• Dolar Alış / Satış: 13.407 / 13.431
  • Euro Alış / Satış: 15.184 / 15.211
  • BINGOL:
  • Güneş: 7:12
  • Öğle: 12:18
  • İkindi: 14:49
  • Akşam: 17:04
  • Yatsı: 18:37

“Emzirme; Anne İçin Bir Görev Değil Haktır”

28 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1553 defa okundu.
“Emzirme; Anne İçin Bir Görev Değil Haktır”

Aile Planlaması Yöntemleri, Anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgilendirme semineri veren Solhan Toplum Sağlığı Merkezi Personelleri; “Hedefimiz; her kadına şartları ne olursa olsun, emzirme için gerekli profesyonel ve toplumsal desteğin sağlanması, annelerin emzirme ile ilgili tecrübe kazanabilmesini sağlayacak tüm bilgi, eğitim ve öz güvenin verilmesidir.” dedi.

 Solhan Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Aile Planlaması Yöntemleri, Anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgilendirme semineri verildi. Verilen seminerde emzirmenin; anne için bir görev değil hak olduğuna dikkat çekildi.

Düzenlenen seminerde Eğitim Birimi Personellerinden Nagihan Gökçe ile AÇ-SAP Mevlüde Nazan Oya, hedeflerinin; her kadına şartları ne olursa olsun,  emzirme için gerekli profesyonel ve toplumsal desteğin sağlanması, annelerin emzirme ile ilgili tecrübe kazanabilmesini sağlayacak tüm bilgi, eğitim ve öz güvenin verilmesi olduğunu ifade ettiler.

 ‘Anne Sütü’nün; Annenin bebeğine vereceği ilk ve en güzel hediye olduğu belirtilen seminerde; UNICEF, WHO ve Sağlık Bakanlığı’nın; Emzirmeye ilk bir saat içerisinde başlanması, ilk 6 ay sadece anne sütü ve 6 aydan sonra 2 yaşına kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte emzirmenin sürdürülmesi önerilerinin olduğu izah edildi.

Anne Sütü Neden Bebekler İçin İdealdir?

Anne sütünün, en doğal, en taze ve en uygun besin olduğunu belirtilip, “Anne sütünün; İlk 6 ayda bebeğin ihtiyacının yüzde 100’ünü, 6-12 ayda bebeğin ihtiyacının yüzde 50’sini 12. aydan itibaren de yüzde 30’unu karşılar. Her bebek için kendi annesinin sütü idealdir. Her bebeğe özel bileşimde salgılanır.” ifadeleri kullanıldı.

Anne sütü bileşimi, bebeğin; erken doğumuna, gelişimine, gün içindeki öğünlerine göre en uygun olacak şekilde değiştiğini aktarılıp, “günde 10-12 kez, her öğünde bir meme tamamen boşalana kadar emzirilmelidir.” denildi.

Kilo Kaybı Endişesi ve Gereksiz Formül Mama Başlanması

Kilo kaybı endişesi ile annelerin gereksiz formül olarak mama vermeye başladığı dile getirilirken ilk haftada yüzde 7 ile 10 kilo kaybının normal olduğu belirtilip şunlar aktarıldı: “Yeni doğan bebeğin midesi; ilk gün bilye kadar (~5ml), 3. gün pinpon topu kadar (~ 20ml), 10.gün yumurta kadar (~50ml), ilk 24 saatte yaklaşık 7-14 ml /her beslenmede, sonraki 36 saatte artarak 24 saatlik periyotta 500ml’ ye ulaşır.”

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü ve emzirmenin; anne ile bebek arasında vazgeçilmez duygusal bir bağ oluşturduğu ve ilk süt (kolostrum)un içerdiği yoğun bağışıklık maddeleri ile bebeği hastalıklardan koruduğunu belirtilen seminerde, şu bilgiler paylaşıldı:

“Her yerde hazırdır, bedavadır,  hazırlama, ısıtma ve koruma sorunları yoktur. Anne sütü, sık sık emzirildiğinde bebeğin su ihtiyacını tam olarak karşılar, ayrıca su verilmesine gerek yoktur. Anne sütü, büyüme faktörü içerdiği için bebekler daha iyi büyürler. Özel bir kokusu vardır, bebeğin gözü kapalı olsa da meme başını bulmasını sağlar. Anne sütünün içinde bebeği kanserden koruyucu maddeler bulunur. Anne sütünün içerdiği maddeler bebeği rahatlatır, gevşetir,  ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Emzirilen bebekler daha az ağlarlar. Anne sütü bebeğin zekâsını 8 -10 puan artırır. Anne sütü alan bebekler, diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.    Anne sütü ile beslenen bebeklerde; konuşma problemi, şeker hastalığı, lenf kanseri, kansızlık ve diş çürükleri daha az görülür. Uzun süre emzirme ile; Ortakulak iltihabı riski azalır. Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur. Solunum yolu hastalıkları daha az görülür. İdeal bir besin olan ve olumlu etkileri yaşam boyu devam eden anne sütü ile beslenme her çocuğun en doğal hakkıdır. Bebeğin yaşama şansını arttırır.”

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları Nedir?

Emzirmenin nasıl olduğu ve emzirmenin anne sağlığına faydaları hakkında da bilgi verilen seminerde, şunlar aktardı: “Emzirme; annelerin meme kanseri, rahim kanseri, kansızlık (anemi), kemik erimesi (osteoporoz) gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Emzirme hormonları; anneyi gevşetir, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar ve anneyi dinlendirir. Emziren anneler eski kilolarına daha çabuk döner. Doğru emzirmek için; emzirme için anne rahat bir yere oturmalı, bebeğin başı annenin dirseğinin içinde olmalı, bebek tamamen anneye dönük ve en yakın temasta olmalıdır.”

Seminerde, “Bebeğin yeterli anne sütü alamamasının nedenleri; Emzirme ile ilgili faktörler, geç başlama, sık emzirmeme, gece emzirmeme, kısa emzirme, memeye kötü yerleşme, biberon, yalancı emzik verme, ek besinler verme, annenin psikolojik durumu, özgüven azlığı, kaygı, stres, emzirmeden hoşlanmama, bebeği kabullenememe ve yorgunluk” olarak belirtildi.

Aile Planlaması Yöntemleri

“Kişilerin istedikleri zaman, bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları, çocuğu olmayanların ise çocuk sahibi olmaları için yardım alabilmeleridir” denilen seminerde, risk faktörleri şöyle aktarıldı:

“Bir kadının; 18 yaş altında, 35 yaşın üzerinde gebe kalması, 2 yıldan daha sık aralıklarla doğum yapması, 4 ve 4’ten daha fazla çocuk sahibi olması, Hem kendisinin hem de çocuğunun hastalık ve ölüm riskini artırır.”

Gebelikten korunmak için ise, Aile Planlaması yöntemleri konusunda danışmanlık alınması gerektiği aktarılırken korunmak için eşlerin ortak karar vererek güvenilir bir yöntem seçmesinin uygun olduğu aktarıldı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN