• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ 103 KURS AÇTI

2 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1422 defa okundu.
HALK EĞİTİMİ MERKEZİ 103 KURS AÇTI

İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü planlama ve işbirliği komisyonu toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda 2016-2017 eğitim öğretim yılında Solhan’da açılan kurslar hakkında bilgi verilip yeni dönem için planlama yapılması görüşüldü.

İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü planlama ve işbirliği komisyonu toplantısı Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş Başkanlığında yapıldı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı hayat boyu öğrenme ilçe planlama ve iş birliği birinci toplantısı Solhan Şehit Kaymakam Ersin Ateş İlköğretim Okulu kütüphanesinde yapıldı.

Yılda iki defa yapılan hayat boyu öğrenme ilçe planlama ve iş birliği toplantısına Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, Solhan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan, Solhan ilçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Gökhan Erer, Cumhuriyet Başsavcısı İzzettin Bozkuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Yanılmaz, kurum amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü planlama ve işbirliği 2017-2018 eğitim öğretim yılı birinci toplantısında; öncelikle Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kurum kimliği ile ilgili geçen yıl yapılan faaliyetlerden bahsedildi. Yeni eğitim öğretim yılında nelerin yapılacağı konuşulan toplantıda katılımcıların görüşlerine yer verildi.

Toplantıda konuşan komisyon başkanı Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, ‘‘Bizim derdimiz, tasamız; iş birliği, birlik ve beraberlik içerisinde Solhanlı vatandaşlarımızın hayatlarını rahatlatmak, kolaylaştırmak, niteliksiz iş gücü durumumuz varsa onu nitelikli hale getirmeye çalışmaktır. Normal nitelik bir istihdam içerisinde bulunan iş gücünün çeşitli niteliklerini artırmaya yönelik müzik, resim, el becerileri, görsel-işitsel becerileri geliştirmek diğerlerinin de mümkünse kamuda, özel sektörde istihdamın sağlanacağı özel kurslarda açtırmakla yetkili bir kuruldur bu kurul.” diyerek kurulun amacına dikkat çekti.

2016-2017’DE 103 KURS AÇILDI

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Kurumu yapısı ve personel durumu hakkında bilgi veren İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Muhtesim Tunç, “Geçen yıl ki toplantıda da gündeme gelmişti. İnşallah yeni hükümet konağımız yapılırsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz de o bünyede hizmette bulunacak binamız halk eğitim merkezi olarak kullanılmaya başlanacak. Bizim en büyük problemimiz; eğitim ortamı, derslik ve laboratuar atölye ihtiyacımız ciddi manada var. Şuan kullanılan bütün birimleri biz kurs merkezi olarak donatacağız. Faaliyetlerimizi oradan yürüteceğiz. Şuan farklı kurumlarda farklı mahalleler de ev tutarak orada kurslarımızı açıyoruz en az 10 farklı derslik ihtiyacımız var. Gençlik sporun yerini kullanıyoruz. Orada iki kurs açtık. Görsel sanatlara hazırlık müzik kursu açtık. Bir de beden eğitimi öğretmenliği spor yöneticiliği ve antrenörlük hazırlık kursu Ümit hocanın yardımıyla da hazırlık kursumuzu açtık. 6 öğrencimiz bu yıl yerleşti. Bu da Solhan’da bir ilkti, kursumuz sayesinde yerleştiler. Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün katkıları ile açtık. Müdürümüze de katkılarından teşekkür ediyorum. 2016-2017 eğitim öğretim yıllı içerisinde 103 tane kurs açtık. Bu kursların 65 tanesi mesleki kurs olup 6 farklı alanda açıldı. El sanatları, makine teknolojisi, gıda teknolojisi gibi farklı alanlarda 65 tane kurs açtık. Bu mesleki kurslarımızdan 1090 kişi faydalandı. 13 tane genel kurs açtık. Bunlara biz sosyal kültürel kurslar diyoruz. Bu kurslarımıza da 324 vatandaşımız katıldı ki en çok önemsediğimiz kurslarımızdan bir tanesi okuma yazma kurslarıdır ve 25 tane kurs açtık. Bu kurslardan da 245 vatandaşımız faydalanmıştır. Toplamda 1672 kursiyerimiz bu kurstan faydalanmıştır. Geleneksel el nakışları kursu bayanlara yönelik açtığımız bir kustur. Bu alanda 8 kurs açtık, 143 bayan vatandaşımız bu kurslardan faydalandı. Kadın giysileri ki genelde hazır giyim sektöründe bayanlara yönelik kurslarımız daha ağır basıyor. Yine kadın iç giysileri dikimi, kadın pijama dikimine yönelik kurslarımız açıldı. Katı yakıt kalorifer ateşi kursu geçen yıl dört tane açtık. Bununla ilgili talim terbiye kuruluyla bir düzenlenme yapıldı. Bu kursu şuan makine öğretmenleri dışında kimse veremiyor. Jandarma karakolundan ve askerlik şubesinden bir talep var. Solhan’da mesleki liselerle görüştük ancak makine öğretmeni bulamadık. Bingöl’de bir tane makine öğretmeni bulduk. İl Halk Eğitimi Merkezi Müdürü ile görüştük, öğretmeni getirtmeye çalışacağız. Çünkü bu kursları açmamız lazım. 32 saatlik bir kurstur. Vatandaştan talep geliyor, binalarda kalorifer yakanlar için, biz yardımcı olmak istiyoruz. Talep var ama eğitimci bulma konusunda ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu eksikliği de Bingöl’den gidereceğiz.

Kumaş boyamada bir tane eğitimcimiz var. Kendisiyle üç kurs açtık. Makine nakışları bizim en çok yoğunlaştığımız en fazla açtığımız kurslardan bir tanesi. Sürü yönetimi, çoban eğitimi dediğimiz kurs türünden devletinde desteği olduğu için biz buna yoğunlaştık. Bunun bir başlangıcı olması hasebiyle sigorta desteği sunulmuştu. Bunun içinde belge şartı vardı. Biz de onu sağlamak için kursumuzu açtık. Sürü yönetimi kursuna 43 kişi katıldı. Bu iki kursun bir tanesini proje kapsamında açmıştık. Katılanlar köylüydü ve tarım müdürlüğünden destek almak için katılmıştı ve gelenlerin çoğu da çobandı” şeklinde konuşarak açılan kurslar hakkında bilgi verdi.

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN