• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

FACEBOOK KULLANICILARI DİKKAT!

22 Haziran 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1168 defa okundu.
FACEBOOK KULLANICILARI DİKKAT!

Dolandırıcılar, sosyal medya üzerinde insanları kandırmaya devam ediyor. Bingöl ve Solhan’da yaşayan bazı vatandaşların Facebook hesabı şifleri çalınarak arkadaş listesindeki kişilere atılan mesajda ‘çekiliş bileti dağıtıyorum seni de düşündüm’ diye belirtip telefonu hatlı ise onun da faydalanabileceği ifade edilerek dolandırıcılık yapıldı.

 Telefon ile arama yapılarak; insanların suç örgütüne karıştıkları ve kurtulmaları için para vermeleri gerektiği yöntemler ile dolandırıcılık yapanlar yöntem değişikliği ile dolandırıcılığa devam ediyor.

Geçmiş yıllarda çokça rastlanan; bir suç örgütü operasyonunda adının geçtiği belirtilerek, telefonla arayanların verdiği hesaplara para yatırmak suretiyle dolandırıcılık yapılıyordu. Çoğu zaman asker, polis ve savcı olarak kendilerini tanıtıp vatandaşlara; suç örgütü listelerinde olduklarını belirtip istenilen hesaba para yatırılmak sureti ile isimlerini listeden çıkaracaklarını belirterek dolandırıcılık yapılıyor.

Çokça haber olup ilgili kurumlar tarafından uyarılar yapılmasına rağmen vatandaşların düştüğü bu tuzakların yanında başka yöntemler de yapılmaya başlandı. Telefon ile veya mesaj yoluyla vatandaşlara ulaşan dolandırıcılar kampanya veya çekilişte kendilerine hediye çıktığı belirtilip ilgili numarayı aramak veya onay mesajı vermek sureti ile dolandırıcılıklar yapılıyor.  Son olarak Bingöl ve Solhan’da yaşayan bazı vatandaşların sosyal medya sitesi facebook hesapları şifrelerini kıran dolandırıcılar, hesabın gerçek sahibi gibi arkadaş listesindeki kişilere mesaj atarak facebook kullanıcıları dolandırılmaya çalışılıyor.

Facebook hesabı şifresini ele geçiren dolandırıcılar; mesaj kısmında arkadaş listesinde bulunan kişilere ilk olarak ‘selam’ veriyor. Gelen cevaptan sonra “ramazan ayı boyunca Teknosa’dan çekiliş bileti dağıtıyorum da seni de düşündüm senin tel faturalımıydı?” diye mesaj attığı kişiye ikinci mesajı gönderir. İkinci mesajda ‘hat faturalı’ cevabı alınırsa numara istenip numaraya gelen mesajı onaylayarak çekilişe katılabileceği belirtiliyor.

Telefona gelen mesajı onaylayan vatandaşın hattına iddia edildiğine göre 99,99 Türk Lirası yansımaktadır.

Bu tuzağa düşen facebook kullanıcıları, diğer kullanıcıların tuzağa düşmemeleri için dikkatli olmaları konusunda uyarırken hesapların teşhir etmesi için paylaşımlar da yapılmaktadır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN