• Dolar Alış / Satış: 17.348 / 17.379
  • Euro Alış / Satış: 18.275 / 18.308
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:48
  • Öğle: 12:32
  • İkindi: 16:28
  • Akşam: 19:55
  • Yatsı: 21:49

GENÇLERE YETENEKLERİNİ SERGİLEME FIRSATI

13 Aralık 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1580 defa okundu.
GENÇLERE YETENEKLERİNİ SERGİLEME FIRSATI

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenleyeceği yarışma ile Gençler, Türk Müziği-Şiir Okuma-Tiyatro ve Bilgi Yarışmalarında yeteneklerini sergileme fırsatı bulacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Sanat Yarışmaları adı altında Gençler Arası ‘Türk Müziği-Şiir Okuma-Tiyatro ve Bilgi’ yarışmaları düzenliyor.

Bu yarışma ile Gençler, Türk Müziği-Şiir Okuma-Tiyatro ve Bilgi Yarışmalarında yeteneklerini sergileme fırsatı bulacak. Yarışma başvurularının Aralık ayında gençlik merkezleri üzerinden alınacağı duyuruldu.

Gençlerin geleneksel sanata sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla düzenlenecek yarışmalar; İl Birinciliği, Grup Birinciliği ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilecek. Yarışmaların İl Birinciliği safhasının Ocak-Şubat aylarında, Grup Birinciliği yarışmalarının Mart ve Nisan aylarında, Türkiye Finallerinin ise Mayıs ayında yapılacağı aktarıldı.

‘GENÇLER ARASI BİLGİ YARIŞMASI’

‘Kim Bilir’ sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenecek olan bilgi yarışmasına 14-17/18-25 yaş aralığındaki gençler katılabileceği belirtilirken Lise ve Üniversite düzeyinde iki farklı kategoride yapılacak yarışmada gençlere; Genel Kültür, Tarih (İslam ve Türk Dünya Tarihi), Sanat Tarihi, Edebiyat, Coğrafya, Vatandaşlık, Güncel Konular, Görsel Sanatlar, Müzik, Sayısal Mantık ve Spor Kültürü’ konularından seçmeli sorular yöneltileceği aktarıldı.

‘GENÇLER ARASI TÜRK MÜZİĞİ YARIŞMASI’

‘Sahne Sırası Sende’ sloganıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen Türk Müziği yarışmasına 18-23/24-29 Solo Erkek Ses, Solo Kız Ses ve Özgün Yorumlama (cover) dallarında düzenleneceği belirtilirken Bin yıllık kültürümüzün sahneye taşınacağı yarışmada gençlerin Türk Halk, Türk Sanat ve Geleneksel Türk Müziği’nden eserlere hayat vereceği paylaşıldı. Özgün Yorumlama kategorisinde ise gençlerin geleneksel müzik argümanları ile yapılmış eserleri, popüler kültür ürünü olan müzik argümanları ile sözlü olarak yeniden icra edecekleri aktarıldı.

‘GENÇLER ARASI ŞİİR OKUMA YARIŞMASI’

‘Bir Şiir Bir Nefes’ sloganıyla bu yıl ikinci kez organize edilecek Gençler Arası Şiir Okuma yarışmasına ise 14-17/18-25 Bay-Bayan kategorilerinde düzenleneceği belirtildi. Milli şairlerimiz tarafından yazılan ‘Anne-Baba Sevgisi Temalı’ şiirlerin okunacağı yarışmaya gençlerin kendi yazdıkları şiirlerle de katılabileceklari kaydedildi.

‘GENÇLER ARASI TİYATRO YARIŞMASI’

‘Hayallerini Sahne Taşı’ sloganıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Gençler Arası Tiyatro yarışmasına 14-29 yaş arası gençlerin en az 3 en fazla 15 kişilik ekipleriyle katılabileceği belirtilirken ‘Vatan Sevgisi’ (Üretkenlik, Çalışkanlık, Fedakarlık, Bağımsızlık, Şehitlik, Dürüstlük, Vatan Savunması, Dayanışma ve Sadakat) konularında komedi ve dram dallarında düzenlenecek yarışmada gençlerin yazdığı özgün senaryoların da sahneye taşınacağı belirtildi.

Yarışmalarda gençlerin performansını İl ve Grup Finallerinde alanında uzman jüriler, Türkiye Finalinde ise ünlü jüriler değerlendirecek. İl Yarışmasında birinci olan gençlerin Grup Finaline katılmaya hak kazanacakları aktarılırken Türkiye Birincisi olan gençlerin yurt dışı gezisi ile ödüllendirileceği ifade edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN