• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:05
  • Öğle: 12:16
  • İkindi: 14:50
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

Gaziler Günü Törenlerle Kutlandı

25 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1250 defa okundu.
Gaziler Günü Törenlerle Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi vasıtası ile Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanı verilişinin 93. yıl dönümü kutlaması için Solhan’da bir tören düzenlendi.

 M.Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Gazi unvanı ve Mareşal rütbesinin verilmesi sebebiyle bu yıl 93’üncüsü kutlanan Gaziler Günü anma programı, tüm Türkiye de olduğu gibi Solhan’da da düzenlenen törenle kutlandı.

Düzenlenen kutlama programına; Solhan Kaymakamı Şeref Aydın, İlçe Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Özdemir, Solhan Belediye Başkan Vekili Mahmut Tütünen, kurum amirleri ve gaziler katıldı.

19 Eylül 2014 Cuma günü Gazileri Anma Gününün 93. Yıldönümü nedeniyle, Saat: 10.00’da  Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Büstüne çelenklerin konulmasıyla kutlama töreni başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda Jandarma Teğmen Recep Aşar; günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.  

“Bugün, kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü, Türk ulusunun bağımsızlığı, birlik ve beraberliğini korumak uğruna, hayatlarını feda etmekten çekinmeyen ve bu uğurda fiziksel olarak zarar gören, Türk ulusunun göz bebeği olan değerli gazilerimizin günüdür” diyen Aşar, şöyle konuştu:

“Bağımsızlığımızın, vatan sevgimizin, birlik ve beraberliğimizin yılmaz savunuculuğunu yapan ve milletimizin kalbinde yer edinen gazilerimizi ve onların kahramanlık destanlarını nesilden nesile aktaracak, hatıralarının her an her zaman beynimizde ve kalbimizde yaşatacağız. Yurdumuzun her karış toprağına kanlarının akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran kıymetli gazilerimiz;  bu güzel vatanımızı, şanlı bayrağımızı, bağımsızlık ve özgürlüğümüzü sizlere borçluyuz. Bizler de sizlerden almış olduğumuz güç ve azim ile atalarımızın emaneti olan ve sonsuza kadar özgürce yaşacağımız vatan topraklarında, yeri geldiğinde canımızı seve seve vermekten çekinmeyeceğiz. Yüreğimizdeki vatan ve insan sevgisi ile güzel ülkemizi daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacağız. Yalnız değilsiniz, hayatınızın sonuna kadar bu ülke, devleti ve milletiyle yanınızda olacak, sizleri yalnız bırakmayacaktır.”

Günün anlam ve önemi ile ilgili şiiri ise Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulu öğrencisi Rümeysa Bilici okudu.

Hükümet Konağı Atatürk Anıtı önündeki programın akabinde programa Kaymakamlık Makamında devam edildi. Törene katılan gazilerle yakından ilgilenen ve sohbet eden Kaymakam Aydın, vatanın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına mücadele eden ve bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerin, ülkenin gururu, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleri olduğunu vurgulayarak şehit yakınları ile gazilere teşekkür etti.

Program gazilere çeşitli hediyeler verilmesiyle son buldu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN