• Dolar Alış / Satış: 12.079 / 12.1
  • Euro Alış / Satış: 13.597 / 13.622
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:06
  • Öğle: 12:17
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:06
  • Yatsı: 18:37

ENGELLİ HAKLARINI KİM KORUYACAK?

24 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1289 defa okundu.
ENGELLİ HAKLARINI KİM KORUYACAK?

Şehir içi toplu taşımacılık yapan araçlarda asılı olan bir kağıtta, ‘Özel Halk Otobüslerimizde Özürlü Kartları Geçersizdir’ yazısının olduğunu belirten Çalışkan, gerek yazıda kullanılan ‘özürlü’ ifadesinin ve gerekse engellilere yönelik böyle özel bir uyarı yapılmasının ne yasalara ne de toplumsal yapımıza uygun düşmediğini ifade etti.

 Geçtiğimiz hafta Solhan gündeminde geniş yer edinen ve sosyal paylaşım sitelerinde de büyük tepkilere neden olan ‘Özel Halk Otobüslerimizde Özürlü Kartları Geçersizdir’ yazısına bir tepki de engelli vatandaşlardan geldi.

Sosyal paylaşım sitelerinde vatandaşların çokça paylaşıp tepki gösterdiği yazı ile ilgili tepkisini dile getiren engelli vatandaşlar Mesut Çalışkan ile Ekrem Genç, engellilerin toplumda rencide edilircesine kendilerine yönelik böyle bir ifadenin kullanılmasına tepki gösterirlerken yazıda engelli yerine özürlü kelimesinin kullanılmasının da kabul edilir yanının olmadığını ve anayasaya uygun düşmediğini aktardılar.

"HAKKIMIZI BELEDİYE KORUMALI"

Şehir içi toplu taşımacılık yapan araçlarda asılı olan bir kağıtta, ‘Özel Halk Otobüslerimizde Özürlü Kartları Geçersizdir’ yazısının olduğunu belirten engelli Memur Mesut Çalışkan, gerek yazıda kullanılan ‘özürlü’ ifadesinin ve gerekse engellilere yönelik böyle özel bir uyarı yapılmasının ne yasalara ne de toplumsal yapımıza uygun düşmediğini ifade ederek duruma tepki gösterdi.

Çalışkan, "Kendim engelli memurum. Solhan belediyesi tarafından yapılan ihale sonucu taşımacılığı yapan özel halk otobüslerde "Özel Halk Otobüslerimizde Özürlü Kartları Geçersizdir’’ yazılı bir duyuru asılmıştır. Kendim Solhan’da pek toplu taşıma araçlarını kullanmam ancak ilçede engelli kartı olmasına rağmen toplu taşımada ücretsiz hakkını kullandırmıyorlar. İstanbul’da bu hak veriliyor, Bingöl’de verilmiyordu yakın zamanda Bingöl’de de mahkeme sonucu uygulama başladı. Solhan’da uygulama olmadığı gibi araçlarda duyuru olarak da "Özel Halk Otobüslerimizde Özürlü Kartları Geçersizdir’’ belirtilmiştir. Yetkililerin Engellilerin hakkı olan ücretsiz ulaşım hakkını kendilerini vermelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Engelli kartı olduğu halde ücretsiz ulaşım imkanından faydalanamadığını belirten Ekrem Genç, yetkililerden haklarının korunmalarını ve anayasal güvencede olan haklarının Solhan’da da geçerli sayılmasını beklediklerini söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN