• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

GENÇLER İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR

15 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
664 defa okundu.
GENÇLER İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR

TBMM’ye soru önergesi sunarak Bingöl’deki intihar vakalarındaki artışları soran Özsoy, 2014 yılında görülen 60 civarındaki intihar vakalarında yaş ortalamasının 24 olduğunu vurguladı. Özsoy, sosyoekonomik ve psikolojik tahribat, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sosyal sorunlarının gençleri intihara sürüklediğine dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, Bingöl’de artış gösteren intihar vakalarına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi verdi.
İNTİHAR VAKALARINDA YAŞ ORTAMALASI 24
Sorularının İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cevaplandırılmasını talep eden Özsoy, 2014 yılında Bingöl genelinde görülen 60 civarındaki intihar vakasında yaş ortalamasının 24 olduğuna dikkat çekti.
2003-2012 yılları arasında Türkiye genelinde görülen intihar vakalarında yüzde 36 oranında ciddi bir artış olduğuna dikkat çeken Özsoy, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Siyasi söyleminde refah ve kalkınmayı dilinden düşürmeyen AKP hükümeti iktidara geldiği 2002’den bu yana Türkiye toplumunun ekonomik ve sosyal sorunlarına köklü yapısal çözümler geliştirememiştir. Günü kurtarmaya yönelik popülist ve seçim endeksli politikalarında ısrar eden AKP iktidarının yarattığı toplumsal tahribatı en iyi gösteren örneklerden biri ülke genelindeki intihar vakalarının sayı ve oranlarındaki ciddi artışlardır. Ülkemizdeki intihar oranlarının 1974-1998 arasında çok fazla değişmediği, genelde yüz binde 1.5 ile 3 arasında kaldığı bilinmektedir. İntihar konusunda bilimsel çalışmalar yürüten uzmanlara göre, AKP’nin iktidarda olduğu 2003-2012 yılları arasında Türkiye genelinde görülen intihar vakalarında yüzde 36 oranında ciddi bir artış olmuştur. Buna ek olarak, 1992 yılıyla karşılaştırıldığında 2012 yılında intihar vakalarındaki artış oranının yüzde 85 olduğu görülmektedir. Toplumda yaratılan ağır sosyal ve siyasal tahribatların bir sonucu olarak Bingöl ilinde de ölümle sonuçlanan intihar vakalarında son yıllarda çok ciddi bir artış olmuştur.”
GENÇLER İNTİHARA SÜRÜKLENİYOR
Sosyo-ekonomik ve psikolojik tahribat, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sosyal sorunların, gençleri geleceğe karşı umutsuzluk, kronik mutsuzluk ve nihayetinde intihara sürüklediğine dikkat çeken Özsoy, “TUİK verirlerine göre 2013 yılında Bingöl, yüz binde 7,22 ile Türkiye genelinde kaba intihar hızının en yüksek olduğu üçüncü il konumunda iken, 2014 yılında yüz binde 8,26 gibi çok yüksek bir oran ile ikinci sıraya yükselmiştir. 2013 yılı verileri, son altı yıl içerisinde Bingöl ilinde ölümle sonuçlanan intihar vakalarında yüzde 280 oranında bir artış olduğunu göstermektedir. 2014 yılında Bingöl genelinde görülen 60 civarındaki intihar vakasında yaş ortalaması 24 olarak tespit edilmiştir. Türkiye’nin en yakıcı sorunu olan Kürt sorununa demokratik ve barışçıl bir çözüm üretilemediği için bölgede devam eden savaşın yarattığı sosyo-ekonomik ve psikolojik tahribat, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sosyal sorunlar, gençlerimizi geleceğe karşı umutsuzluk, kronik mutsuzluk ve nihayetinde intihara sürüklemektedir. Bölgede, bütçesinin büyük bir kısmını kalekol ve barajlara ayıran AKP iktidarı ve devlet aklı gençlerin sosyal sorunları, özellikle işsizlik ve sosyalleşme karşısında büyük bir duyarsızlık içerisindedir” ifadelerini kullandı.
Özsoy, şu sorularının cevaplandırılmasını istedi; “
1. Son on yılda Bingöl ili genelinde toplam kaç intihar vakası yaşanmıştır? Bu vakaların sebep, yaş, cinsiyet, maddi gelir ve eğitim durumuna göre dağılımı nedir?
2. Bingöl ilinde artan intihar vakalarını anlama ve önleme konusunda şimdiye kadar ne gibi çalışmalar yürütülmüştür?
3. Bingöl ilinde ve bölge genelinde gençler arasında artan işsizlik problemi hakkında yürüttüğünüz somut planlama ve çalışmalar nelerdir?
4. Devletin demokratik ve barışçıl politikalarla çözebileceği Kürt sorunu bir türlü çözülemediği ve askeri yöntemlerde ısrar edildiği için bölgede devam eden savaşın gençler üzerindeki fiziki ve psikolojik etkileri konusunda yürüttüğünüz somut çalışmalar nelerdir?
5. Askeri yatırımlar ile kamu yatırımı adı altında milyonlarca lira harcanan barajların gençlerin ve toplumun sosyal sorunlarını çözebileceğini düşünüyor musunuz?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN