• Dolar Alış / Satış: 9.481 / 9.498
  • Euro Alış / Satış: 10.998 / 11.018
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:32
  • Öğle: 12:13
  • İkindi: 15:10
  • Akşam: 17:32
  • Yatsı: 18:59

EZANLARI SUSTURAN DARBELERDEN DARBELERİ SUSTURAN EZANLARA

19 Temmuz 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1772 defa okundu.
EZANLARI SUSTURAN DARBELERDEN DARBELERİ SUSTURAN EZANLARA

TSK içinde bir grup askerin İstanbul ve Ankara’da başlattığı darbe girişiminde boğaz köprüleri kapatılıp TRT’de bildiri okutuldu. Özel Harekat Binasında patlamanın olduğu ve Meclis binasına bomba atıldığı darbe girişimi üzerine yapılan çağrılar sonucunda halk sokaklara dökülüp, darbecilere karşı dik duruş sergiledi. Bugüne kadar ezanları susturan darbelerin aksine ilkkez darbe esnasında camilerde ezan/sala okundu.

Türk Silahlı Kuvveteri içinde bir grup asker İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bazı kentlerde de teşebbüs ve küçük çapta da olsa darbe girişimlerinde bulundu. 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı Saat: 22.00’da İlk önce İstanbul’daki boğaz köprülerinin tutulması ile bir operasyon olduğu belirtilse de kısa sürede bir darbe girişimi olduğu anlaşıldı. TV Kanallarında darbe girişimi ile ilgili ön bilgiler verilmeye başlandığı esnada önce Ak Parti İstanbul il başkanı daha sonra da telefondan görüntülü yayın ile tv kanallarına bağanan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, halkın sokağa inmesi çağrısında bulundu. Muğla Marmaris’te bulunan Erdoğan, darbe girişimi olduğunu öğrenmesi ile İstanbul Atatürk Hava Limanı’na gitti. Halkın sokağa çıkması ve kuşatma altında olan kurumlar, tv kanalları ve hava alanlarına akın etmesi ile darbe girişimi bastırılmaya çalışıldı.

TRT binasına girip buradaki personeli etkisiz hale getiren darbeciler, MİT’te çatışmaya girdi, Özel Harakt Binasında patlama gerçekleştirip,TBMM’ye bomba atarak girişimleri sürdürürken hark direnişi ve polislerin operasyonları ile darbe bastırıldı.

Darbe girişimine karşı çıkan çok sayıda vatandaş ve emniyet mensupları ile devletine sahip olmaya çalışan asker şehit edilirken,  darbecilerden de çoksayıda kişi etkisiz hale getirildiği gibi çok sayıda kişinin de öldüğü belirtiliyor.

HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

İstanbul ve Ankara’daki askeri darbe kalkışmasına tepki gösteren Solhanlılar, sokaklara döküldü. Binlerce vatandaş, darbe girişimini protesto etti.

Boğlan Bulvarı’nda bir araya gelen Solhanlılar, “Recep Tayyip Erdoğan, dik dur, eğilme, Solhan seninle” sloganları attı.

Burada toplanan kalabalığa gecenin ilerleyen saatlerinde toplanan kalabalığa eden Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Müslüman coğrafyasının son kalesi konumunda olanTürkiye üzerinde oynanan küresel oyunun son perdesi bu gece sahneye konuldu. Türkiye’yi muz cumhuriyeti zanneden vatan hainlerinin hiçbir talimatını dinlemeyerek demokrasiye sahip çıkmak üzere bütün vatandaşların normal hayatlarına devam etme çağrısına sizler de cevap verdiniz ve bu alana geldiniz. Millete ve memlekete sahip çıkarak bu çağrıya kulak veren sizlerin duyarlılığı, milletin kaderini belirleme konusunda hayati öneme sahipti. Bu kalkışmaya yeltenenlerin unutmamaları gereken bir şey var ki 12 Eylül darbe anayasasına yüzde 92 red oyu vererek millete rağmen hiçbir şey yapılmayacağını haykıran bir ‘Cesur Bingöl’ var. Türkiye’de askeri darbe yapma girişiminde bulunan bu illegal ihanet şebekesinin sokağa çıkma yasağının hiçbir hükmü yoktur. Asker ve polis yakını olanlar kendilerini arayarak millet düşmanı bu darbe girişimine karşı milletin yanında olmaya davet etsinler. Bu darbe girişiminin önünde, arkasında, doğrudan, dolaylı destek verenlerin vatana ihanet suçuyla yargılanıp hukuk önünde cezalarını çekecekleri gün yakındır. Bütün ayrılıkların ve ihtilafların bir tarafa bırakılarak bu millet düşmanlarıyla mücadelede gözümüzü karartmamız gereken gün bu gündür. Canlarımız pahasına gayrimeşru bu kalkışmaya karşı çıkmayı, bir vatandaşlık,  insanlık ve Müslümanlık görevi olarak bilmemiz ve bunun gereğini yapmamız gerekir. Kavli ve sözlü dualarımızla sorumluluklarımızın ne olduğunu, çocuklarımıza nasıl bir ülke bırakacağımızın hesabını yaparak safımızı netleştirelim.” İfadelerini kullandı.

“NAMLUSU MİLLETE DÖNMÜŞ BİR TANKA ASLA SELAM DURMAYIZ”

Milletle savaşanların kazanma ihtimali olmadığını söyleyen Başkan Yıldız, “Geçmişte yaşadığımız karanlık günleri geri getirmeye çalışanlar, bu milletin ve hukukun gazabından kurtulamayacaklar. Bütün vatansever ve vatanperver vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ezanı serbest kılan Adnan menderese reva görülenler, devlet ile milletle barıştıran Halkın Adamı Turgut Özal’a, Emperyalisssiyonist düzene adil bir düzen ve yeni bir dünya iddiasıyla karşı çıktığı için dünya kendisine zindan edilen Savunan Erbakan’a ödetilmek istenen bedel, bu gün Milletin Adamı Recep Tayyip Erdoğan’a ödetilmeye çalışılıyor. Millet düşmanı bu hain şebekeye vereceğimiz cevap şudur: “Namlusu Millete Dönmüş Bir Tanka Asla Selam Durmayız” Değerli Hemşehrelirim. Yurt genelinde lokal bazı sorunlar dışında asayiş berkemaldır. İlçemizde ilçe kaymakamımız, ilçe emniyet müdürümüz ve garnizon komutanımız, bu hain kalkışmaya karşı milletin yanında olduğunu beyan etmişlerdir. İstikbalimize sahip çıkmak üzere burada bulunan bütün siyasi partilerin temsilcilerine, bütün sivil toplum kuruluşlarına ve siz değerli hemşehrilerimizeduyarılığınızdan dolayı teşekkür ediyor hepinizi Allah’ın selamı ile selamlıyor ve sizleri Allah’a emanet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Yıldız’ın konuşmasından sonra sloganlar atan Solhanılar, daha sonra sabah namazını eda etmek için camilerde saf tuttular.

Birdonraki gece yine nöbete kalan Solhanlılar, önceki gece olduğu gibi sloganlar atıp konvoylar şelinde şehir turu yaptıktan sonra Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri adına Solhan Çağrı-Der Başkanı Muhsin Barış, 82 darbesini yaşayanlardan İrfan Şeyhanoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Nihat Doğu ve Solhan Belediye Başkanı birer konuşma yaparak halkın birlik beraberlik ve kardeşlik içinde dik durarak darbecilere karşı durmaları gerektiğini belirtirken bu duyarlılıkta olan tüm kesimlere teşekkür ettiler.

KOTAMAN TUTUKLANDI

Darbe girişiminde Pazar günü edinilen bilgiye göre; 161 şehit, 1440 yaralı, 2839 çeşitli rütbeli asker gözaltına alındı.

Darbe girişimiyle ilgili devam eden soruşturma kapsamında Bingöl’de ise 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman tutuklandı.

Türk Ceza Kanunu’nun 309. maddesindeki ‘anayasayı ihlale teşebbüs’ ve TCK’nın 312. maddesindeki ‘cebir ve şiddet kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti`ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi’ nedeniyle başlatılan gözaltılar sürüyor.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mensuplarının darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında operasyonda yakalanan Tuğgeneral Kotaman, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadesi alındıktan sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Kotaman, tutuklanarak, Elazığ Askeri Cezaevine gönderildi.

HAKİM VE SAVCILAR GÖZALTINDA

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ülke genelinde yaklaşık 3 bin Bingöl’de il genelinde ise görev yapan 3 hakim ve 5 savcı gözaltına alındığı belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 8 hâkim ve savcı gözaltına alındı.

Haklarında yakalama kararı verilen 3 hâkim ve 5 savcı, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Hakim ve savcıların emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Ilce OY SONUCLARI Boykot Oy Vermeyn Katilima Gore Oran EVET HAYIR xEvet xHayir Solhan %67.04 %32.96 %6.07 %62.46 %30.71 Merkez %68.38 %31.62 %10.59 %60.81 %28.12 Genç %68.95 %31.05 %8.24 %63.05 %28.4 Karlıova %85.44 %14.56 %12.88 %74.03 %12.62 Kiğı %93.86 %6.14 %13.2 %81.29 %5.32
    20 Temmuz 2016 23:08

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN