• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:11
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:38
  • Yatsı: 21:20

GÖNÜLLER FETİH EDİLMEDEN ÜLKELER FETİH EDİLMEZ

6 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
873 defa okundu.
GÖNÜLLER FETİH EDİLMEDEN  ÜLKELER FETİH EDİLMEZ

Karaalp, “Fethin yolu Allah’ın yardımından geçiyor. Allah’ın yardımı da bizim Allah’ın dinine yardım etmekten geçiyor. Demek ki rabbimizin yardımı olmadan fetih gelmez. Bazı yerleri ele geçirmek kolaydır. Ülkeleri ele geçirmek kolaydır ama elde tutmak zordur. Diğer ülkeleri ele geçirdiler ama fetih edemediler. Çünkü bir ülkeyi siz içerden fetih etmeseniz, gönülleri fetih etmeseniz, gönüllere hitap etmeseniz o ülke hiçbir zaman size teslim olmayacak.”

Solhan’da faaliyet gösteren Solhan Çağrı-Der, Mekke’nin Fethi yıl dönümü münasebetiyle bir program düzenledi. 31 Aralık 2015 Perşembe günü akşam saat; 19.00’da Solhan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Muş Alparslan Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Cahit Karaalp, konuşmacı olarak katıldı.

“GÖNÜLLERİ FETİH EDİLMEMİŞ İNSANLAR HİÇBİR YERİ FETH EDEMEZ”

Kur’an-ı Kerim ile başlayan ve ilahilerin de seslendirildiği programın sonunda dua edilerek program tamamlandı.

Programa konuşmacı olarak katılan araştırmacı-yazar Karaalp, “Gönülleri fetih edilmemiş insanlar hiçbir yeri feth edemez. Fetih, gönüler var edenlerin engelleri ortadan kaldırmaktır. Fetih, insanlığı tehdit eden tuğyan rejimlerine baş kaldırmaktır. Dikkat edin tuğyan rejimlerini yıkmak demedik, tuğyan rejimlerini sona erdirmek demedim. Fetih onlara baş kaldırmaktır. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de fetih, birçok yerde fethe giden yolun başlangıcını anlatır.  !Biz sana apaçık bir fetih verdik!. Bu ayet indiği zaman Mekke daha fetih edilmemişti. Hudeybiye antlaşması imzalanmıştı. Hudeybiye antlaşması, Müslümanların aleyhine bir anlaşmaydı. Müslümanların başka yolu yoktu ve Allah Hudeybiye anlaşması gibi Müslümanların zulmü müşriklerin kurduğu bu anlaşmanın adına fetih diyor. ‘Biz sana apaçık bir fetih verdik’ demek ki fetih zafere giden yolun başlangıcıdır. Fetih, Allah’ın dinine yardım etmektir ve unutmayın fetih ne zaman gerçekleşir sorusunun cevabını rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de birçok yerde vermektedir. Müslümanlar sıkıldığı zaman, zorlandığı zaman ‘Allah’ın yardımı artık ne zaman gelir’ peygamberimiz doğruluyor, rengi değişiyor, suratı asılıyor ve diyor ki ‘sizin başınıza ne geldi? Siz diri diri toprağa mı gömüldünüz, testereyle ikiye mi biçildiniz? Ne oluyor size? ve bunun cevabını rabbimiz veriyor. Allah’ın dinine yardım ederseniz sakın şüpheniz olmasın Allah size mutlaka yardım eder. Allah’ın dinine yardım etmeyeni Allah yardım etmez. Fetih vermez ve fetih yolunu gösteriyor. Fethin yolu Allah’ın yardımından geçiyor. Allah’ın yardımı da bizim Allah’ın dinine yardım etmekten geçiyor. Allahın yardımı ve beraberinde fetih geldiği zaman diye buyuruyor Allah. Demek ki rabbimizin yardımı olmadan fetih gelmez. Bazı yerleri ele geçirmek kolaydır. Ülkeleri ele geçirmek kolaydır ama elde tutmak zordur. Diğer ülkeleri ele geçirdiler ama fetih edemediler. Çünkü bir ülkeyi siz içerden fetih etmeseniz, gönülleri fetih etmeseniz, gönüllere hitap etmeseniz o ülke hiçbir zaman size teslim olmayacak. Bakın gelen bütün peygamberlerin yaptığı ilk şey şehirleri fetih etmek değil, ülkeleri ele geçirmek değil, yürekleri fetih etmektir.” İfadelerini kullandı.

“KENDİNİ FETİH ETMEYEN, BAŞKASINI FETİH EDEMEZ”

“Zafere giden yolumuz gönülleri fetih etmekten geçiyor” diyen Karaalp, “Bir ülke fetih edildiği zaman kim fetih etti ve bu sorunun cevabını biz hem Mekke’nin fethi için hem de diğer fikirlerimiz için soracağız inşallah. Ve unutmayın bizim için bir Mekke değil, bir çok Mekke var fetih edilmeyi bekliyor bugün. Hz. Peygamberin fetih etiği Mekke dahil fetih edilmeyi bekliyor. Zalim rejimin elinde Müslümanların aleyhinde olan, insanların elinde biz Müslümanların orayı fetih etmesini bekliyor. Yani Mekke yine işgal altında tıpkı Kudüs gibi… Dikkat edin Mekke kan dökülmeden fetih edildi. Neredeyse kan dökülmeden gerçekleşen tek fetihtir.  Çünkü peygamberimiz önce gönülleri fetih etti. Fetih, ‘Fatiha’ ile başlar. Yani namaz ile başlar. Kişinin kendisini fetih eder, toplumu fetih eder, devletleri sonra dünyayı fetih eder. Kendini fetih etmeyen, başkasını fetih edemez. Şunu da unutmayın bir yeri fetih ettik diye sevinmeyin, onun gibi fetih edilmeyi bekleyen nice yerler var. Sakın ha bir kalbi fetih ettim diye sevinmeyin fetih edilmeyi bekleyen yüzlerce, binlerce milyonlarca yürek var. Gönül fethine giden yol nedir? Mekke nasıl fetih edilmiştir?  Sevgili peygamberimiz 22 yıl poyunca gönülleri fetih etmeye çalışarak fetih etti. Önce 22 yıl çalıştı. İnsan kaybetmeyeyim diye, kan akmasın diye, mazlumlar ölmesin diye peygamberim 22 yıl bekledi. Savaşabilirdi, hatta Hudeybiye zamanında da savaşabilirdi ama yapmadı. Kan dökülsün istemedi. Peygamberimiz bu fetihleri nasıl gerçekleştirdi. Peygamberimiz, Mekke’yi böyle kansız nasıl ele geçirdi? Bizim için bu önemlidir.” Şeklinde konuştu.

“MEKKESİ OLMAYAN MEDİNE ELBETTE YIKILIR”

Peygamber ve sahabelerden örnekler ile fetih konusunu anlatan Karaalt, “Sabır dirençtir. Oturup beklemek değil, yatarak beklemek değildir. Sabır ayağa kalkıp direnmektir. Zalim ile çarpışmaktır, savaşmaktır. Kur’an-ı Kerim’in hiçbir yerinde sabır pasiflik anlamında değildir, hareket anlamındadır. Sağlam duruş anlamındadır. Duruşunuzu bozmayın demektir. Ve şunu unutmayın Mekke dönemi zorluk dönemini anlatır, Medine dönemi bolluk dönemidir. Eğer peygamberimiz Medine’yi yaşadıysa Mekke’yi yaşadığı içindir. Şunu unutmayın; Mekkesi olmayan Medine elbette yıkılır. Mekkesi olmayan iman bir gün yolda kalır. Mekke zorlukları ifade eder, dışlanmaları ifade eder. Mekke, Medine’nin alt yapısıdır. Mekkesi sağlamdı ki peygamberimiz Medineyi fazla yaşamadı. Çünkü kadrosunu yetiştirdi. Bize bir mesaj verdi. Bulunduğumuz şehirlerde; Solhan’da, Bingöl’de, Muş’ta, Mardin’de her nerede olursanız olun orada bir çekirdek habbı yetiştirin, zorluklara katlanın, direnin, yola devam edin. Ebubekirleri, Ömerleri, Ammarları yetiştirin. Onlar fethe giden yolun yolcularıdır mesajını verdi.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN