• Dolar Alış / Satış: 8.568 / 8.583
  • Euro Alış / Satış: 10.092 / 10.11
  • BINGOL:
  • Güneş: 5:53
  • Öğle: 12:24
  • İkindi: 15:54
  • Akşam: 18:33
  • Yatsı: 20:00

ESKİ ÇAĞ’DA BİR ATİLLA

13 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6175 defa okundu.
ESKİ ÇAĞ’DA BİR ATİLLA

Öğretmen sessizce sınıfın kapısını açıp içeri girdi.

Öğrencilerini yine derinden süzdü. Bu süzüş öğrencilerin bildiği bir mesajdı onlar için. Sonra yerini aldı ve öğrencilerine döndü. Bugünkü dersimizin konusu, “kendisi tahta kaşıktan yemek yerken, tüm adamları ve askerleri altın kaşıktan yemek yiyen, Balamir’in oğlu Atilla ve onun Eski Çağdaki imparatorluğu” dedi.

Balamir’den sonra yerine geçen oğlu Atilla imparatorluğun yayılış alanını Orta Asya’dan kaydırıp savaş arenasını Avrupa olarak belirlemişti. Bu yüzden ilerde yönettiği imparatorluğa Avrupa Hun İmparatorluğu diyecekti dünya tarihçileri.

Atilla yayılış alanını batıya doğru kaydırırken Kırım’ın kuzeyinden ilerleyen ordusunun karşılaştığı kavimler; düzenli ve disiplinli ordusu karşısında duramıyor ve imparatorluk ordusu karşısında kayda değer bir zafer kazanmak bir yana, eskiden beri yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalıyordu.

İmparatorluk ordusu, Avrupa içlerine doğru ilerlerken Atilla’dan kaçan günümüz Avrupalıların ataları olan Vandallar, Ostrogotlar, Vizigotlar, Vikingler yerlerinden oluyor ve bu eski çağ kavimleri birbiriyle kaynaşmaya başlıyordu adeta.

Öğrencilerden Senem biz de dedi; “Zıkteyijler, Tavızlar, Solexanlılar ve Ömeranlar Solhan’ın yerli halklarıdır. Biz de birbirimizle kaynaşalım, birbirimizi Solhan olarak daha sevelim” dedi. Öğretmen, “her zaman sevelim birbirimizi ama şimdi dersin ahengini bozmayalım.” dedi.

Atilla’nın Ordusu Avrupa’nın büyük bir kısmını ele geçirmişken, imparatorun daha büyük hedefleri vardı, bu aralar. Atilla hükümdar çadırında Kurultay’la yaptığı toplantı sonunda bu karanlık çağda, Barbar insanlar denilen topluluk üzerinde hakimiyetini sürdürmek için korku psikolojisi oluşturmak için karar almıştı. Çünkü korku önünde kimsenin duramadığı Atilla’nın hala önünde geçilmez gibi görünen bir Roma imparatorluğu tüm haşmetiyle halen olduğu gibi. Öğretmen kaldığı yerden devam edecekken sınıfın sessizliğini bozan teneffüs zili oldu.

Şahabettin Doğu

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN