• Dolar Alış / Satış: 15.564 / 15.592
  • Euro Alış / Satış: 16.217 / 16.246
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

EYLÜL’DE KAZMA VURULACAK

17 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
791 defa okundu.
EYLÜL’DE KAZMA VURULACAK

Yıllardır gündemde olan Hükümet Konağı yapımı için çalışmalar sürüyor. Arsa sorunun çözülmesinden sonra proje ihalesi için ödeneğin çıktığını ve proje ihalesi ile yapım ihalesi sonucu eylül ayında ilk kazmanın vurulacağı belirtildi.

Yıllardır gündemde olan ve 2009 yılında Solhan Kaymakamlığı’nın Bingöl Valiliği’ne yazılı talebi ile resmi müracaatlarla da gündeme gelen Solhan Hükümet Konağı’nın yapılması ile ilgili süreç başladı.

Solhan Hükümet Konağı’nın 1950’li yıllarda yapıldığı ve bugünün şartlarına artık cevap vermediği için yeni hizmet binasının yapılması sıkça dile getirmiş ve Solhan Kaymakamlığı da 2009 yılında Bingöl Valiliğine Hükümet konağının ilçeye cevap vermediğini bildirip 2010 yılında yatırım programına alınmasını talep etmişti. 2011 ve 2012 yıllarında da yine Solhan Kaymakamlığı tarafından bu talep gerek Valilik makamına ve gerekse yer tahsis için Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne ve hatta Karayolları Genel Müdürlüğüne kadar iletilmiş yer talebi dile getirilmişti.

Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 84. Şube Solhan Bakım Evi olarak hizmet veren alanın Hükümet Konağı için uygun yer olduğu görüşü Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile de paylaşılmış gerekli destek talep edilmişti. Gerek Solhan’daki talep ve girişimler ve gerekse Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz’ın desteği ve talimatları ile yer sorunun çözüldüğü ve yapım aşaması için gerekli adımların atılması sürecine girilmişti.

PROJE ÖDENEĞİ ÇIKTI

Solhan Hükümet Konağı yapımı için süreç başladı. Hükümet konağı proje ihalesinin 90 gün içinde yapılıp tamamlanması ve yapım ihalesinin de yapılıp 5 aylık süre içinde bunun da tamamlanarak ilk kazmanın vurulması gerektiği öğrenildi.

Konu ile ilgili bilgi alınan Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş, proje ihalesi sürecinin başladığını ve proje ihalesi ile yapım ihalesi ile birlikte belirlenen sürenin tahminen 10 Eylül 2017’ye kadar tamamlanacağını belirtti.

Hükümet Konağı içinde yer alacak kurum yetkilileri ile bir araya gelip yapılan toplantıda görüşlerin paylaşıldığını belirten Okumuş, mevcut hükümet konağında olan kurumların yanında yeni binada; SGK, Tapu ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de yer alacağını belirtti.

Bin metrekare alan üzerinde yapılarak zemin artı 3 kattan oluşması planlanan yeni hükümet konağının 4 bin metrekare kullanım alanı ile hizmet vereceğini ve bodrum katında ise arşiv, sığınak, kalorifer ve mescit olması üzerine projelendirileceğini belirten Okumuş, bu proje ile inşallah Solhan’ın özlediği yatırıma kavuşacağını söyledi.

Vatandaşların bir bina içinde iş ve işlemlerinin yapılmasının planlandığını söyleyen Okumuş, vatandaş, engelli ve dezavantajlı dostu bir yapı ile ulaşımı rahat ve ferah bir bina ile hizmetin sunulacağını aktardı.

Proje ödeneğinin çıktığını ve kurumlar ile istişarede bulunduklarını belirten Okumuş, en kısa sürede proje ile ilgili çalışmalara başlanacağını ve 6 bin 400 metrekare alanda güzel bir yapı ile Solhanlıların özlediği yatırım olacağını belirtti.

Proje ihale sürecinin 3 aya kadar tamamlanarak yapım ihalesinin yapılması ile 10 Eylül 2017’de yeni Hükümet Konağının yapımına başlanmasının planlandığını belirten Okumuş, bir yıl içinde de binanın tamamlanarak hizmete açılabileceğini açıkladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN