• Dolar Alış / Satış: 8.44 / 8.455
  • Euro Alış / Satış: 9.938 / 9.956
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

‘GÜZEL HUTBE OKUMA’ İL BİRİNCİSİ SOLHAN’DAN

26 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
807 defa okundu.
‘GÜZEL HUTBE OKUMA’ İL BİRİNCİSİ SOLHAN’DAN

Genç’te “Genç Hatipler Güzel Hutbe Okuma Yarışması” yapıldı. Bingöl geneli 6 İmam Hatip okulun katılımıyla yapılan yarışmada Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Serhat Öztürk birinci oldu. İlk üçe giren öğrencilere Kur’an-ı Kerim ve altın hediye edildi.

Genç Merkez Yeni Camisinde düzenlenen ve Solhan Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl 15 Temmuz Milli İdare Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl Anadolu İmam Hatip Lisesi, Genç ve Karlıova Anadolu İmam Hatip Liseleri olmak üzere 6 okulun katılımıyla gerçekleşen yarışmada, öğrenciler minbere çıkarak hutbe okudu.

Programa, Genç Belediye Başkanı M Hadi Topraktan, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Genç İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, Genç İlçe Müftüsü Hanifi Ballı, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi’nden sorumlu Şube Müdürü Mehmet Aslan, İlçe Mili Eğitim Şube Müdürleri, ÖNDER Bingöl İl Başkanı Sadullah Arpa, Eğitim-Bir Sen Genç Şube Başkanı Muhammet Mustafa Demirağ, Diyanet Sen ilçe Temsilcisi Yaşar Özer ile vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Yarışma sonucunda jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda Solhan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Serhat Öztürk il birincisi, Bingöl Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Deniz Çağrıbay il ikincisi, Genç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ozan Çakırcı ise il üçüncüsü oldu.

ASLAN, “YARIŞMAYA KATILAN TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ BİRİNCİDİR”

Yarışmanın ardından açıklamalarda bulunan Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi’nden sorumlu Şube Müdürü Mehmet Aslan, “Bu yarışmalarımızın birincisi yoktur. Katılan bütün öğrencimiz birincidir. Düşünsenize öğrencilerimiz hutbe okumak için yarışıyorlar. Ama yarışmaların ruhunda vardır birinci, ikinci ve üçüncü gibi sıralamalar” dedi.  İmam Hatipli okulların misyonu ve vizyonuna değinen Aslan şöyle konuştu:

“Değerli cemaatimiz, bizim amacımız; İmam Hatipli öğrencilerimizden hutbe okuyan, namaz kıldıran ve Ezan okuyan imam ve müezzin ve vaizci yetiştirmek.  Bu vesile ile Bingöl’de bu amaca yönelik bir kız ve bir erkek proje okullarımızı hayata geçirdi. Puanla öğrenci alacağız. Bu okullarımız aynı zamanda Fen Liseleri ile yarışan okullardır. İnşallah bu sene başarılı öğrencilerinizi bizim proje okullarımıza gönderirseniz buralarda başarılı, imanlı; doktor, mühendis, avukat ve imam yetiştireceğiz. Bu program ile asıl amacımız da öğrencilerimizi sizlere göstermek. Siz bizlere öğrencilerinizi gönderirseniz biz öğrencilerinizi böyle yetiştireceğiz. Amacımız öğrencilerimizi camilerin ruhuna uygun yetiştirmek. Bakın öğrencilerimiz buraya gelene kadar yüzlerce arkadaşlarını elemişler. İşte bu öğrenciler yarın toplumun öncüleri olacaklardır. Bunlar gelecekte toplumumuza yön vereceklerdir.” dedi.

ENGİN, “GENÇ HATİPLER GÜZEL HUTBE OKUMA” YARIŞMASINI İCRA ETTİK”

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin ise, amaçlarının mesleğe deneyimli ve hazır gençler yetiştirmek olduğunu söyleyerek, “Bingöl Merkez ve ilçelerimizde bulunan 6 Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim öğrenim gören 6 öğrencimizin katılımıyla “Genç Hatipler Güzel Hutbe Okuma” yarışmasını icra ettik. Amacımız, gençlerimizin bu mesleğe yönelik bilgilerini, birikimlerini, mihrap ve minber deneyimlerini kazandırmak için bu yarışmayı yaptık. Çok güzel bir yarışma oldu, manevi boyu iyi olan bir yarışmaydı. Birinci ile 6’ncı olan öğrencilerimiz arasında cüzi miktarda puan farkı bile yoktu. Bu da şunu gösteriyor; İmam Hatip Liseleri, gerek mihrapta, gerek minberde ve gerekse kürsüde kendilerine verilen görevi en iyi şekilde ifa edecekler. Bu meslekte deneyimli gençler yetiştirmek için de bu tür yarışmaları düzenlemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda yarışmaya katılan 6 öğrenciye de Kur-anı Kerim, birer adet altın, plaket ve teşekkür belgesi verildi.

Örenciler ödüllerini; Genç Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan, İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Genç İlçe Müftüsü Hanifi Ballı, Genç İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler’in elinden aldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN