• Dolar Alış / Satış: 9.199 / 9.216
  • Euro Alış / Satış: 10.679 / 10.698
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:21
  • Öğle: 12:14
  • İkindi: 15:21
  • Akşam: 17:47
  • Yatsı: 19:13

“ERDEMLİ VE AHLAKLI GENÇLİK”

4 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
815 defa okundu.
“ERDEMLİ VE AHLAKLI GENÇLİK”

Bingöl’de faaliyet yürüten Tavz-Der, Solhan’da lise öğrencilerine yönelik “Erdemli ve Ahlaklı Gençlik” temalı seminer düzenledi. Solhan Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminer, iki oturum olarak gerçekleştirildi.

Bingöl’de faaliyet yürüten Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği (Tavz-Der), Solhan Kültür Merkezi’nde lise öğrencilerine yönelik kız ve erkek öğrenciler olmak üzere iki ayrı oturumdan oluşan “Erdemli ve Ahlaklı Gençlik” temalı seminer düzenledi.

3 Nisan 2016 Pazar günü düzenlenen seminerde açılış konuşmasını yapan derneğin kadın komisyonu üyelerinden Dilek Aytunç, “Derneğimiz 2000 yılında kurudu. 2012 yılından sonra toplumun elini taşın altına koyması ile birlikte hareketlilik kazandı. Bugün Tavz Ailesi, Tavz coğrafyasına yönelik değil bütün Bingöl’e yönelik çalışmalar yapmaktadır. 2013 yılında çalışmalarını yoğunlaştırarak bu çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi için çeşitli komisyonlar kuruldu. Bu komisyonlardan birisi de 2015 yılında kurulan kadın komisyonumuzdur. Kadın Komisyonu olarak daha önce Sarıçiçek köyünde Kadınlara yönelik düzenlemiş olduğumuz aile içi iletişim adlı söyleşimiz ile açılışımızı yapmıştık. Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği’nin kadın Komisyonu olarak bugün Solhan’da da siz geleceğin gençleri ile birlikte olduğumuz için gururluyuz ve heyecanlıyız.  Bugün burada siz değerli gençlerin teveccühüyle Solhan’daki ilk programımızı gerçekleştiriyoruz. Şehrimize ve siz güzel gençlerimize Vefa borcumuz var. Biz memleketimizin her köşesini seviyoruz. Naçizane sizlerle birlikte ufkumuzu genişletmek, toplum ufkunuzu genişletmek istedik. Bir ışık olabilsek ne mutlu bize…” ifadelerini kullandı.

“SEVGİ HER ŞEYİN BAŞLANGICIDIR”

Programda bir konuşma da Tavz-Der Başkanı Murat Soysal yaptı.

“De ki: “Eğer siz Allah’ı seviyorsanız, o taktirde bana tâbi olunuz ki Allah da sizi sevsin ve sizin günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve Allah “Gafur”dur, “Rahîm”dir.” ayetleri ile konuşmasına başlayan Soysal,  konuşmama Ali İmran Suresi’nin 31. ayeti ile başlamak istedim. Niye? Çünkü emrolunduğumuz ve bize tebliğ edilen Kur’an’la hayatımızı idame etmeye çalışıyoruz. Bir noktada bugünkü konumuzda sevgi ve erdem, ahlak ve erdem, sevgi ve barış olduğu için Kur’an’dan bir ayet ile sözlerime başlamayı uygun gördüm. Kadın komisyonumuza huzurlarınızda böyle bir güzel programı tertip ettikleri için teşekkür ediyorum. Vakit ayırdığınız, önemsediğiniz, değer verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Sevgi ve barış, erdemli ve ahlaklı gençlik perspektifinde sevgi ve saygı konulu birkaç söz sarf edeceğim. Biz Sevgi ile başladık? Aslında bugün bütün problemlerin ana merkezinde bu kavram var. Belki klişe olacak ama zaman zaman sihirli bir kavram diyorlar. Gerçekten sihirli bir kavram Sevgi aslında her şeyin başlangıcı. Biz hayatı özetlerken ha severiz ha sevmeyiz ama nihayetinde hepimizin diline dolanan şey o dur. Sürekli dillerde Biz istiyoruz ki; aslında bugün bizim kadın komisyonumuzun burada anlatmaya çalışmış olduğu şey bu, yani sevgi artık dilden gönüle sirayet etsin. Buradan sokaklara, evlere, caddelere dökülsün. Dökülsün ki bu gözyaşı, bu puslu hava, bu bulutlu hava dağılsın. Bugün kadın komisyonumuzun yapmaya çalıştığı tema bu, vermeye çalıştığı mesaj budur.” şeklinde konuştu.

“ÖRNEK AHLAK; HZ. MUHAMMED’İN AHLAKIYDI”

Programda Konuşan Nebahat Turan, “Hayatta insan için önemli olan kuşkusuz erdemli bir insan olarak yaşayabilmektir. Peki öyleyse Erdem nedir? Erdem insanca kabul edilen güzel davranışları benimsenmesi, hayatın her alanında her zaman uygulamasıdır. Bir bakıma erdemlik; ahlaki açıdan doğruluk ve tutarlılıktır. Erdemli insan; yanlışın peşinden gitmeyen, doğruyu savunan, benimseyen insandır. Hz Muhammed (s.a.v) bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” Erdem’den ahlaktan söz açılınca listenin başına Peygamber Efendimizi getirmeliyiz. Hz Ayşe’ye Hz peygamberin ahlaki sorulduğu zaman “o Şüphesiz ki ahlakı kurandı buyurmaktadır. Erdemli insan için en güzel örnekler onun hayatının her safhasında mevcuttu. O peygamber olmadan önce de Muhammed-ul emin oldu.” ” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN