• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

ERİŞİM ÇÖZÜLDÜ SIRA KALİTEDE

12 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1403 defa okundu.
ERİŞİM ÇÖZÜLDÜ SIRA KALİTEDE

Bingöl’de temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı Yılmaz, eğitim alanında yapılan yatırımlara vurgu yaptı; “Eğitimin fiziki altyapısında aşağı yukarı işimizi bitirmiş durumdayız. Yani erişim meselemiz çözüldü, sıra kalitede. Artık fiziki gelişmeye fazla kafa yormadan, kaliteliye odaklanacağımız bir döneme giriyoruz” dedi.

 Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘2015-2016 eğitim öğretim yılı yatırım bilinçlendirme toplantısına katıldı.

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Bingöl Milletvekili adayları Yusuf Coşkun, Enver Fehmioğlu, kurum amirleri ve basın mensuplarının katıldığı toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, eğitim alanında yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Sarı, 2012-2015 yılları arasında yeni okul binası, onarım bakım hizmetleri, pansiyon, lojman, atölye, spor salonu ve güçlendirme hizmetlerine 245 milyon 962 Bin TL yatırım yapıldığını söyledi.

2002-2015 yılları arasında eğitimin fiziki altyapısına yapılan yatırımların toplam maliyetinin ise, 330 Milyon 839 Bin TL olduğunu kaydeden ve 2015 yılı itibariyle okulların yüzde 58’inin yeni yapıldığını belirten Sarı, geri kalan okulların yüzde 77’sinin onarıldığını ve yüzde 13’ünün de güçlendirildiğini söyledi.

KÖŞGER: “BİNGÖL TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA”

Toplantıda konuşan İl Valisi Köşger, eğitim alanında yapılan yatırımla Bingöl’ün Türkiye geneli iyi bir pozisyona geldiğini söyledi.

Bingöl’de sınıf başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde yüzde 21, ortaöğretimde yüzde 26 olduğunu belirten Vali Köşger “Bunu Türkiye genelinde mukayese ettiğimizde Ülke ortalaması: ilköğretimde 32, ortaöğretimde 36 sayı Dolayısıyla Bingöl Türkiye ortalamasının çok altında. Neredeyse özel okullar gibi bir sınıf ortalamasına ulaşmış durumdayız” diye konuştu.

Vali Köşger, Bingöl’ün bölgede ve ülkede örnek bir il haline getirilmesi için hiçbir engelin kalmadığını söyledi.

YILMAZ: “EĞİTİM EN KÖKLÜ YATIRIMDIR”

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, eğitim alanına yapılan yatırımların önemine değindi.

Yılmaz, “Milli eğitimin fiziki yatırımlarında son 13 yılda, özellikle son 4 yılda adeta bir sıçrama gerçekleştirildiğini ifade bilirim. Eğitim yatırımları uzun vadeli sonuç veren yatırımlardır. Bugün yapılan yatırımın sonucu belki 10 yıl sonra görülür ama en köklü yatırımladır.  Bunları yapan ülkeler geleceklerini kurtarırlar, yapmayanlar geleceklerini kaybederler. Burada yapılan yatırımların sonucunu gelecekte hep birlikte göreceğiz. Biz hep şunu ifade ediyoruz, en büyük varlığımız, en büyük sermayemiz insanımızdır. Bir ülkenin en büyük zenginliği insanıdır. Bize düşen en büyük görev çocuklarımızı iyi yetiştirmektir” dedi.

Kız çocuklarının okula kazandırılması gerektiğini kaydeden Yılmaz, şunları kaydetti: “Kız çocuklarının okuması çok çok önemli. En az erkek çocuklar kadar,  kız çocuklarının okuması, iyi yetiştirilmesi son derece önemlidir. Bunun için emin güvenirli ortamlara ihtiyaç var. Devlet olarak bu ortamları yapmazsak kimse çocuklarını emanet etmiyor, okula göndermiyor. Özellikle kırsal alanlardaki kız çocuklarının eğitimden geri kaldığını görüyoruz. Bu konuda elimizden gelen tüm desteği sağladık” diye konuştu.

“ERİŞİM ÇÖZÜLDÜ SIRA KALİTEDE”

Eğitimin fiziki altyapısına yapılan yatırımlarla erişim meselesinin çözüldüğünü kaydeden Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün itibariyle Bingöl’de eğitim fiziki altyapısında aşağı yukarı işimizi bitirmiş durumdayız. Buna erişim meselesi deniliyor, bundan sonraki süreç kalite meseledir. Artık fiziki gelişmeye fazla kafa yormadan, kaliteliye odaklanacağımız bir döneme giriyoruz. Erişim meselesini çözmek kolay olmadı, bizim yaptığımız hesaplara göre, Bingöl’ün temel eğitim ve ortaöğretim altyapısına yarım katrilyon yatırım yapmışız. Üniversiteyi kattığımız zaman 700 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımı gerçekleştirmişiz.”

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN