• Dolar Alış / Satış: 8.836 / 8.851
  • Euro Alış / Satış: 10.336 / 10.355
  • BINGOL:
  • Güneş: 6:02
  • Öğle: 12:20
  • İkindi: 15:43
  • Akşam: 18:17
  • Yatsı: 19:43

‘EN GÜZEL DAVETÇİ VE REHBER HZ. PEYGAMBER’

4 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
946 defa okundu.
‘EN GÜZEL DAVETÇİ VE REHBER HZ. PEYGAMBER’

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mevlidi münasebetiyle Solhan İlçe Müftülüğü tarafından ‘En güzel davetçi ve rehber Hz. Peygamber’ temalı program düzenlendi. Düzenlenen programa Genç İlçe Müftüsü Hanefi Ballı konuşmacı olarak katıldı.

Solhan İlçe Müftülüğü tarafından ‘En güzel davetçi ve rehber Hz. Peygamber’ temalı program düzenlendi. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (s.a.v)’in Mevlidi münasebetiyle Solhan İlçe Müftülüğü tarafından 30 Kasım 2017 Perşembe günü saat: 13.00’da Solhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Solhan Kaymakamı, İlçe Jandarma Komutanı, Belediye Başkan Vekili, Kurum amirleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında bir konuşma yapan Solhan İlçe Müftüsü Ali İkiz, “Malumunuz olduğu üzere bu yıl Mevlid-i Nebi haftası adı altında peygamberimizi anmak için kutlu doğum haftası yerine mevlid-i nebi programlarımızı yerine getireceğiz. Daha önce miladi takvime göre yapılan bu hafta bundan sonra hicri takvime göre düzenlenmeye devam edecek. Rebiyül evvel ayının 12’si hangi haftaya denk gelirse inşallah bundan sonra bu şekilde devam edecektir. Şunu ifade etmekte fayda mülahaza ediyorum; biz Peygamber Efendimizi her dakika O’nun davranışlarını, O’nun örnekliğini, Kur’an-ı’n emri çerçevesinde uygulamak zorundayız. Kur’an’ı Kerim’de Allah (cc) şöyle buyuruyor; ‘sizin için Allah resulü çok güzel bir örnektir.’ Bu örneği sürekli hatırlamak için biz tabiri caizse bahaneler arıyoruz, bu da bir bahanedir. Mevlid-i Nebi’nin de bir haftaya yayılmış olması bir hafta boyunca Resulullah ne yaptı, onu konuşacağız. Bunun olması olmamasından daha güzel bir şeydir. Eğer olmasaydı belki yine Resulullah aklımızda olacaktı ama bu yoğunlukta olmayabilirdi. Biz bir nevi şeytanın kapısını kapatmak Rahman’ın güzel kapılarını da açmak için fırsat gözlüyoruz. Rabbim bu programı hayırlara vesile kılsın inşallah.” ifadelerini kullandı.

‘HERKES KENDİ AİLESİ ÜZERİNDE ÇOBANDIR’

Düzenlenen Mevlid-i Nebi programında Solhan Kaymakamı Fatih Okumuş da bir konuşma yaptı. Mevlid-i Nebevinin hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Okumuş, “Bu sene her senekinden farklı olarak hicri takvimine bağlandı ve Kutlu Doğum Haftası, Mevlid-İ Nebi olarak değişti. Belki ortada bir fitne fesat vardı onun önüne geçildi. İnşallah bir hafta boyunca Mevlid-İ Nebi dolu dolu güzelliklerle icra edilecek. Ben de bildiğim kadarıyla peygamber efendimiz ile ilgili çeşitli okumaları aktaracağım. Sizler gibi Peygamber Efendimizi ben de çok seviyorum. Gecen hafta malumunuz olduğu üzere 24 Kasım öğretmenler günüydü peygamber efendimiz ben peygamber olarak gönderildim diye hadis-i şeriflerinde buyurmuşlardı bu programların aynı haftaya denk gelmesi münasebetiyle ben kendime en güzel eş ve baba olarak Hz. Muhammed konusunu seçtim. Peygamber efendimiz, ‘herkes kendi ailesi üzerinde çobandır’ diye buyuruyor. Devlet halk üzerinde, koca ev halkı üzerinde, kadın hanenin içerisi üzerinde izzet ve şerefini muhafaza etmek, kölede sahibi mallını veya işçi işverenin malını korumakla mükelleftir. Peygamber efendimiz örnek kişiliğiyle ümmetinde şunu buyurmuştur; ‘Evlenin, çoğalın. Ben ahirette sizin çokluğunuz ile iftihar edeceğim.’ Bu kapsamda öncelikle tarzımız itibariyle bir kısım kıssalar ile peygamber efendimiz üzerinde sahabelerle peygamber efendimizin örnek eş ve baba olduğuna dair kıssa anlatacağım. Bedir Savaşı’nda Ebul As da esirler arasındaydı. Zengin ve malı mülkü olanlardan fidye alınırdı, okur-yazar olanlarda Müslümanlara okuma yazma öğretme karşılığında serbest bırakılırdı. Efendimizin kızı Zeynep iman etmiş eşi Ebul As iman etmemiş. Zeynep validemiz Hz. Hatice’nin düğün hediyesi olarak verdiği gerdanlığını ve bir kaç ziynet eşyasını EbulAs’ın fidyesi olarak peygamber efendimize gönderiyorlar. Peygamberimiz bakıyor gerdanlığa Hz. Hatice’nin kızının düğününde kızına taktığı kendi gerdanlığıydı. Ashab-ı kiramdan rica ediyor bu gerdanlığı Zeynebe verseniz şeklinde bir hitapları oluyor. Yani peygamber efendimiz beşer olarak imtihanların en büyüklerini yaşamıştır.” ifadeleri kullandı.

‘ALLAH, RESULÜNU ÖVMÜŞTÜR’

Öncelikle Mevlid-i Nebi’nin İslam Aleminin huzuruna vesile olmasına dua edelim. Bu gün Türkiye’mizde çok bozuk fikirler vardır. İnsanları tenkit etmek için söylemiyorum ama bunları söylemek mecburiyetindeyiz. Şuan şefaati inkar eden insanlar vardır. Bu mevlid programlarına gidenlere müşrik diyen insanlar vardır. Kabir azabını inkar eden insanlar vardır. Bunlara kulak asmayınız. Bunların tahribattan başka hiç bir faydaları yoktur. Allah resulü perşembe ve pazartesi günlerini her zaman oruçlu geçiriyormuş. Sormuşlar Ya Resulullah neden pazartesi günleri oruç tutarsın demiş ‘ben o gün dünyaya geldim, Allah’a şükür etmek için’ malumunuz Allah resulü Medine’ye geldiği zaman Muharrem Ayı’nın onuncu gününde Yahudilerin oruç tutuğunu görünce ‘Hz. Musa’nın firavundan kaçış günü, peygamber kardeşimin kurtuluş günü benim için de nimettir.’ diyor ‘bende oruç tutarım’ demiş. Aziz kardeşlerim Allah’ın Resulünu Allah övmüştür. ‘Senin önüne yemin ederim’ diyor. O kadar değerli, o kadar kıymetli ki biz ondan bahs ederken kendimiz için bahsederiz. Buhari’nin tarihinde anlattığı bir olay, ‘göçebe olarak yaşayan bir sahabe  varmış. Allah resulü onu çok severmiş. Çok dobra ağzına geleni hemen söyleyebilen biriymiş. Bazen peynir yoğurt gibi hayvansal ürünlerini Medine’ye getirip tezgaha koyup satarmış Allah resulüne bazen şakalar yapıyordu. Arkasına geçip kucağına alıp elleriyle gözlerini kapatmış. -şaka olsun diye- ‘Bu benim kölemdir hizmetkârımdır almak isteyen var mı’ diyor. Allah Resûlünü sesinden tanıyor yavaşça gözlerinin üstündeki elleri indirip öpüyor. Senin bu kölen daha evvel beş kuruş etmezdi ama senin bu ellerini öptükten sonra kimsenin haddine değil onu satın almak. O değer hepimize aittir. Hepimiz Allah’ın izniyle ona mensubiyetten onun ümmeti olmaktan cenab-ı Allah inşallah kıyamet günü de her zaman da bizi onun şefaati sayesinde çok üstün makamlara getirecektir. Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de efendimizden çokça bahsediyor. Peygamberlere genelde; ‘Ya Musa, Ya İsa’, diye hitap ederken peygamber efendimize ‘Ya Resulellah’ O’na Resulullah adıyla hitap ediyor.” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN