• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

GENÇLER TEKNOLOJİ MAHKUMU OLDU

1 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
676 defa okundu.
GENÇLER TEKNOLOJİ MAHKUMU OLDU

Gençlerin teknoloji mahkumu olduğunu belirten Müftü Can, “Müftü Can konuşmasını şöyle sürdürdü: “24 saatinin nerdeyse 3-5 saati dışındaki zamanın tamamını buralarda geçiren bir gençlikle karşı karşıyayız. Bu durum çok tehlikeli ve tehlike çanlarının çalınması demektir. Bu durumdan gençlerimizi kurtarmak için çareler üretmemiz lazım” dedi.

Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, “Haydi Gençler Sabah Namazda buluşuyoruz” programına yönelik İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) açıklamalarda bulundu.

31 Ocak Pazar günü sabah namazında Bingöl merkez Ulu Cami`nde düzenlenen program öncesi açıklamada bulunan Can, “Bingöl İl müftülüğü ve ilimizde bulunan sivil toplum kuruluşları ile beraber daha etkin ve katılımın çok olduğu bir şekilde Pazar günü Ulu camide bundan böyle devam ettirecektir. ‘Haydi, Gençler Camiye’ sloganıyla bundan böyle bu hayırlı faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu programda hiçbir şey anlatmasak bile sabah seher vaktinin bereketi, huzuru ve mutluluğunu gençlerimize tattırmamız bile yeter. Sadece namazı cemaatle devam ettirelim değil, erkek kadın ayırımı yapmadan bütün toplum katmanlarını bu programa katılması gerekir diye düşünüyoruz” dedi.

Namaz buluşmalarının toplumun her kesimine yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Can, “Bu anlamda ne yapılması gerekiyorsa namaz ruhunu canlı tutmamız lazım. Bir Müslüman kardeşiniz olarak hep şunu söylüyorum; “her hangi bir yerin yâda şehrin insanları sabah namazına kalmışsa kıyamdaysa inşallah o belde de çok daha güzel şey olacaktır. Bu durumu çok önemsiyorum” dedi.

“NAMAZ CEHENNEMDEN KORUYOR”

“Genel anlamda Namaz ibadeti çok çok önemli, Kur’an-ı Kerim, hadislere ve İslam tarihinde büyük zatların hayatına baktığımız zaman, namazın çok önemli bir ibadet olduğunu görüyoruz” diyen Can, “Kur’an-ı Kerim’de, geçen bir ayette, İnsanlar cehenneme gittiğinde orada bulunan görevliler soruyor, ‘size ne oldu ki, cehenneme geldiniz, onlar diyorlar ki, biz namaz kılanlardan değildik’ işte burada tek gerekçe namaz kılmamaktır.”diye konuştu.

“NAMAZ ALLAH’IN RIZASINI KAZANDIRIYOR”

Kur’an Kerim ve hadislerde namazın önemine çok değinildiğini ifade eden Can, “Namazın faydalarından bir tanesi de sosyal hayatta görüyoruz. Hakikaten namaz şuuru, hakikati ve verdiği mesajın hâkim olduğu toplumlarda beraberinde birçok sosyal yardımlaşmayı ve faydayı meydana getiriyor. Toplumun birbirine yardımlaşmasından ve kaynaşmasından birlik beraberliğin ön koşullarını namazda bir araya geliyor. Tüm bu faydaların ötesinde Allah’ın rızasını kazandırıyor. Biz Müslümanların nihai hedefi bu olmalıdır” dedi.

Bingöl halkının namaz kılma oranın çok iyi bir il olduğunu vurgulayan Müftü Can, “Dışarıdan gelen insanlar, maşallah Bingöl camileri tıklım tıklım dolu diyorlar. Namazın bize verdiği feyzi, ilhamı bereketi ve güzelliği hayatımızın tüm alanlarına yaymak için çalışmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİMİZ TEKNOLOJİ MAHKÛMU OLMUŞ”

Gençlerin teknoloji mahkumu olduğunu belirten Müftü Can, “En önemli konuların başında günümüzde teknolojinin mahkûmu olmuş, sosyal medya, internet ve bunlara bağlı olarak, bir takım teknolojik gelişmelerin adeta esiri olmuş ve yirmi dört saatinin nerdeyse üç beş saati dışındaki zamanın tamamını buralarda geçiren bir gençlikle karşı karşıyayız. Bu durum çok tehlikeli ve tehlike çanlarının çalınması demektir. Sosyal medyadaki tehlikeli durumlar, internetle yan odalarımıza kadar geldi. Bizler aile olarak evde otururken, yan odadaki çocuğumuzun internet kanalıyla hangi tehlikeli kanal da dolaştığının haberinde bile değiliz. Bu hal çok çok önemli, bu durumdan gençlerimizi kurtarmak için çareler üretmemiz lazım. bu görev hepimize düşüyor, biz müftülük olarak, okulda milli eğitim, evde anne babalar ve herkes bu işin bir tarafından tutarak düzeltmesi lazım” şeklinde konuştu.

“BOZULAN BİR YAPININ BİR YERİNDEN TUTARAK DÜZELTMEMİZ LAZIM”

Öncelikle toplumun manevi yapısını güçlendirerek bunun üstesinden gelinebileceğini ifade edem Müftü Can şunları söyledi: “bozulan bir yapının bir yerinden tutarak düzeltmemiz lazım. Buda sabah namazından başlamamız lazım. Gençlerimizi sabah namazında bir araya getirerek, sabah namazının bereketini, huzurunu tadarlarsa diğer vakitlere başlamalarına ve gelmelerine vesile olur. Bu vesileyle bütün Bingöllüleri sabah namazına davet ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN