• Dolar Alış / Satış: 8.824 / 8.84
  • Euro Alış / Satış: 10.353 / 10.371
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI

22 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1085 defa okundu.
HAKSIZ REKABETİN ÖNLENMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLADI

Bingöl valiliği tarafından ‘Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Genel Emir’ kaymakamlıklara gönderildi. Kaymakamlıklara gönderilen genel emirde stokçuluk yapılmasından haksız kazanca kadar birçok hususta uyulması gerekenler belirtilip emre uymayanlara yönelik cezaların olacağı aktarıldı.

Bingöl valiliği tarafından kaymakamlıklara gönderilen genel emirde stokçuluk yapılmasından haksız kazanca kadar birçok hususta uyulması gerekenler belirtilip emre uymayanlara yönelik cezaların olacağı aktarıldı.

Kaymakamlıklara gönderilen ‘Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Genel Emir’ yazısında şu ifadelere yer verildi: “Vatandaşların refah, huzur ve mutluluğunu paylaşmak için; temel hak ve hürriyetini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması da devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır. Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu hizmetlerinde etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalarda kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir. İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri stoklarda bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirin alınması gerekmektedir.”

İŞLETMELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER AKTARILDI

Bazı firma ve işletmelerin dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilip fahiş fiyat uyguladığı ve bazıların da stokçuluk yapıp vatandaşların mağdur olmasına sebep verdiği görüşleri üzerine hazırlanıp kaymakamlıklara gönderilen ‘Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Genel Emir’ yazısında kamu düzeni ve güvenlinin korunması, vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla; dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanıp uymayanlara yönelik cezai işlemin yapılacağı aktarıldı: “İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması, satılan malın üretim yeri, ayrıca özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birin satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığı tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması, ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması, tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir. Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecektir. Yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacaktır. Bu karar, yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.”

Haber: Abdulgafur Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN