• Dolar Alış / Satış: 15.789 / 15.817
  • Euro Alış / Satış: 16.563 / 16.593
  • BINGOL:
  • Güneş: 4:58
  • Öğle: 12:25
  • İkindi: 16:19
  • Akşam: 19:33
  • Yatsı: 21:17

“EN GÜZEL ARMAĞAN: KUR’AN”

21 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3310 defa okundu.
“EN GÜZEL ARMAĞAN: KUR’AN”

Farklı şehir, ülke ve bölgelere yardım ulaştıran ve son olarak Etiyopya’da açılacak Solhan Su Kuyusu kampanyasının tamamlanması ile yeni bir kampanya başlatan İHH Solhan Şubesi bu kez “En Güzel Armağan: Kur’an” sloganıyla Afrika Kur’an-ı Kerim Kampanyası başlattı.

Solhan merkez ve köylerinde aktif faaliyet gösteren İnsani Yardım Derneği (İHH) Solhan Şubesi, Şırnak ve Suriye’ye gönderdiği yardımların yanında, sonbaharda Etiyopya’da açılacak Solhan Su Kuyusu için gerekli olan para miktarını da tamamladı.

Etiyopya’da açılacak Solhan Su Kuyusu kampanyasının tamamlanması ile İHH Solhan Şubesi bu kez “En Güzel Armağan: Kur’an” sloganıyla Afrika Kur’an-ı Kerim Kampanyası başlattı.

Yardım çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Solhan İHH Başkanı Muhammed Veysi Tunç: “Biz kurumsal olarak faaliyet gösterdiğimiz günden itibaren zaman ve mekân mefhumu olmadan İslami ve insani hassasiyetle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Solhan’dan Şınak’a, Suriye’ye, Etiyopya’ya Rabbimizin takdiri ve halkımızın teveccühüyle yardımları ulaştırdık.Çağı sahici ve sahadan tanımak, sorunlara çözüm üretmeyi kolaylaştırıyor. İnanmanın bereketi ve kardeşliğin bedeliyle de birleşince; Etiyopya’da açılacak Solhan Su Kuyusu, Suriye’ye gönderilen 7 TIR gibi Afrika’ya gönderilecek Kur’an-ı Kerim Kampanyamız da bu anlayışın ürünüdür” dedi.

NEDEN AFRİKA!

Tunç, Afrika Kur’an-ı Kerim Kampanyası çalışmalarına başlamalarının gayesini şöyle açıkladı: “Afrika’da hızla yayılan Katolik okullar, bulundukları bölgelerin en iyi örneklerini teşkil edince, kimse devlet okulu yapmaya lüzum görmemiştir. Ayrıca Avrupa devletleri tarafından Afrika’ya yapılan eğitim yardımları, sadece bu Katolik okullara aktarılmıştır. Anlaşılacağı üzere, uygulanmak istenen siyaset, ya çocukların okuyup Hristiyan olmalarına ya da okumayıp cahil kalmalarına yönelik olmuştur. Hatta bazen öyle ileri gitmişlerdir ki, çoğu Afrika ülkesinin tarihi kayıtları değiştirilip yerine bol Hristiyanlık kokan sahte bir tarih yazılmış ve okullarda da bu şekilde öğretilmiştir. Durum böyle olunca Müslüman halk, çocuklarını bu okullara göndermek yerine hâlen geleneksel eğitim sisteminin devam ettiği medreselere göndermeyi tercih etmiştir.Müslüman Afrika halkı medrese eğitimine büyük önem vermektedir. Medreseler genellikle çeşitli zorlukların bir gelenek olarak şekillendirdiği şifahi eğitim sistemini uygulamaktadırlar. Hiçbir defter veya kalem kullanmaksızın, sadece öğretmenin söylemesi, çocukların da tekrarlayarak öğrenmesi ve ezberlemesi yöntemine dayanan eğitim sistemi, Afrika’nın her ülkesinde imkânsızlıklardan dolayı vazgeçilmez bir yöntemdir. Bu projeyle birlikte, Kur’an eğitimi almak isteyen Afrikalı çocuklara bir ışık yakmak, ayrıca kutsal kitabımızın bereketinden faydalanmak isteye kara kıtaya güzel ve anlamlı bir hediye vermek amaçlanmaktadır.’’

Tunç, son olarak kampanyaya destek vermek isteyenlere şunları aktardı: “Destek olmak isteyen hayırseverlerimiz için bilgilerimiz:İrtibat no: 0 505 830 22 70

Ziraat Bankası İBAN: 3700 0100 0499 7260 7013 5001nolu hesaba Afrika Kur’an-ı Kerim Kampanyası açıklama notuyla diledikleri tutarı yatırabilirler.”

Haber: Abdulhamit Bildik

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN