleme ve değerlendirme kurulunun takdimiyle birlikte yarışmaya geçildi. Hünerlerini sergileyen takımların performanslarının değerlendirmesi sonucunda dereceye giren ekipler şunlar oldu;

Minikler kategorisi düzenlemesiz dalda Gençlik Spor Kulübü birinci olurken, yıldızlar kategorisinde Diyanet Gençlik Spor Kulübü birinci, Ay Spor Kulübü ikinci, Kervansaray Spor Kulübü üçüncü oldu.

Gençler kategorisi düzenlemesiz dalda Bingöl Folklor Derneği (BİNFAD) birinci, İl özel İdare Spor Kulübü ikinci oldu. Gençler Kategorisi düzenlemeli dalda da BİNFAD birinci oldu.

Büyükler kategorisi düzenlemesiz dalda ise Bingöl Halkoyunları Araştırma Derneği (BİNHAD) birinci oldu.

Dereceye girenlerin ödülleri, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından takdim edildi. Ödül töreni sonrasında Bakan Yılmaz ve izleyiciler, halay çekerek başarıyı kutladılar.

85 ve üzeri puan alarak birinci olan takımların, önümüzdeki haftalarda düzenlenecek grup yarışmalarında Bingöl’ü temsil edecekleri öğrenildi. 

 

BİNGÖL ONLİNE

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN