• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

HADİ BİSMİLLAH!

2 Mayıs 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1508 defa okundu.
HADİ BİSMİLLAH!

Kıymetli okurlarımız, sizlerle buluştuğumuz bu ilk yazımızda, besmelenin ne kadar önemli olduğunu kısaca hatırlatmak istedik. Mevla istifade etmeyi nasip etsin. (Amin.)
Şunu açıkça ifade etmeliyim ki; biz Müslümanlar için yaratılmış olan bütün varlıkları kullanma rehberi hiç şüphesiz ‘Besmele’dir.

Zira Rabbanî bir lütuf olarak bize hediye edilen bu kelime, üstünde oturduğumuz ama farkına varamadığımız bir hazinedir aslında. Evet, biz bu hazinenin kıymetlini maalesef bir türlü bilemedik ve bilemiyoruz. Hâlbuki bu kelime kısa olan ömrümüzü bereketlendirecek muhatap olduğumuz varlıkları ve durumları çirkinlikten güzelliğe, şerden hayra götürecek ilahi bir esintidir. Bu kelime öyle bir kelimedir ki, bütün hayırların başıdır. Bu kelime öyle bir kelimedir ki, sadece söylendiğinde değil duyulduğunda da canlı cansız bütün varlıklara huzur, güven ve sekine aşılar. Besmele kulların kulluğunu hissettirdikleri özün bir görselidir, bir aynasıdır. Besmele zelil halde olanı aziz hale çeviren bir kulluk nişanesidir. Bizler dahi Allah’a olan kulluğumuzu kendimize, ancak ve ancak besmeleyle hatırlayabiliriz. Bunun için besmele; Müslüman’ın hayatında berekete ve kulluğa sebep olan en önemli ihtiyaçtır. Her hal ve ahvalimizde besmeleyle ilgilibakış açımız bu olmak zorundadır. Kalkarken, otururken, yemek yerken, su içerken, adım atarken olmazsa olmazımız besmele olmalıdır. Bütün varlıklar, lisan-ı halleri ile besmeleye sığınıp, besmeleye iltica ediyor.

Bu kelime o kadar kıymetlidir ki,  kâinatın sahibi bu huzur ve güven veren kelimeye en kutsal kitabı olan Kur’an’da, 114 defa kullanıyor. Bununla birlikte Kâinatın sahibinin sevgili kulu Peygamber Efendimiz, “besmele her hayrın başıdır, besmele ile başlamayan bir işiniz, kısır kalır, bereketsiz olur” diyor. İşte besmele böyle bir lütuf, böyle bir hayrdır.

Peki, besmele ile ilgili günümüzde gerçek nedir? Biz Müslümanlar besmeleyi hakkıyla kullanabiliyor muyuz? Mevla’mızın bir hediyesi olan ‘Besmeleye’ dilimizi aşık edebiliyor muyuz?

Maalesef üzülerek ifade edeyim ki biz Müslümanlar bu hazinenin kıymetini bilmedik, bilemedik. Bizler besmeleyi unutulmuş eşyalarımız arasına attık ve üstüne kapıları kilitledik. Bu bereket, huzur ve sekine kaynağı olan kelimeyi eskilerde unuttuk. Hiç hatırlamakta istemedik. Hatta öyle oldu ki, bize besmeleyi hatırlatan bir durum oldu mu, umursamaz bir eda ile o durumu geçiştirdik. Daha ötesi, besmeleyi bize hatırlatan olduğunda, hakir gördük, dışladık, o kendini bize adayan ilahi lütuflu kelimeyi. Oysaki; Müslüman bu hayatı, besmelenin anlamını yaşamak ve yaşatmak sureti ile dünyayı Hakkın ve halkın kölesi haline getirmekle vazifelendirilmiştir.  Ancak insan Besmelenin anlamının, mahiyetinin, Allah’a kulluk olduğunu, besmeleyi hakir görerek unuttu. Bu durumun neticesi olarak da, insan aziz olan Allah’ın kölesi olacağına, zelil olan dünyanın kölesi oldu. İnsanlık tarihi içinde son 1500 yıldır, Peygamberimizin ve arkadaşlarının altın dönemleri ve yaşadıkları alan hariç, maalesef insanların durumu hep bu minval üzere olmuştur. İşin daha vahimi ne biliyor musunuz dostlar? Biz, Müslümanlar, maalesef bu çerçevede yitirdiğimiz, besmelenin eksikliğini hiç hissetmedik. Gerçeği hala da hissetmiyoruz ya. Hatta daha da ileri giderek şunu söyleyebilirim ki,  bizler besmelenin bu eksikliğini bile hissetmek, istemiyoruz.

Bazen bana öyle geliyor ki, bu güzel kelimeyi paslandırdığımız ve âtıl hale getirdiğimiz için, bunun günahının ve ceremesinin bedelini, dünyaya karşı köleleşerek ve birbirimize karşı vahşileşerek ödüyoruz. Bence birbirimize ve çevremize karşı bu kadar acımasız olmamızın en temel sebebi bu kelimeyi pörsütüp etkisizleştirdiğimizden anlamını ve mahiyetinin içini boşalttığımızdan dolayıdır.

Bu ilk yazımızdan itibaren Allah bizi besmelenin şuuruna vardırsın. Bizi bize anlatan bu güzel kelimeyi dilimizden düşürtmesin. Amin…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN