• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

FLORÜR VERNİK UYGULAMASI YAPILIYOR

5 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
742 defa okundu.
FLORÜR VERNİK UYGULAMASI YAPILIYOR

Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 60 ayını dolduran öğrenciler ile ilkokul 3’üncü sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik florür vernik uygulaması yapıldığını belirten Makta, bu uygulama yapılırken ayrıca 4 Bin öğrenciye diş fırçası, diş macunu ve muhafaza çantası da verildiğini belirtti.

Solhan İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılında, 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ile ilkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerine florür vernik uygulanması yapılıyor.

60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencileri ile ilkokul üçüncü sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik yapılan florür vernik uygulaması ile birlikte 4 bin öğrenciye; diş macunu, diş fırçası ve muhafaza çantalarının da verildiğini belirten Solhan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Makta, florürvernik uygulamasının ne olduğu,  florür vernik uygulaması zararlı olup olmadığı ile kimlere ve nasıl uygulandığı hakkında bilgi verdi.

FLORÜR VERNİK UYGULAMASI

Florür vernik uygulamasının koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri arasında yer aldığını belirten Makta, “Florür vernik uygulamasıyla diş mine yapısının güçlendirilip çürüğe dayanıklı hale gelmesi böylece çürük oluşumunun önlenmesi amaçlanır. Florürün çürüğü %30-%40 oranlarında engellediği klinik araştırmalarca görülmüştür. Yılda 2 kereden daha fazla uygulanması yüksek risk grubundaki kişilerde diş çürüklerini etkin şekilde önler. Florür Vernik uygulamasının hiçbir zararı olmadığı gibi oldukça güvenli bir uygulamadır. Diş yüzeyine sürüldüğünde tükürükle temas ederek kısa sürede kuruyup sertleştiğinden yutulum ve flor toksisite riski yok denecek kadar azdır.” ifadelerini kullandı.

FLORÜR VERNİK UYGULAMASI KİMLERE VE NASIL UYGULANIR?

Florür vernik uygulamasının bebeklik çağından itibaren güvenle uygulanabileceğini söyleyen Dr. Makta, “Çürük riski taşıyan çocuklarda özellikle de biberon çürüklerini önlemek için çocuklarda, fissür çürüklerinde, ikincil çürüklerde, ortodonti uygulamalarında, açığa çıkmış diş köklerinde, başlangıç çürüğü dediğimiz beyaz lezyonlu olduğu durumlarda hassasiyeti olan dişlere uygulanır. Pamuk rulolar ile tükürük izolasyonu sağlanır, diş yüzeyi hafif nemli olmalıdır. Tek kullanımlık fırçalar yardımıyla, vernik ince bir tabaka halinde diş yüzeyine uygulanır. Bazı vernikler diş yüzeyinde geçici sarı renklenme oluşturabilir. Daha sonra diş kendi rengini alacaktır.” dedi.

Makta, Florür vernik uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle açıkladı: “Florür vernik diş yüzeyine ince bir tabaka halinde sürüldükten sonra sürülen tabakanın bozulmaması için uygulamadan sonra en az 2 saat bir şey yenilmemesi ve içilmemesi gerekmektedir. Uygulamanın yapıldığı gün kişi dişlerini fırçalamamalıdır. Ertesi günden itibaren düzenli fırçalamaya devam edilmelidir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN