• Dolar Alış / Satış: 8.414 / 8.429
  • Euro Alış / Satış: 10.008 / 10.026
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:12
  • Öğle: 12:35
  • İkindi: 16:27
  • Akşam: 19:37
  • Yatsı: 21:19

GİLİ: ‘İSRAİL ANCAK GÜÇTEN ANLAR’

2 Haziran 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
581 defa okundu.
GİLİ: ‘İSRAİL ANCAK GÜÇTEN ANLAR’

Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı ve Gazze Gazisi Muhittin Gili, ‘Mavi Marmara davasını unutmadık ve unutturmayacağız. İsrailin tüm dünyanın gözleri önünde yaptığı tüm insan hakkı ihlallerinin, işgallerinin ve katliamlarının hesabını vereceği bir dünya daha adil ve daha yaşanabilir bir dünya olacaktır’ dedi.

2010 yılında abluka altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırmak için yola çıkan ve Gazze’ye yakın uluslararası sularda işgalci terör çetesinin gerçekleştirdiği katliamda gazi olan Bingöl İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (Bingöl İHH) Başkanı Muhittin Gili, Mavi Marmara olayının 11’inci yıldönümü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

İsrail askerleri tarafından Gazze’ye insani yardım götüren gemilere yapılan saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiği, 50’den fazla kişin de yaralandığını anımsatan Gili, aradan geçen zamana rağmen Mavi Marmara olayının dünya gündeminden hiç düşmediğini söyledi.

İsrail’in uluslararası sularda Gazze Özgürlük Filosu’na düzenlediği saldırının üzerinden 11 yıl geçti. 10 insani yardım gönüllüsünün şehit edildiği, onlarcasının yaralandığı, alıkonulduğu, işkence gördüğü ve mağdur edildiği Mavi Marmara saldırısının 11. yıl dönümündeyiz.

“İSRAİL’İ YARGILAMA SÜRECİ BAŞLATMALI”

72 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinlilerin, İsrailin zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalıştıklarını anımsan Gili, “Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. Filistin, mücadelesi sürecinde her geçen gün Siyonist İsrail saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. Bölgede havadan ve karadan uygulanan ambargo artık denizden de dikenli tellerle uygulanıyor. Filistin, İsrail’in uyguladığı zalim baskı ve ablukayla adeta açık bir cezaevi durumuna getirildi. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Uluslararası hukuku çiğneyerek insanlık onurunu ayaklar altına alan İsrail’e karşı verilen mücadelemiz Kudüs özgür oluncaya kadar devam edecektir. Hatırlatmak isteriz ki İsrail’in işlemiş olduğu suçlar Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 22 Eylül 2010 tarihli raporunda İsrail’in Mavi Marmara saldırısı sırasında işlediği suçlar tasnif edilerek hukuki gerekçeleri ile yayınlanmış olup; bu rapor konseyin 17 Haziran 2011 tarihinde 36 devletin oyuyla kabul edilmiştir. Birleşmiş Milletler tarafından bu suçlarla ilgili İsrail’in yargılanması ve yaptırım uygulanması için gereğinin yapılması kararlaştırılmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan bu durumda Uluslararası Ceza Mahkemesi bu olaydan dolayı re’sen soruşturma açmalı ve İsrail’i yargılama süreci başlatmalıdır” diye konuştu.

“İŞGALCİLER SÖZDEN VE SÖZLÜ KINAMADAN ANLAMIYORLAR”

Kudüs’ün Kılıcı Savaşında Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı Filistinli Müslümanların azimli ve izzetli bir duruş sergilediklerini vurgulayan Gili, “Filistinli kardeşlerimizin mücadeleleri, geri adım atmamaları bu zaferi getirdi. İşgalciler Mescid-i Aksa’da tekrar büyük bir oyun kurdular. Ara ara böyle Müslümanları yokluyorlar ama güçleri yetmedi. Filistin’li mücahidlerin güç birliği ve teknolojik olarak füzeleriyle işgalcileri vurunca; israil askerlerinin canı tatlıdır, korktular ve ateşkes yapmak zorunda kaldılar. Maalesef işgalciler sözden ve sözlü kınamadan anlamıyorlar. Bunların anladığı tek dil; kılıç ve silahtır. İnşallah İslam Birliği sağlanırsa Müslümanlar her zaman galip gelecektir. Görüyoruz ki işgalciler sürekli Kudüs’ü almak için Müslümanları ara ara böyle sıkıntıya sokuyorlar ve saldırı düzenliyorlar. Hatta bu son dönemde kara saldırısı da yapacaklardı ancak atılan füzelerden korkup geri adım attılar. Mavi Marmara’da israil askerlerinin ne kadar korkak olduğunu gördük. İnananlar olarak bizim imanımız onlardan çok çok güçlüdür” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN