• Dolar Alış / Satış: 8.624 / 8.64
  • Euro Alış / Satış: 10.307 / 10.326
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:45
  • Öğle: 12:30
  • İkindi: 16:26
  • Akşam: 19:54
  • Yatsı: 21:47

Evinde İş Sahibi Olmak

15 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1707 defa okundu.
Evinde İş Sahibi Olmak

Solhanın Sesi Gazetesi imtiyaz Sahibi Abdulgafur Bildik, Solhan Kaymakamlığı tarafından evinde çalışmak isteyen kilim dokuma ustalarına destek verileceğini yazdı.

 Gerek il dışına ve gerekse ülke dışına çalışmak için ailesini bırakıp giden çok sayıda vatandaşı olan bir ilçede evinde iş sahibi olmak sıradan bir şey olmasa gerek…

Evet, Solhan’da evinden çıkmadan çalışıp ev ekonomisine katkı sağlamak artık mümkün. Tabiki bu öncelikli olarak meslek sahibi olmakla mümkün olacaktır.

Ben de evinde iş sahibi olmanın ilçemizde mümkün olabileceğini geçtiğimiz hafta Solhan Kaymakamı Sayın Şeref Aydın ile yaptığımız bir görüşmede öğrendim.

Ev ekonomisine katkı sağlamak için çaba gösteren bayanların olduğunu bilen biri olarak bu durumu öğrenince ilgimi çektiği için ilgisini çekecek bayanların da olabileceğini düşünerek bu satırları yazmaya karar verdim.

Birçok kişi hatırlıyordur, 15-20 yıl önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Kursları’nda kilim dokuması işinde çalışıp hem meslek öğrenen ve hem de az da olsa bir gelir elde eden bayanların olduğunu…

Solhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı’nca dar gelirli ailelere az da olsa gelir sağlamak, meslek öğretmek ve sosyal hayata katılmalarını sağlamak amacıyla 15 yılı aşkın bir süredir kilimcilik faaliyetlerinin yürütüldüğünü birçoğumuz biliyor.

Solhan Kilimleri, gerek Solhan Kaymakamlığı tarafından gelen misafirlere hediye edilmek ve gerekse kilim talebinde olanlara satışı yapılmak üzere kilim dağıtımları yapılıyordu. Son gelinen nokta da ise artık kilimlerin tükendiğini öğreniyoruz.

Kaymakam Bey de kilimleri çok önemsiyor ve ilçenin bu kültürünün gelecek nesillere de ulaşmasını istiyor olmalı ki kilim dokumacılığının yapılmamasından yakınıyor ve şöyle bir teklifte bulunuyor Solhanlı bayanlara:

Kilim dokumasını bilen bayanlara evlerinde uygun bir yer belirlemeleri ile kilim dokuma tezgâhını Kaymakamlık olarak karşılayacaklarını ve böylelikle kendi evlerinde istedikleri zaman çalışıp hem boş zamanlarını değerlendirebileceklerini ve hem de ev ekonomisine katkıda bulunabileceklerini ifade ediyor Kaymakam Bay…

Teklif bununla da sınırlı değil tabiî ki, kilim yapan bayanların kilimlerini satmak için pazar sıkıntısı yaşamayacakları sözünü de veren Kaymakam Bey, yapılan tüm kilimleri kaymakamlık olarak alacaklarını da söylüyor.

Kilim dokuyan ve ya meslek hakkında pek bilgisi olan biri değilim, ancak hem tezgahınız kurulacak ve hem de yaptığınız kilimler sizden alınacak…

Bence güzel bir teklif.

Şahsen mesleğimle ilgili böyle bir teklif yapılsaydı düşünmeden kabul ederdim…

Evinde kilim dokuma tezgahı koyacak yeri olan ve ya bu olanağı sağlayabilecek imkanı olup kilim dokuma işini bilen bayanların bu teklifi iyi düşüp gündemlerine almaları gerektiğini düşünüyorum.

Evinin bir köşesinde kurulu işin olması, istediğinde çocuğuna bakıp, ev işlerini yapabileceğin ve işinin de bunlara engel olmaması büyük bir nimettir. Bunun yanında yaptığın ürünün elinde kalma riskinin olmaması ise pek eşine rastlanmayan bir tekliftir.

Dediğim gibi mesleği bilmiyorum ama hangi meslek olursa olsun böyle imkânların sunulması mesleği cazip kılmaktadır.

Sabah evden ayrılıp öğlen bile her zaman evine gelemeyen ve akşam geldiğinde de ev işlerini hepsini yine yapmak zorunda olan bayanların kapısına pardon evin içine gelen bu imkânı kullanmalarının kendileri için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu imkanın kullanılacağını ümit ediyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Abdulgafur Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN