• Dolar Alış / Satış: 8.306 / 8.321
  • Euro Alış / Satış: 9.998 / 10.016
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:07
  • Öğle: 12:26
  • İkindi: 16:16
  • Akşam: 19:24
  • Yatsı: 21:03

GENÇLİK ÇALIŞTAYI YAPILDI

18 Mayıs 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1506 defa okundu.
GENÇLİK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Bingöl Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği, Genç ilçesinde startını verdiği ‘III. Bingöl Gençlik Çalıştayı’na Solhan’da devam etti. Yapılan çalıştayda gençler sorunlarını dile getirdiler.

 Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği tarafından hazırlanarak Gençlik ve Spor Bakanlığı 2014 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Bakanlık PKM’ye sunulan Proje onaylandı. Tavz-Der ile Gençlik ve Spor Bakanlığının koordineli yürüttüğü Asım’ın Nesli Ecdadın izinde projesi kapsamında düzenlenen Bingöl Gençlik çalıştayı Solhan’da düzenlendi.

Solhan Kültür merkezinde düzenlenen 3. Bingöl “Gençlik” çalıştayına Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği Başkanı Murat Soysal ve 30 genç katıldı.

Çalıştayda konuşan Soysal, “I. Tavz Bingöl çalıştayı bizim bir pilot uygulamamızdı. Bu çalıştayımız da yaklaşık 14 tavz köyü, gerek Solhan’a bağlı gerek Genç’e bağlı 14 tavz köyünün 5 kategoride sorunlarını içeren çalıştaydı. Tabi nasip oldu muhtarlarımızın katılımıyla yine sorunları tespit noktasında muhtarlar katılmıştı. Sonra sorunların çözümü noktasında da eğitimcilerle, mühendislerle ilgili paydaşlarla o sorunda da kısa ve uzun vadede çözümler üretmiştik. 2014 yılında de nasip oldu biz II. Bingöl kalkınma çalıştayını başlattık. Aslında burada bizim dernek olarak amacımız şu; hemen hemen yaptığımız her faaliyette mutlaka başına bir rakam getiriyoruz ki devamı gelebilsin. Akla şöyle bir soruda gelebilir ya evet şöyle çalıştaylar yapılıyor bu tür araştırmalar yapılıyor bu tür araştırmaların sonucu ne? Yani sivil toplum kuruluşların temel amacı kamuyu oluşturmaktır. Sorunları gündeme getirmektir. Çözüm merciinde olan siyasetçilere, bürokratlara bunları hatırlatmaktır. Biz de bu amacı güdüyoruz. Burada dernek gençlik komisyonumuzun bu seneki çalışma kapsamında bizim gençlik ve spor bakanlığına sunduğumuz “Asımın Nesli Ecdadının İzinde” adlı bir proje bakanlık tarafından kabul görüldü. O proje kapsamında Osmanlı üç başkenti ve Çanakkale gezisi vardı. Onu icra ettik ve ha keza gençlik çakıştayı vardı bunun başına da 3’ü koyarak 3. Bingöl Gençlik Çalıştayı diye bir çalıştay düzenlemeye çalıştık. Bunu 9 Mayıs’ta Genç ilçemizde başlattık. Sağ olsun genç ilçemizdeki yaklaşık 40 genç ile 15 kadın kardeşimiz 15 de erkek kardeşimiz ile beraber yine yaklaşık 10 kişide siyasi partilerin temsilcileri vardı. Yani Bingöl’de etkin olan siyasi partilerin gençlik kollarını da biz özellikle çağırmıştık. Buradaki gayemiz şuydu: bir noktada siyasi partilerde gençlik kolların da olan gençlerimizin de aslında bu memleketin sorunlarına yönelmesi veya bir farkındalık oluşturmaları noktasında bu sorunların bu memlekette var olduğunu gençlerin eksiklerinin olduğunu, ihtiyaçlarının olduğunu bunları da onlar dolaylı yönden iletsin. Bugün burada da bütün siyasi partilere ulaşmaya çalıştık bu vesile ile davetimize icabet eden de etmeyen arkadaşlarımızdan da Allah razı olsun. Nihayetinde biz bir sivil toplum kuruluşu olarak burada bizim sorunlarımızı yani Bingöl gençliğinin sorunları nelerdir? Bugün burada bunları konuşacağız. Şöyle bir soru da akla gelebilir; biz burada toplandık, siz Genç’te yaptınız burada yaptınız, merkezde yapacaksınız… Ne olacak yani, bizim sorunlarımız gerçekten çözülecek mi? Bizim muzdarip olduğumuz veya kangren hale gelmiş eksiklerimiz giderilecek mi, giderilmeyecek mi? Bu noktada bir soru zihninizi meşgul edebilir. Bizim burada amacımız bu sorunları rapor haline getirip paydaşlara sunmaktır.” İfadelerini kullandı.

Soysal’ın konuşmasından sonra dernek gençlik kolları başkanı Bayram Baric de kısa bir konuşma yaptı.

Gençlerin toplumsal olarak görevinin siyasal güçlü harekete geçmekten ziyade kendi hak ve bilinçlerinin sorumluluklarını üstlenmeyi temel gaye bilmeleri olduğunu ve herkesin kendi fikri neyse onu güzel bir şekilde yansıtmasını beklediklerini belirten Baric, “Solhan küçük bir yer ama fikirlerin oluşması için büyük bir yer. Dün itibariyle baktığımızda bir üniversite gençliği ve normal bir okul gençliği yok. Bugün bu sayı fazlasıyla var. Bunun için tüm gençlerimizden özellikle siyasi fikirleri ideolojileri düşünceleri ne olursa olsun amaç Solhan yerelde olmak üzere ekseriyette Bingöl’de herkesin bu hususta bir katkı sunmasıdır.” Şeklinde konuştu.

Çalıştayda gençler; istihdam, Sosyal ve kültürel alan eksikliği, fabrikasyon altyapısı eksikliği, etik ve insani değer sorunu, eğitim sorunu, gençlerin apolitik olmaları, Bağımlılık (madde bağımlılığı, internet bağımlılığı), kuşak çatışması, mahalle baskısı ve ulaşımda ekonomik kolaylık eksikliği gibi sorunların olduğunu paylaştılar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN