• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

HAFIZLIK KIZ KUR’AN KURSU YAPILIYOR

8 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1663 defa okundu.
HAFIZLIK KIZ KUR’AN KURSU YAPILIYOR

Solhan İlçe Müftülüğü’ne devredilen FETÖ binasının Kız Kur’an Kursu olması ile ilgili çalışmalar başladı. Binanın dış kısmının bittiğini ancak iç kısmı için yapılan keşif sonucunda 501 bin TL masrafın olacağını söyleyen Müftü İkiz, bugünden itibaren yapım çalışmalarına başlanacağını ve Ağustos ayında tamamlanmasının planlandığını açıkladı.

15 Temmuz 2016 gecesi yapılan kalkışma sonrasında Solhan’da FETÖ’ye ait olan bina İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmiş ve 15 Temmuz Şehitleri Kur’an Kursu olması öngörülmüştü. İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilen binanın dış kısmı tamamlanmış olsa da bina içinde tadilat yapılması gerekmektedir.

Binanın tadilatının yapılması için keşif yapıldığını ve yapılan keşif sonrasında 501 bin TL bir maliyetin olacağını belirten Solhan İlçe Müftüsü Ali İkiz, Solhan Kaymakamı başta olmak üzere kurum amirleri ve vatandaşların desteği ile Ağustos ayının ikinci haftasına kadar binanın kullanılabilecek duruma gelmesi çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Binanın alt katının yemekhane yapılacağını ve bir üst katının da 4-6 yaş gurubu çocuklar için hazırlanacağını belirten Müftü İkiz, Eylül ayında eğitim öğretime başlanması için Aralık ayının ikinci haftasına kadar yapım işlerinin bitip kayıt işlemlerinin başlaması gerektiğini söyledi.

İLK HEDEF HAFIZLIK İÇİN 100 ÖĞRENCİ

4-6 yaş gurubu için dizayn edilecek katın üst katını ise kız öğrencilere yönelik hafızlık Kur’an Kursu yapacaklarını ve iki katının ise yatakhane yapılıp teras katının ise mescid ve küçük olan odaların da hafızlık faaliyetleri için ders odaları olarak planladıklarını söyleyen Müftü İkiz, “Kur’an Kursumuz dışarıdan tam bitmiş olarak görünüyor ama eksikliği var. Allah’ın izniyle Solhanlılarımızın himmetiyle bunun altından kalkacağız. Tabii Kaymakam beyinde diğer amirlerimizin de buradaki desteklerinde kesinlikle yadsımamak lazım. Onlar da burada bize büyük destek oluyorlar. Nasip Müyesser olursa istediğimiz planladığımız Ağustos ayının ikinci haftasında çocuklarımızı kaydetmeye başlamak istiyoruz. Yani Ağustos ayı geldiğinde burada işlerin yüzde doksanı bitmiş olacak. Ağustosun ayında çocuklarımızı kaydedip Eylül ayının ilk haftasında yani eğitim-öğretime başladığı andan itibaren biz de burada yatılı bölge kız Kuran kursunu açmak ve faaliyete sokmak istiyoruz. Normalde buranın kapasitesi 120 ile 150 arasıdır ancak biz şu anda başlangıç itibariyle 80-90 veya en fazla 100 öğrenci düşünüyoruz. Yüz öğrenciden fazla almayı düşünmüyoruz. Yüzden fazla alırsak biraz da işin gerçeği zorlanabilme ihtimalimiz var. Hem eğitici hem de o çocukları gündüz eğitenler haricinde gece kalacak olan hoca hanımları bulma açısından, yani yeterli personelin olmamasından dolayı 80 belki olur. Bu yıl değil de gelecek yıl biiznillah tam full kapasite ile biz bu işi yapacağız. 100 öğrenci alacağımızı düşünecek olursak planlamayı ona göre yapacak olursak 50 tanesini Solhan’dan 50 tanesini ise köylerden temin etmeye çalışacağız. Oradaki kız çocukları almaya çalışacağız. Ben naçizane ilçe müftüsü olarak hocalarımızla birlikte tek tek köyleri gezeceğiz. Her bir köyümüze bir veya iki kontenjan ayıracağız. Bu kontenjanları dolduramayan köylerimizin diğerlerini artıracağız ama 50 ilçe merkezi ve 50 de köylerden öğrenci almayı planlıyoruz. Solhan’dan yeteri öğrenci bulunmazsa başka ilçelerden de öğrenci kabul edeceğiz. Bingöl Merkez’den, Ilıcalar’dan, Karlıova’dan, Genç’ten diğer yerlerde biz aynı şekilde buraya öğrenci kabul edeceğiz. Ama öncelikle bizim Solhanlı öğrencileri almamız gerekiyor. Solhanlılarımız dururken başka yerden öğrenci alırsak bu sefer buraya emek harcayan, masraf eden insanlara haksızlık yapmış gibi oluyoruz. Allah nasip ederse önce Solhanımızda gençlere yönelerek köylerle birlikte dolduramazsak civar ilçelerden ve merkezden öğrenci alacağız. Ama ben dolduracağımıza inanıyorum. Çünkü tek tek köyleri gezip kapı kapı gezip hoca arkadaşlarımızla, köy imamlarımız da beraber gezdiğimiz de biz bu kapasiteyi doldururuz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

NEDEN KIZ KUR’AN KURSU?

Açılacak Kur’an Kursu’nun Hafızlık Kız Kur’an Kursu olacağını belirten Müftü İkiz, “Malumunuz toplumun eğiticisi kadındır, anadır. Kadın bir topluma aittir. Bir toplumu alim de yapar, cahil de yapar. Kadın o kadar önemli bir varlıktır ki Allah tarafından tabiri caizse Allah’ın yaratma fiili verildiği tek varlıktır. Kadın bir nevi insanı dünyaya getiren Allah’ın yaratma gücünü gösteren bir varlıktır. Bu anlamda düşündüğümüzde; biz kadınlarımıza gerekli olan eğitimi hele hele Kur’an-ı öğretmeyi, Resulullah’ın hayatını, Ashabın hayatını verirsek çocuklarına bunu verebilir, bu sevgiyi aşılayabilir. Tabiri caizse bu yetiştirdiğimiz analarımızın çocukları daha faydalı daha güzel işlere yönlendirilmesi amaçlamaktayız. Yani anne olmadan toplum olmaz. Eitimi önce kadınlara yönlendirmeniz lazım.  Peygamber Efendimiz önce hanımlarına eğitim veriyordu ve haftada iki gün kadınlara sohbet yapıyordu. Mutlak surette kadınlara önem verilmeden, kadınlarımızı eğitmeden düzgün bir seviyeye getirebilir miyiz? Bunun için kız Kur’an kursu en önemli sebeplerinden biridir. Bir de şu açıdan düşünmek lazım: Cami yaptırıyoruz Eyvallah! Camilere büyük önem veriliyor. Kesinlikle katılıyorum ama biz bu Kur’an kursunu yaptığımız zaman hem bir cami hem de Kur’an eğitimi veren bir yer yapmış oluyoruz. Cami yaptırdığımızda sadece namaz kılma yeri yapıyoruz ama Kur’an Kursu yaptığımızda hem Kur’an-ı öğretmiş oluyorlar hem de bunun anlamı ile yaşamasına yönelik bilinçlenerek camileri dolduracak nesil yetiştirmiş oluyorlar. Resulullah “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı öğrenen ve öğreteninizdir.” Biz bu müşkül çerçevesinde efendimizin bu tavsiyesi çerçevesinde bu Kur’an kursuna şu anki bütün var olan hizmetlerden daha fazla önem veriyoruz. Bize gelip diyorlar ki, ‘hocam bizim şu camimiz var’ diyorum ki ilk önce Kur’an kursu halledelim. Kur’an kursuna halletmeden biz cami yaparsak çok fazla bir faydası olmaz. Çünkü Cami siz istediğiniz kadar güzel yapın, istediğiniz kadar mükemmel yapın, Kur’an’ı öğrenecek, öğretecek, yaşayacak insan yetiştirmemişseniz o camiler boş kalır. Şimdi görüyorsunuz sabah öğle akşama camilerimizi dolduramıyoruz. Cuma haricinde gidin bakın camilerimizin bir saffı bile dolmuyor. Ulu Cami’de sabah namazına gidin bakın 6 kişi, öğle namazına gidin bakın 3 saf 4 saf. Biz Kur’an-ın özünü insanlara nüfus ettirememişiz. Bu bina Allah nasip ederse buna sebep olacaktır. Her bir erkek bir kadınla evlenir. O çok önemli. O kadını biz yetiştirebilirsek, Kur’an’ın hizmetkârı edebilirsek, Resulullah’ın örnek olarak ona gösterebilirsek bilelim ki geleceğimiz teminat altındadır. Camilerimiz Allah’ın izniyle dolup taşacaktır. Kahvehanelerde şurada burada zamanını boşa geçiren gençlik olmayacaktır. Bizim niyetimiz bu olur.” dedi.

ERKEKLER İL İLGİLİ ÇALIŞMA OLACAK MI?

Şuan Kız Kur’an Kursu ile ilgili çalışmalara belirtilen sebeplerden dolayı öncelik verdiklerini belirten Müftü İkiz, “Burayı iyi bir şekilde faaliyete geçirebilirsek, güzel şeyler yapabilirsek bu sefer Solhan ahalisinden şunu istemeye yüzümüz olabilir. Bakın biz burada Kur’an kursu yaptık, elimizden geleni yaptık. Çocuklarımız orada eğitim görüyor. Semeresi bu, gelin erkekler için de bir Kur’an kursu yapalım, diyebiliriz ama biz bunu yapamazsak o zaman bunu istemeye hakkımız olmaz. Biz istiyoruz ki bu eğitimi mükemmel yapalım, çocuklarımıza Kur’an-ı açıklayalım. Tabii ki şu da var; Kur’an-ı okuyan değil Kur’an-ı anlayarak okuyan olacak. Bir de şöyle bir düşüncemiz var biz burada aynı zamanda kız çocuklarımıza Arapçayı öğretecek bir hoca hanım da bulacağız ki var böyle bir hoca hanımımız. O hocamızın da sebebiyle medrese ile hafifçe öğretmeye çalışacağız. Medrese eğitimi de vermeye çalışacağız ki Kur’an’ı sadece okuması değil anlamasını sağlayacağız.  Bunların hepsi olacak. Siz de biliyorsunuz ki Allah yeryüzünü ve gökyüzünde 6 günde yaratıyor. Halbuki istese bir anda ol der, olur. Biz önce Kur’an eğitiminde başlayacağız. Önce sıfırdan elifba’dan alacağız çocuklarımızı öğreteceğiz. Sonra hafızlık eğitimine başlarken çocuklar hafızlık eğitimi ile birlikte medrese eğitimine de başlayacak. Okudukları ayetlerin manasını bilseler, okuduklarının anlamlarını bilirlerse gerektiği gibi yaşayabilirler. Bizim niyetimizde de bu var. Allah nasip ederse yani medrese eğitimi de burada Kur’an eğitimi ile birlikte iç içe yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN