• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

GENÇLİK VE SİYASET

5 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
11595 defa okundu.
GENÇLİK VE SİYASET

Gençliğin siyaset arenasında bulunmasını kolaylaştırmak ve siyasette etkin bir şekilde rol almalarını sağlamak ne yazık ki! gençler için beklenti halinden öteye geçmemiştir.

Bu durumu beklenti dahilinde düşünmekten anladığımız şudur:  Gençliğin kontrol mekanizması hep diğer bir yaş grubunun elinde olduğudur. Kontrolü başkasının elinde olan bir dinamik gücü nasıl işlevine uygun görürüz?  Bu önemli etkeni konuşup yarınları daha da güvende tutmalıyız.

Genç bireyler bugün neden siyaset sahnesinde cesaretli davranış göstermemektedir?  Bu soruya elbette farklı farklı cevaplar ile karşılık veririz. Ama en önemlisi şu değil mi: Genç bireyi bu kadar çok işlevsiz görmek ve onu siyaset arenasında önem arz etmeyen yerde tutarak cezalandırıyor olmanın bilinçsizliğini yaşıyor olmak.

Günümüz dünyasına yön veren onca genç varken bu tutum neden?

ll.Mehmed yani Fatih Sultan Mehmed, 21 yaşında İstanbul’u fethederek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu’na son vermedi mi?

Büyük İskender;  henüz 16 yaşındayken ilk savaş tecrübesini yaşayıp bu yaşta ilk zaferini elde etmedi mi?  32 yıllık hayatında dünyanın büyük bölümünü feth etmedi mi?

Her alandan farklı örnek ile gençlerin neler başarabileceğini gördük.

Gençlerin siyasetten beklentisi sadece iş arama mekanizması olmamalı. Gençler kendine inanarak siyaset arenasında “ben de varım” diyebilme potansiyeline sahip olmalılar. Halden anlama düsturu ile yola çıkarak, diğer genç bireylerin sorunlarına çözüm için en etkin çözüm kanalını kullanmaktır. Bu da genç bir siyaset sahasının varlığı ile gerçekleşir.

Değerli genç kardeşim, kendi sorununa yakın dur,  onu çözmek için yarın çok geç olabilir. Seninle alakadar olan bir karar verilirken sen de o siyaset sahnesinde olursan o kararın karşılığı daha güçlü olur. Göreve talip olmaktan korkma! Verilen görev için enerjini harcayacağından da kuşkumuz yoktur.  İnanarak ulaşamayacağımız hiç bir hedef yoktur. Ve hiç bir dava yoktur ki gençlerin omuzlarında başarıya ulaşmamış olsun.

Sevgili genç kardeşim!

Sen bu toplumun uyanış gücüsün. Bu gücü hisset. Bu gücün kullanım süresi de bugündür. Senin hayal gücün daha kuvvetlidir, zira hayal edemeyen gerçeklerden de uzak kalır. İnan genç kardeşim…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN