• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

“GENÇLERİMİZE YAPACAĞIMIZ YATIRIM EN DEĞERLİ YATIRIMDIR”

8 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1176 defa okundu.
“GENÇLERİMİZE YAPACAĞIMIZ YATIRIM EN DEĞERLİ YATIRIMDIR”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak; “Gençlik dönemini bilgi ve hikmetle dolduran bir kişinin, geleceğini kazanmış olduğu söylenebileceği gibi gençliğini kazanan bir toplumun da istikbalini kazandığı söylenebilir. Dolayısıyla gençlerimize yapacağımız yatırım en değerli ve en önemli yatırım olacağı açıktır.” dedi.

Bingöl Üniversitesi tarafından 15-16 Ekim 2018 tarihinde yapılan ve çok ses getiren “Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı” Sempozyumunun bildirileri basıldı.

Bingöl Üniversitesi tarafından yapılan “Uluslararası Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı”  Sempozyumunda sunulan tebliğler, kitaplaştırılarak raflardaki yerini aldı. Toplam 524 sayfadan oluşan eserde 41 makale yer alıyor.  Kültürel, bilimsel ve sanatsal pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan ve bunların çoğunu kitaplaştırıp yayınlayan Bingöl Üniversitesi, güzel bir esere daha imza atmış oldu.

Bingöl’ün kültürel hayatına güzel bir eser daha katmanın mutluluğu içerisinde olduklarını ifade eden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, 15-16 Ekim 2018 tarihinde “Modern Çağda Gençliğin Anlam Arayışı”  adlı uluslararası sempozyumun çok faydalı olduğunu ve geri dönüşlerinin çok olumlu olduğunu belirtti.

“TOPLUMSAL İLERLEMENİN TEMELİ, GENÇLİK VE GENÇLERDİR”

Sempozyuma yurt içinden ve dünyanın farklı ülkelerinden kırkın üzerinde akademisyenin katıldığını söyleyen Prof. Dr. Çapak, “Gençlik, bireysel olarak insan yaşamının en önemli zaman dilimini ifade ettiği gibi toplumsal olarak da milletlerin ve devletlerin en önemli toplum tabakasına karşılık gelmektedir. Toplumsal ilerlemenin temeli, gençlik ve gençlerdir. Gençlik dönemini bilgi ve hikmetle dolduran bir kişinin, geleceğini kazanmış olduğu söylenebileceği gibi gençliğini kazanan bir toplumun da istikbalini kazandığı söylenebilir. Dolayısıyla gençlerimize yapacağımız yatırım en değerli ve en önemli yatırım olacağı açıktır. Bu nedenle gençlerin kendilerini geliştirmesi için yapılacak sportif ve sosyal faaliyetler yanında onların akademik gelişmesine katkı sunacak ilmi ve kültürel faaliyetlerin düzenlenmesi elzemdir. Biz de Bingöl Üniversitesi ailesi olarak her fırsatta gençlerimiz için bu tür faaliyetleri gerçekleştirme gayreti içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu bağlamda farklı konu ve başlıklar altında çok sayıda panel, konferans, çalıştay ve sempozyum düzenledik.  Bu sempoyumumuz da doğrudan gençliği ve onların sorunlarını, arayışlarını konu edinen uluslararası bir program düzenledik. Sempozyuma Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman,  Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Ekrem Kızıltaş, Ali Haydar Haksal ve Erol Erdoğan gibi gençliğin sorunlarıyla yakinen ilgili yazarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra konuyla ilgili birçok akademisyen katıldı. Elbette gerçekleştirilen bu sempozyumda sunulan tebliğlerin bir kitap haline getirilerek geniş kitlelerin istifadesine sunulması, sempozyumun gerçekleştirilmesi kadar önemli bir husustu. Bu bağlamda üniversite olarak söz konusu tebliğleri içeren bu sempozyumun tam bildiri kitabını yayınlamanın da mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR…

Sempozyumda başta İlahiyat, felsefe, psikoloji, sosyoloji, edebiyat, hukuk, sağlık olmak üzere yurtiçi ve yurtdışından farklı alanlarda akademisyen ve araştırmacıların katılımı ile Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinde kırktan fazla bildiri sunulmuştu. Sunulan bildiriler arasında seçilen bildiriler sempozyum kitabı içerisinde yayınlanarak başta akademisyen ve araştırmacılar olmak üzere gençliğin problemleriyle ilgilenen herkesin istifadesine sunuldu.

Prof. Dr. Çapak, başta kitabın yayınlanmasını üstlenen Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi olmak üzere, ARGETUS Araştırma Şirketi, BİNTSO, Ensar Vakfı Bingöl Şubesi ve Bingöl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine ve son olarak da sempozyumda sunulan tebliğleri bir araya getiren ve kitaplaştırılmasını sağlayan kitabın editörleri Süleyman Taşkın ve Sadi Yılmaz ile sempozyuma katkı sunan herkese teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN